Войти
Закрыть

Загальна характеристика країн Океанії

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 38. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ОКЕАНІЇ

• Загальні відомості й ЕГП країн Океанії. Океанія - найбільше у світі скупчення островів і архіпелагів (понад 10 тис.) у центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Загальна площа островів - 1,26 млн км2, що становить 0,7 % площі океану.

Традиційно Океанію поділяють на три історико-етнографічні області (мал. 136):

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> Меланезія (налічує чотири суверенні держави Океанії: Вануату, Папуа-Нову Гвінею, Соломонові Острови та Фіджі, а також ряд залежних територій, найбільша з яких Нова Каледонія. їхня площа - 969 тис. км2, з якої 6/7 припадає на Нову Гвінею);

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> Полінезія (простягнулася від крайнього південного заходу до східних околиць Океанії. Складається з чотирьох суверенних держав: Нова Зеландія, Самоа, Тонга, Тувалу; та залежних територій, серед яких острови Кука, Французька Полінезія з островами Товариства, острів Пасхи тощо. Площа (без Нової Зеландії, територія якої займає 265 тис. км2) становить 26 тис. км2);

<p style="box-sizing: inherit; margin-bottom: 0.7rem; color: rgb(41, 43, 44); font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 15px; word-spacing: 0px;">> Мікронезія (лежить у північно-західній частині Океанії. Острови переважно коралового, рідше вулканічного походження. У складі 5 незалежних держав: Кірибаті, Маршаллові Острови, Федерація Мікронезії, Науру, Палау та залежні території, серед яких Північні Маріанські острови, Гуам. Площа - 2,6 тис. км2).

ПРИГАДАЙТЕ

1. Які метрополії здійснювали відкриття та володіли колоніями в Океанії?

2. На який історичний етап розвитку політичної карти світу припало набуття суверенітету більшості держав Океанії?

3. Які природні катастрофи загрожують існуванню сучасних держав Океанії?

Мал. 136. Склад Океанії

• Природно-ресурсний потенціал. Природа Океанії дуже своєрідна через острівне положення, відмінності причин утворення суходолу і розкиданість островів по великій акваторії Тихого океану. Рельєф материкових островів, розташованих поблизу Австралії (Нова Зеландія, Нова Гвінея та ряд островів Меланезії), переважно гірський і дуже розчленований, з частими сейсмічними явищами. Острови центральної частини Океанії - це верхівки підводних вулканів. У тропічних та екваторіальних водах Океанії багато островів біогенного походження, так званих коралових островів.

Численні мінеральні ресурси ще недостатньо розвідані. У Новій Гвінеї на шельфі виявлені родовища нафти, на самому острові - мідь, залізна руда, марганець, платина, срібло. Нова Каледонія багата на нікель, Фіджі - на срібло, Нова Зеландія - на кам’яне вугілля, срібло, золото.

Річки й озера є переважно на великих гористих островах у західній частині Океанії, і їх майже немає або вони невеликі на вулканічних і коралових островах. Найбільші озера мають вулканічне або льодовикове походження. Велике багатство Океанії - тропічний ліс. Середня лісистість островів - 49 %. На коралових островах рослинність особливо збіднена, а подекуди природна рослинність майже не збереглася.

• Населення. Океанія населена великою кількістю народів, що відрізняються за расою, мовою, історико-культурним надбанням. їх поділяють на три групи: корінне населення (папуаси, маорі (мал. 137), меланезійці, полінезійці, мікронезійці), прибуле населення (нащадки вихідців із Європи, Азії та Америки, які почали заселяти острови з XV-XVII ст.), мішане за походженням населення. Велика частина аборигенного населення Океанії належить до австралоїдної раси.

Майже в усіх країнах Океанії християни (протестанти, католики) становлять більшість. До прихильників традиційних вірувань належить тільки незначна частина корінного населення островів.

