Войти
Закрыть

Міцні знання — стратегічне мислення

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

МІЦНІ ЗНАННЯ — СТРАТЕГІЧНЕ МИСЛЕННЯ

Розділ І. ЄВРОПА

1. «Старіння націй» у європейських країнах загрожує нестачею трудових ресурсів у майбутньому. Але, крім стимулювання імміграції, є можливість збільшення пенсійного віку для зменшення частки утриманців у структурі населення. Висловіть своє ставлення до обох шляхів розв’язання проблеми.

2. Розміщення населення по території країни складається як підсумок, з одного боку, процесу природного приросту населення, з іншого, процесів урбанізації і міграцій. Які чинники мають вирішальне значення у розподілі населення по території країн Західної Європи на сучасному етапі?

3. Є випадки, коли столиці розміщуються не в центрі країни, а на краю, біля самого кордону або на узбережжі моря (океану). Поясніть, з чим може бути пов’язаний «ексцентрісітет» (так географи називають це явище). Відповідь підтвердьте прикладами.

4. У літературі часто зустрічається твердження про те, що на сучасному етапі можна говорити про «початок кінця урбанізації». Як не парадоксально звучить цей термін, він підтверджується сучасними тенденціями. Назвіть їх. Підтвердьте або спростуйте цю тезу на конкретних прикладах країн Східної Європи.

5. Які проблеми виникають у країнах що приймають велику кількість трудових мігрантів?

6. Інтеграційні процеси у Європі призвели до виникнення ідеї «Спільного європейського дому». Поясніть, у чому суть цієї ідеї та які умови її реалізації.

7. Поясніть, чому прямі іноземні інвестиції з різних країн Європи надходять у різні сегменти економіки України. Чи кошти, які надішли з Кіпру (лідера за обсягом їхнього надходження), дійсно мають іноземне походження? Чому британські інвестиції переважно вкладено у переробну промисловість, а французькі — у фінансову і страхову діяльність?

Розділ ІІ. АЗІЯ

1. Багато дослідників стверджують, що під час проведення типології країн світу Індію можна віднести до групи нових індустріальних країн. Наведіть доводи «за» і «проти» цього твердження.

2. Назвіть країни, в яких більша частина населення дотримується посту в місяць рамадан.

3. Назвіть країни, в яких більша половина населення здійснює щоденну п’ятиразову молитву.

4. Наведіть приклади найбільших промислових центрів важкої промисловості Китаю.

5. Як змінюється спеціалізація сільського господарства Китаю в міру просування з півночі на південь? Зі сходу на захід?

6. Чому Україна збільшує поставки до країн Азії сировини і зменшує — готових виробів машинобудування? До яких країн цієї частини світу було б доцільно постачати високотехнологічні вироби вітчизняної промисловості і чому?

7. У господарстві країн Азії провідними видами економічної діяльності є екстенсивне сільське господарство з домінуванням рослинництва та добувна промисловість. Чи це насправді так? Доведіть або спростуйте це твердження.

8. Більшість сучасних промислових виробництв і спільних підприємств розташовані на східному узбережжі Китаю. Обґрунтуйте причини такого їхнього розміщення.

9. Поясніть основні причини та напрямки міграційних потоків населення країн Азії.

10. Азія — регіон контрастів. Доведіть це твердження.

11. Порівняйте особливості демографічної ситуації Японії з іншими країнами Азії. Що в них спільного і відмінного?

12. Назвіть причини японського «економічного дива», що сприяли перетворенню країни у високорозвинену постіндустріальну державу світу.

13. Поясніть, чому Індія з передовими ядерними, космічними та комп’ютерними технологіями, яка за економічними показниками займає третє місце в Азії і четверте у світі, належить до країн, що розвиваються.

Розділ ІІІ. ОКЕАНІЯ

1. Поясніть, чому столицею Австралії є м. Канберра.

2. Чому в Австралії освоєні головним чином приокеанічні території?

3. Назвіть позитивні і негативні аспекти розвитку міжнародного туризму в Полінезії.

4. Які регіони входять до складу Океанії? Яку країну можна назвати економічним лідером Океанії?

5. Назвіть причини існуючих внутрішніх відмінностей Австралії.

6. Які компанії контролюють видобування залізної руди в Австралії і чому ця країна, маючи усі природні передумови для розвитку чорної металургії, не має великих відповідних виробничих потужностей?

7. Чому українська діаспора в Австралії зберегла свою мову і культуру?

Розділ IV. АМЕРИКА

1. Поясніть вислів: «Якщо ростуть ціни на каву, то росте й Бразилія»?

2. Поясніть вислів: «Американські міста, на відміну від європейських та азіатських, відрізняються відсутністю свого минулого. У них відсутній вчорашній день».

3. Як ви розумієте вислів: «Ріо-де-Жанейро — місто, де насолоджуються життям, а Сан-Паулу — місто, де заробляють на життя»?

4. Поясніть, чому Карибський басейн виділяють в окремий субрегіон.

5. Складіть коротку характеристику сучасного фермерського господарства в США.

6. Поясніть, чому етнічний склад населення країн Південної і Центральної Америки значно складніший, ніж у північній частині регіону.

7. Чи може Україна залучити на навчання до вітчизняних ВНЗ значну кількість громадян країн Південної і Центральної Америки? Що для цього слід зробити?

8. Які країни Центральної Америки належать до нових індустріальних країн? Як це позначилося на спеціалізації господарства цих країн?

9. Зіставте особливості процесу урбанізації країн Південної і Північної Америки. Для якого регіону характерне явище псевдоурбанізації? Які причини цього явища?

Розділ V. АФРИКА

1. Поясніть, з чим пов’язані основні міграційні потоки на африканському континенті.

2. Багато дослідників стверджують, що під час проведення типології країн світу ПАР можна віднести до групи країн, що розвиваються. Наведіть доводи «за» і «проти» цього твердження.

3. Які основні етапи формування політичної карти Африки ви могли б запропонувати? Вкажіть їхню тривалість і конкретні процеси і факти.

4. Людство ще не зовсім усвідомило ті проблеми і небезпеку, якими загрожує демографічний вибух у країнах Третього світу. Проаналізуйте ці проблеми, розкривши причини, і запропонуйте шляхи їх розв’язання.

5. Поясніть поняття «псевдоурбанізація» і проаналізуйте причини і наслідки цього явища. Чи зміниться прояв псевдоурбанізації в країнах Африки у зв’язку з їхнім індустріальним розвитком?

6. Назвіть причини сучасної соціально-економічної відсталості країн Африки.

7. Поясніть, чому ПАР досягла високого економічного розвитку, перебуваючи на значній відстані від економічних центрів світу.

Розділ VI. УКРАЇНА В МІЖНАРОДНОМУ ПРОСТОРІ

1. Прокоментуйте відомий вислів Наполеона I: «Політика держави визначена її географією».

2. Чому у структурі вітчизняного експорту до ЄС домінує сировина, а до СНД — продукція машинобудування?

3. Чи можна стверджувати про те, що на заміну біполярному прийшов багатоядерний геополітичний устрій у світі?

4. Чим можна пояснити географію миротворчої діяльності України у світі?

5. Чому у вітчизняному випуску товарів і послуг зростає частка сировини? Чи це зумовлено лише міжнародною спеціалізацію держави?

6. Чому лише в імпорті товарів Албанії, Білорусі, Молдови частка України становить 5 % і більше?

7. Чому Україна одночасно експортує й імпортує кам’яне вугілля?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація