Третинний сектор економіки. Найважливіші міжнародні транспортні коридори та вузли
- 3-01-2022, 17:49
- 556
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 50. Третинний сектор економіки. Найважливіші міжнародні транспортні коридори та вузли
1. Пригадайте, які види послуг відіграють провідну роль у країнах Європи. 2. Назвіть найбільші фінансові центри Європи.
1. ТРЕТИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ.
Наслідком економічних успіхів Азіатського регіону є прискорений розвиток сфери послуг, зокрема фінансово-банківської справи, торгівлі, освіти, інформаційно-технологічного сектору, транспорту, туризму. Це сприяє переміщенню в регіон центрів ділової активності та інноваційного прогресу.
Найвищою є частка сфери послуг у ВВП розвинених країн Азії: Японії (71%), Ізраїлю (69%), Кіпру (87%). Також провідну роль третинний сектор відіграє в окремих країнах регіону, які спеціалізуються на наданні певних видів послуг, зокрема в Сингапурі (83,5%), на Мальдівах (81 %).
Головну роль у фінансуванні економік країн Азії відіграють банки. У низці країн, зокрема в Індії, Китаї, Південній Кореї, комерційні банки виконують державні замовлення на кредитування пріоритетних секторів економіки. Швидко розвиваються інвестиційні та інші фінансові організації.
На сучасній карті Азії багато міст, які мають світове й регіональне значення. Крім Токіо, до десятки найбільших фінансових центрів світу належать Сянган і Сингапур.
У цих містах, а також у Пекіні, Шанхаї, Сеулі, Дубаї, Джакарті, Нью-Делі, Стамбулі та Бангкоку розташовані штаб-квартири найбільших банків та промислових компаній світу. На Кіпрі, у Сингапурі, Бахрейні, ОАЕ, Малайзії створено офшорні зони.
Знайдіть на карті найбільші фінансові центри Азії. Спробуйте пояснити причини зростання фінансового сектору в країнах Азії.
Бурхливо розвивається сектор, що надає послуги міжнародного аутсорсингу діловодства та IT-аутсорсингу. Найбільше замовлень на надання бухгалтерських, юридичних, інформаційних та інших видів ділових послуг виконують фахівці з Індії.
Постійно розширюється асортимент послуг, які завдяки сучасним комунікаціям вигідно переносити до країн Азії або створювати там. Так, користуючись сучасними засобами цифрового зв’язку, медики з Китаю, Індії, Пакистану, Бангладеш консультують пацієнтів із розвинених країн. Індійські інженери виконують проектні та дизайнерські роботи для європейських компаній. Китайські програмісти обслуговують користувачів із Японії, а художники виконують замовлення мультиплікаційних студій США.
Зростання попиту на ділові та інформаційні послуги стало поштовхом для розвитку освіти та науки. Найкращі освітні центри розташовані в Японії (Токійський та Кіотський університети), Китаї (університет Цінхуа та Пекінський), Сингапурі (Національний університет Сингапура), Ізраїлі (Єврейський університет у Єрусалимі та Ізраїльський технологічний інститут).
Мал. 1. Сингапур — один із фінансових центрів світу.
За додатковими джерелами дізнайтеся: 1) про умови та профілі навчання в провідних навчальних закладах Азії; 2) чи існують програми обміну студентами між вищими навчальними закладами України та Азії; 3) якими мовами здійснюють навчання іноземні студенти.
Високими темпами в останні десятиліття розвивається туризм. Азіатський туристичний регіон посідає друге місце за масштабами міжнародного туризму та перше — за темпами приросту туристичних відвідувань. Багата культурна й історична спадщина, унікальна контрастна природа Азії приваблюють туристів з усього світу. Саме тут розташовані пам’ятки світового мистецтва й архітектури: собор Святої Софії, Тадж-Махал, Велика Китайська стіна, храми Тибету, існують священні місця для багатьох віруючих людей (Єрусалим, Мекка). Таїланд, Туреччина, Мальдівські Острови перетворилися на головні туристичні центри світу. Особливо швидко розвивається туризм у Китаї. За оцінками Всесвітньої туристичної організації, до 2020 р. Китай вийде на перше місце у світі серед країн за кількістю іноземних туристів.
2. НАЙВАЖЛИВІШІ МІЖНАРОДНІ ТРАНСПОРТНІ КОРИДОРИ ТА ВУЗЛИ.
Порівняно з Європою транспортна система Азії дуже неоднорідна за рівнем розвитку та густотою шляхів сполучення. Найгустіша мережа транспортних шляхів і найбільші обсяги перевезень характерні для Японії, східних районів Китаю, Індії, Пакистану, НІК. У внутрішніх перевезеннях лідерство належить залізничному транспорту.
Мал. 2. Чангі (Сингапур) — головний аеропорт Азії.
В Афганістані та Лаосі частка залізниць незначна. Швидко розвивається автомобільний транспорт, у зв’язку із чим відбувається прискорене розширення мережі автошляхів, сучасних автострад.
Позначте на контурній карті найбільші морські та повітряні вузли Азії.
Зовнішні внутрішні каботажні перевезення забезпечує морський транспорт. Завдяки стрімкому економічному розвитку регіону, зокрема Китаю та «азіатських тигрів», морські порти Азії посіли провідні позиції у світових рейтингах за обсягами перевезень: Шанхай (перше місце у світі), Сингапур, Шеньчжень, Нінбо, Сянган, Пусан, Гуанчжоу, Ціндао, Дубай, Тяньцзінь. У внутрішніх перевезеннях річками, озерами й каналами важливими є судноплавство в басейнах річок Янцзи та Меконг.
Зростає роль повітряного транспорту. Найбільші аеропорти, що приймають міжконтинентальні рейси, розташовані в Пекіні, Токіо, Сянгані, Джакарті, Дубаї, Бангкоку, Сингапурі, Гуанчжоу, Шанхаї, Куала-Лумпурі, Стамбулі.
Торговельно-економічну взаємодію між країнами та регіонами забезпечує мережа міжнародних коридорів, серед яких найвідомішим є ТРАСЕКА — транзитний «міст», прокладений від країн Європи через порти Чорного моря, Кавказ, Центральну Азію до Китаю. Із 2015 р. з ініціативи Китаю розпочалося здійснення грандіозного проекту транспортно-логістичного комплексу під назвою «Один пояс, один шлях». Він складається з «Економічного поясу Великого шовкового шляху», «Морського шовкового шляху» та «Південного транспортного коридору». У його реалізації беруть участь понад 50 країн, у тому числі Україна.
ВИСНОВКИ
• У країнах Азії динамічно розвивається сфера послуг. Найбільше значення мають фінансово-банківська справа, торгівля, освіта, інформаційно-технологічний сектор, транспорт, туризм.
• Розвиток інформаційних технологій розширив можливості господарської спеціалізації країн Азії та забезпечив створення нових робочих місць у третинному секторі економіки.
• Транспортні системи країн Азії відрізняються нерівномірністю розвитку. Зростання ролі Азіатського регіону у світовій економіці спричиняє високі темпи розвитку авіаційного та морського транспорту, розбудову системи міжнародних транспортних коридорів.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Які складові третинного сектору мають найбільше значення в економіці країн Азії? Чим пояснюється випереджальне зростання сфери послуг?
2. У яких країнах Азії частка сфери послуг є найбільшою? Чим це пояснюється?
3. Охарактеризуйте географію найбільших економічних та фінансових центрів Азії.
4. Які чинники зумовлюють зростання туристичних потоків в Азіатський регіон?
5. Оцініть особливості транспортної системи регіону та перспективи її подальшого розвитку.
Дослідження. Географічне положення країни як чинник її економічного розвитку та міжнародної спеціалізації (на прикладі однієї з країн Азії)
1. Виберіть одну з країн Азії.
2. Складіть характеристику її географічного положення.
3. Оцініть сприятливі та негативні риси ЕГП цієї країни.
4. Ознайомтеся із секторальною структурою господарства країни та дізнайтеся, яка продукція представлена на світових ринках.
5. Установіть зв’язки між географічним положенням країни та специфікою її економічного розвитку.
6. Зробіть висновки про вплив географічного положення на економічний розвиток та міжнародну спеціалізацію країни, що досліджується.
Коментарі (0)