На атолах переважно населений лише один головний острів, в окремих випадках - два, і виключно рідко - велика кількість островів. До того ж в Океанії є чимало незалюднених островів. У більшості країн Океанії частка міського населення невелика. Виняток становлять лише Нова Зеландія (86 %) та Маршаллові Острови (73 %). В Океанії немає жодного міста, населення якого становило б понад 1 млн осіб, великі міста є лише в Новій Зеландії.

• Сучасний стан господарства. За рівнем економічного розвитку острівні країни Океанії належать до групи країн, що розвиваються. Важливим чинником їхнього економічного розвитку є іноземні інвестиції. Особливий фінансовий вплив на розвиток регіону мають ТНК Австралії, Японії, США, Франції. Сферами економіки, розвитку яких у країнах Океанії приділяється першочергова увага, є сільське господарство, рибальство, лісозаготівля та лісовий промисел, місцева промисловість, туризм, транспорт. Деякі країни Океанії мають статус офшорних зон, наприклад Науру, у якій зареєстровано близько 250 іноземних банків.

Мал. 137. Юнак народності маорі (Нова Зеландія)

Сільськогосподарське виробництво, здебільшого тропічне землеробство, є основою економіки переважної кількості країн. Тут сприятливі умови для вирощування кокосової пальми на узбережжі. Вулканічні ґрунти особливо придатні для вирощування бананів, батату, маніоку, кави, какао, ванілі, бавовнику, хлібного дерева. У дельтах річок вирощують рис.

Промисловість у більшості країн розвинена слабо і не задовольняє потреб внутрішнього ринку. Значна частина підприємств зайнята переробкою агросировини. На невеликих фабриках виробляють кокосову олію, тютюнові вироби, чай, консервовані фрукти і соки. Є підприємства, що виробляють одяг, взуття та інші споживчі товари. Розвинені традиційні ремесла: плетіння кошиків, виготовлення художніх виробів із деревини й інших матеріалів.

Транспорт відіграє істотну роль в економічному розвитку островів. Міжнародні перевезення здійснюються великими авіакомпаніями США, Австралії, Японії тощо. Залізниці є тільки у Новій Зеландії, Фіджі і Науру. На більшості островів автомобільні шляхи прокладені вздовж берегової смуги. На багатьох островах дороги вкриті відмерлими коралами, камінням тощо. Судноплавне сполучення має важливе значення як у міжострівних зв’язках, так і в зв’язках із материками. Дві держави Океанії належать до країн із «зручними прапорами»: Маршаллові Острови і Вануату.

Туризм у регіоні став не тільки одним із джерел надходження іноземної валюти, але і важливою ланкою економіки. Численні океанські країни (Фіджі, Тонга, Нова Каледонія, Вануату, Самоа) отримують від туризму загалом 20-30 % усієї іноземної валюти. Сюди щорічно приїздять до 8 млн туристів, зокрема у Нову Зеландію (3 млн), Гуам (1,5 млн), Фіджі (800 тис.). Приваблюють туристів сприятливі природні рекреаційні ресурси для відпочинку біля моря й у горах, унікальність та екзотичність природи, а також добре розвинена туристична інфраструктура і відмінний сервіс.

• Зовнішньоекономічні зв’язки. Зовнішньоекономічні зв’язки країни Океанії здійснюють в основному з Австралією, США, Японією, Великою Британією, Францією тощо. У їхньому експорті переважає мінеральна сировина, ліс, агропродукція тощо. Імпортують промислові і продовольчі товари.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Які чинники впливають на участь країн Океанії в МПП?

2. Чому в ресурсозабезпеченості країн Океанії значна частка рудних і нерудних мінеральних ресурсів і практично немає паливних?

3. Охарактеризуйте особливості складу населення країн Океанії.

4. На якому секторі економіки спеціалізується більшість країн Океанії? Наведіть приклади провідних видів господарської спеціалізації сектора-лідера.

ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Нова Зеландія - високорозвинена країна зі сприятливими умовами для ведення бізнесу.

2. Природні й економічні ризики економічного зростання острівних держав.

3. Океанія — регіон екзотичного туризму.

4. Вплив на економіку Нової Зеландії зйомок фільму «Володар перснів».

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація