Франція. Вторинний та третинний сектори економіки
- 3-01-2022, 16:12
- 1 900
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 29. Франція. Вторинний та третинний сектори економіки
Пригадайте види товарів, вироблених у Франції.
1. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.
Франція — одна з десяти найбільш потужних економік світу, третя за обсягами ВВП у Європі, найбільш відома як лідер у сфері атомної енергетики та експортер електроенергії, один із лідерів міжнародного туризму, виробник хімічної продукції та наукоємних машин й обладнання, законодавиця моди. Експортний характер мають також окремі виробництва харчової та швейної промисловості. Рівень розвитку авіакосмічної, військової техніки, електронної промисловості — один із найвищих у Європі (серія космічних ракет-носіїв «Аріан»). Найбільші підприємства авіакосмічної промисловості зосереджені в Парижі та Тулузі.
Франція — потужний виробник наземних транспортних засобів. Дві її провідні автомобільні фірми — державна «Рено» (штаб-квартира в Парижі) та акціонерна «Пежо-Сітроєн» (утворена об’єднанням двох компаній; при цьому автомобілі марки «Пежо» продовжують складати в місті Сошо-Монбельяр у Лотарингії, а «Сітроєн» — у Ліоні). Вони випускають за рік понад 4 млн автомобілів.
Провідні позиції посідає країна за випуском рухомого складу та обладнання для залізниць, які у Франції є наукоємною продукцією. Основний виробник — компанія «Альстом», на яку припадає 18% світового виробництва засобів залізничного транспорту.
Суднобудування розвинене переважно на заході країни. Воно зараз переживає складний період, хоча виробництво високотехнологічних суден, у тому числі військового призначення, продовжує успішно розвиватися.
Чому суднобудування Франції значною мірою спеціалізується на виробництві військових суден?
Дуже високий рівень розвитку має хімічна промисловість. За обсягом експорту продукції Франція входить у першу п’ятірку країн світу.
Виробництва хімічної промисловості працюють майже в усіх районах Франції. Проте особливо добре вони розвинені в портах (Руан, Гавр), що спричинене залежністю від імпортної сировини. Тонка хімія, парфумерна та фармацевтична промисловість тяжіють до Парижа. Спеціалізованим центром виробництва парфумів є місто Грасс на півдні Франції.
Франція є одним зі світових лідерів із виробництва та експорту фармацевтичних препаратів. Найбільші центри — Париж і Ліон.
Розвитку машинобудування сприяє потужна чорна та кольорова металургія, розвитку хімічної — паливно-енергетичний комплекс.
Франція має незначні власні запаси нафти й природного газу. Однак її нафтопереробна промисловість є однією з найпотужніших у Європі (переробляється понад 100 млн т нафти за рік). Найбільші підприємства зосереджені в портах Марсель, Гавр, Руан, Бордо, Дюнкерк.
Мал. 1. АЕС «Бюже», розташована на сході Франції, за 30 км від кордону зі Швейцарією.
Намагаючись посилити власну енергетичну незалежність, Франція в електроенергетиці розраховує на ті типи електростанцій, робота яких не залежить від імпорту сировини. Це насамперед АЕС, які виробляють майже 4/5 усієї електроенергії країни.
З'ясуйте особливості географії місцевих АЕС.
У Франції ГЕС (Альпи, Центральний масив, Піренеї) виробляють 12% електроенергії. Роботи в цьому напрямку тривають. Ще в 1967 р. в Нормандії була споруджена перша промислова електростанція, яка використовує енергію припливів. Зростає значення відновлюваних джерел енергії. Так, досить потужна електростанція на сонячній енергії працює в Одейлло (Піренеї).
Франція є найбільшим у світі експортером електроенергії та забезпечує власну економіку недорогою продукцією (хоча й залежить від імпорту нафти та природного газу). Це дозволяє успішно розвивати енергоємні виробництва, наприклад кольорову металургію. Її провідний напрямок у Франції — алюмінієва промисловість (460 тис. т металу на рік — друге місце у Європі після Норвегії). Зараз це виробництво у зв’язку з переорієнтацією на імпортну сировину поступово зміщується до узбережжя.
До узбережжя морів перемістилася і значна частина виробництва чорних металів. Найбільші підприємства, розташовані в Дюнкерку на півночі Франції та у Фосі біля Марселя на півдні, — працюють на імпортній сировині та паливі. У традиційному металургійному районі країни — Лотарингії — виробництво скорочується.
З'ясуйте, чому Лотарингія є традиційним металургійним районом країни.
Потужне сільське господарство сприяло розвитку харчової промисловості Франції. Провідними її виробництвами є виноробне (друге місце у світі), молочне, м’ясне (найбільший виробник сиру, масла й м’ясопродуктів у Європі), цукрове (перше місце у світі за виробництвом цукру з буряків), кондитерське.
Підприємства харчової промисловості розташовані по всій території країни, але найбільше їх на території найважливіших сільськогосподарських районів Франції — рівнин півночі й заходу.
Традиційно велике значення має виноробство, яке найбільш розвинене на півдні, в історичній області Лангедок-Руссільйон (40% усього виробництва). Виноробна промисловість посідає друге місце після аеронавтики за обсягами прибутків від експорту.
Молочна й м’ясна промисловість найкраще розвинені на заході та в центральній частині країни, рибна — на Атлантичному узбережжі.
Експортне значення мають окремі виробництва легкої промисловості. Франція виробляє якісні, але дорогі вироби, що знижує їх конкурентоспроможність за кордоном. За виробництвом тканин країна посідає третє місце у Європі. Текстильна промисловість переважно зосереджена в трьох районах: Північному (Лілль, Рубе, Туркуен), де виробляються в основному шерстяні й лляні тканини, Ельзасі (найбільший район виробництва бавовняних тканин) і Ліонській агломерації (тут раніше виробляли шовкові тканини, а зараз — переважно синтетичні).
Експортується значна частина виробів швейної промисловості, найбільшим центром якої є Париж — «всесвітня столиця моди».
2. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.
Порівняно з Німеччиною у ВВП Франції частка промисловості менша (19,4%), а сфери послуг — більша (78,8%). Це вказує на велике значення третинного сектору в господарстві країни. Найбільша роль у ньому належить фінансово-кредитним послугам. Банки Франції ще із середини XIX ст. посідали провідні позиції не тільки в економіці своєї країни, але й у світі. За рівнем концентрації банківських установ Франція належить до держав-лідерів.
Особливе місце серед послуг посідає туризм. У ньому зайнято близько 1 млн французів, що становить майже 5% зайнятості в третинному секторі, і припадає близько 7% ВВП країни.
Чому туризм впливає на низку інших секторів економіки?
Франція є однією з найбільш відвідуваних країн у світі. Тільки собор Паризької Богоматері відвідують понад 10 млн туристів на рік.
За допомогою додаткових джерел розкажіть про значення та розвиток туризму у Франції.
У Франції розташовані штаб-квартири таких міжнародних організацій, як ЮНЕСКО (Париж), Організація економічного співробітництва та розвитку (Париж), Інтерпол (Ліон).
Які завдання вирішує ЮНЕСКО?
Держава вкладає значні кошти в розвиток IT- та телекомунікаційних послуг. Щоб зацікавити приватні компанії фінансувати ризиковані проекти в цій сфері, їм надається податкова пільга в 40%. Завдяки цьому постійно зростає кількість зайнятих в IT-індустрії, збільшується число розроблених та реалізованих ними проектів.
Франція має одну з найбільш густих і розвинених транспортних мереж. Її особливість — наявність добре вираженого центру (Париж) та автомагістралей, залізниць, авіаліній і внутрішніх водних шляхів, що відходять від нього в різних напрямках (це нагадує павутину).
Порівняйте значення Парижа й Берліна у формуванні транспортних мереж Франції та Німеччини.
В останні десятиліття провідна роль у вантажоперевезеннях перейшла від залізничного транспорту до автомобільного. Рух на багатьох малозавантажених залізничних лініях припинився. Щоб покращити ситуацію, у країні була створена мережа швидкісних залізниць.
Чому, незважаючи на наявність швидкісних залізниць, більшість французів частіше використовують автомобільний транспорт?
У пасажирських перевезеннях також лідирує автомобільний транспорт (переважно індивідуальний) із мережею шляхів довжиною майже 1 млн км. За останні роки значно збільшилася протяжність швидкісних автомагістралей. Із введенням у дію міжнародних автомагістралей і транспортних тунелів збільшився обсяг транзитних перевезень.
Велике значення має трубопровідний транспорт, що забезпечує транспортування нафти й природного газу у внутрішні райони країни.
Мережа внутрішніх водних шляхів країни становить 7 тис. км. Найважливіші водні шляхи розташовані на півночі й сході Франції. їх основою є річка Сена, яка через Північний канал пов’язана з Північним районом, а через Марну й канал Марна—Рейн — із Лотарингією, Сааром і Рейном.
У зовнішній торгівлі великим є значення морського транспорту. Особливо значними є обсяги ввезеної сировини, наприклад нафти й руд, які надходять у порти Марселя, Гавра й Дюнкерка. На обслуговуванні пасажирів спеціалізується порт Кале.
Завдяки своїм розмірам і географічному положенню Франція є важливим центром повітряного сполучення. Найбільше пасажирів і комерційних рейсів припадає на столицю. На околицях Парижа діють два міжнародні аеропорти — Шарль-де-Голль на північному сході й Орлі на півдні.
3. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
Особливістю просторової організації господарства є домінування Паризького району (Іль-де-Франс), де виробляється 1/3 сільськогосподарської та понад 40% промислової продукції, а за товарообігом він перевищує всі інші райони країни. Тут зосереджено 3/4 зайнятих у секторі послуг, у тому числі кількість робочих місць у сфері державного контролю й управління.
Північна Франція, особливо район Кале і Лотарингія, де традиційно переважали машинобудування, металообробка й текстильна промисловість, зазнала значної деіндустріалізації. Уряд доклав чимало зусиль, у тому числі шляхом фінансової підтримки, для створення нових виробництв. Це залучило компанії, які виробляють автомобілі й електронне обладнання.
Схід включає здебільшого Лотарингію та Ельзас. Тут видобувають залізні руди, виробляють сталь та різноманітне промислове обладнання.
Середземноморський район спеціалізується на туризмі, хімічній та харчовій промисловості, нафтопереробці. Тут розташовані судноремонтні й автобудівні підприємства.
Французька економіка є однією з найбільш відкритих. У 2016 р. на країни ЄС припало 59,1 % усього експорту Франції, або 264 млрд євро. В експорті й імпорті країни переважають машини, обладнання, літаки, автомобілі, продукція хімічної промисловості. Найважливіші торговельні партнери — Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Велика Британія, а також США (див. таблиці 1, 2).
Чому в експорті й імпорті Франції переважає продукція машинобудування?
Традиційно великим є значення вивезення капіталу. Тільки прямі інвестиції за кордон перевищують 30 млрд дол.
Таблиця 1
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ ФРАНЦІЇ (2012—2016 рр.), млрд євро
Таблиця 2
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ПОСЛУГАМИ ФРАНЦІЇ (2015 р.), млрд євро
За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки Франції та України.
ВИСНОВКИ
• Провідним виробництвом промисловості країни є машинобудування, особливо транспортне.
• У Франції здійснюється програма розвитку атомної енергетики.
• Особливе місце серед послуг посідає туризм.
• Країна має густу транспортну мережу, тут створюється вузол європейської мережі високошвидкісних залізниць.
• Особливістю просторової організації господарства є домінування Паризького району.
• Економіка Франції є однією з найбільш відкритих і посідає важливе місце в міжнародній торгівлі.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Порівняйте спеціалізацію промисловості Франції та Німеччини. Які переваги має кожна із цих країн?
2. Якими є особливості електроенергетики Франції?
3. Якими є досягнення в розвитку транспортної системи країни?
4. Назвіть особливості просторової організації господарства Франції.
Практична робота 4. Добирання статистичних показників та оцінювання працересурсного потенціалу (кількості, динаміки, якості та ціни робочої сили) в одній із країн Європи
1. Виберіть одну з країн Європи.
2. Визначте необхідне для роботи джерело статистичної інформації (наприклад Книга фактів ЦРУ, режим доступу https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/).
3. Зберіть дані про кількість, динаміку, якість та ціну робочої сили.
4. Виявіть чинники, які обумовлюють ці характеристики робочої сили.
5. Дайте оцінку працересурсного потенціалу обраної країни.
6. Поясніть, як це впливає на економічний розвиток країни, на якість і кількість продукції, що виробляється.
7. Зробіть висновки про основні показники та значення працересурсного потенціалу країни.
Коментарі (0)