Войти
Закрыть

Українська діаспора в країнах Європи

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 21. Українська діаспора в країнах Європи

Пригадайте основні чинники міграції населення.

1. ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ.

Діаспора — це частина народу, що живе поза країною свого історичного походження. Кількість української діаспори оцінюється різними дослідниками від 10 до 20 млн осіб. Розрізняють східну та західну діаспору. Східну діаспору становлять українці, що живуть на території держав, які в минулому були республіками Радянського Союзу. Представники західної діаспори проживають в інших країнах Європи, а також в Америці, Австралії тощо.

Основною причиною формування української діаспори були міграції населення за межі України, зумовлені економічними та політичними чинниками.

Виділяють кілька хвиль міграції з України.

• Друга половина XIX — початок XX ст. (до Першої світової війни).

• Період між двома світовими війнами.

• Період Другої світової війни і повоєнний період (1943—1950 рр.).

• Економічна міграція, яка розпочалася після розпаду СРСР і триває зараз.

2. СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА В ЄВРОПІ.

Найбільша українська діаспора сформувалася в Росії, де українці та їхні нащадки становлять третю за кількістю етнічну групу. Зараз їхня кількість — понад 5 млн, хоча за результатами перепису 2010 р. до українців себе віднесли близько 2 млн осіб.

У Молдові українська діаспора формувалася із XVI ст., а особливо інтенсивно після Другої світової війни. Зараз тут проживає понад 400 тис. українців (у тому числі Придністров’я). Більшість зосереджена в північних і східних районах. За кількістю українці посідають тут друге місце.

У Білорусі налічується майже 160 тис. українців. Більшість із них зосереджена у прикордонних з Україною областях, особливо в Брестській, де вони є корінним населенням, і в столиці — Мінську.

Як ви вважаєте, у яких країнах частина українців також є корінним населенням?

Значна частина західної діаспори розселена в Польщі, Румунії, Чехії, Словаччині. Так, кількість українців Польщі оцінюється в 300 тис. осіб (за даними перепису — значно менше). Більшість їхніх батьків у повоєнний період була виселена в північні та західні райони країни (операція «Вісла»). Зараз районами компактного розселення є Вармінсько-Мазурське воєводство (північно-східна частина країни) та великі міста.

За даними перепису, у Чехії проживає понад 50 тис. українців. Фактично їх більше, оскільки четверта частина населення не вказала свою національність. Ще 100 тис. українців працюють у цій державі.

У Словаччині налічується до 100 тис. українців (у тому числі русинів). Вони здебільшого проживають у селах навколо міста Пряшева та в передгір’ях Карпат.

На території Румунії проживає 51 тис. українців. Вони переважно розселені в північних та північно-східних частинах, у прикордонних з Україною районах.

Чимало українців опинилися в інших європейських країнах. Так, у Франції налічується понад 40 тис. українців. Більшість із них становлять нащадки трудових і політичних емігрантів, а також переміщених осіб. Вони проживають переважно в Парижі та його околицях.

Українці за кордоном намагаються підтримувати традиції та зберігати мову. Вони створюють товариства, будують церкви, школи, випускають газети, журнали.

Чому частина українців та їхні нащадки втрачають зв'язок із Батьківщиною, а також національні традиції?

Державна політика України спрямована на підтримку української діаспори. Із цією метою реалізується національна програма, що передбачає розвиток зв’язків з українцями, які проживають за межами своєї історичної батьківщини.

За допомогою додаткових джерел визначте, яку роль відіграють Всесвітні форуми українців та інші громадські організації українців.

ВИСНОВКИ

• Діаспора — це частина народу, що живе поза країною свого історичного походження.

• Кількість української діаспори оцінюється різними дослідниками від 10 до 20 млн осіб.

• Виділяють кілька хвиль міграції з України.

• У Європі сформувалася потужна українська діаспора (найбільша в Росії, Молдові, Польщі, Білорусі, Румунії).

• Державна політика України спрямована на підтримку української діаспори.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що таке діаспора?

2. Якими є особливості географії української діаспори в країнах Європи?

3. Яким чином українці за кордоном намагаються підтримувати традиції та зберігати мову?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація