Загальна характеристика країн Океанії
- 2-01-2022, 00:10
- 1 622
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 20. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ОКЕАНІЇ
• Економіко-географічне положення Океанії. Океанія - найбільше у світі скупчення островів і архіпелагів (понад 10 тис.) у центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Загальна площа островів - 1,26 млн км2, що становить 0,7 % площі океану. Традиційно Океанію поділяють на три історико-етнографічні області (мал. 68):
- Меланезія (включає 4 суверенні держави Океанії: Вануату, Папуа-Нову Гвінею, Соломонові Острови та Фіджі, а також ряд залежних територій, найбільша з яких Нова Каледонія. їхня площа - 969 тис. км2, з якої 6/7 припадає на Нову Гвінею);
- Полінезія (простягнулася від крайнього південного заходу до східних околиць Океанії. Складається з 4 суверенних держав (Нової Зеландії, Самоа, Тонги, Тувалу) та залежних територій, серед яких острови Кука, Французька Полінезія. Площа (без Нової Зеландії, територія якої - 265 тис. км2) становить 26 тис. км2);
- Мікронезія (займає північно-західну частину Океанії. У складі 5 незалежних держав: Кірибаті, Маршаллові Острови, Федерація Мікронезії, Науру, Палау, а також залежних територій, серед яких Північні Маріанські острови, Гуам тощо. Площа - 2,6 тис. км2).
• Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Природно-ресурсний потенціал країн Океанії використовується ще не повністю. Численні мінеральні ресурси ще недостатньо розвідані. У Новій Гвінеї на шельфі виявлені родовища нафти, на самому острові - мідь, залізна руда, марганець, платина, срібло. Нова Каледонія багата на нікель, Фіджі - на срібло, Нова Зеландія - на кам’яне вугілля, срібло, золото.
Мал. 68. Склад Океанії
Річки й озера є переважно на великих гористих островах у західній частині Океанії, і майже зовсім їх немає або вони незначні на вулканічних і коралових островах. Майже всі великі річки починаються високо в горах, тому мають великі запаси гідроенергії.
Багатство Океанії - тропічний ліс (мал. 69). Середня лісистість островів - 49 %. На коралових островах рослинність збіднена, а подекуди природна рослинність майже не збереглася. Внутрішні лагуни оточують мангри. Значні також ресурси океану, перш за все біологічні. Шельфова зона великих островів містить невеличкі родовища нафти і природного газу.
Більшість країн Океанії мають значні рекреаційні ресурси. Тут чудові пляжі, на яких можна не лише відпочивати і засмагати, а й займатися серфінгом. На території Океанії створено 14 національних парків площею більше ніж 25 тис. км2 і понад 1 тис. заповідників і природних резерватів.
Багатством Океанії є її населення, яке різниться за расовими, мовними ознаками, за історико-культурною спадщиною. На атолах переважно населений лише один головний острів, в окремих випадках - два, і виключно рідко - велика кількість островів. До того ж в Океанії є чимало незалюднених островів. У більшості країн Океанії частка міського населення невелика. Виняток становлять лише Нова Зеландія (86 %) та Маршаллові Острови (73 %). У решті країн у містах мешкає менше від 1/2 населення. В Океанії немає жодного міста, населення якого становило б понад 1 млн осіб, великі міста є лише у Новій Зеландії.
• Сучасний стан господарства. За рівнем економічного розвитку острівні країни Океанії належать до групи країн, що розвиваються. Ще на початку 1970-х років. Океанія була майже повністю колоніальним регіоном. Економічний розвиток стримувався значною географічною віддаленістю островів від провідних економічних регіонів світу й одне від одного. Важливим чинником економічного розвитку країн Океанії є іноземні інвестиції. Особливий фінансовий вплив на розвиток регіону мають ТНК Австралії, Японії, США, Франції. Сферами економіки, розвитку яких у країнах Океанії приділяється першочергова увага, є сільське господарство, рибальство, лісозаготівля та лісовий промисел, місцева промисловість, туризм, транспорт.
Сільськогосподарське виробництво, здебільшого тропічне землеробство, є основою економіки переважної кількості країн. Суттєві риси сільського господарства - натуральний характер та обмежене поширення товарного землеробства. Тут сприятливі умови для вирощування кокосової пальми на узбережжі (мал. 70). Вулканічні ґрунти особливо придатні для вирощування бананів, батату, маніоку, кави, какао, ванілі, бавовнику, хлібного дерева. У дельтах річок вирощують рис.
Промисловість у більшості країн розвинена слабо й не задовольняє потреб внутрішнього ринку. Значна частина підприємств зайнята переробкою сільськогосподарської сировини. На невеликих фабриках виробляють кокосову олію, тютюнові вироби, чай, консервовані фрукти і соки. Є підприємства, що виробляють одяг, взуття та інші споживчі товари. Розвинені традиційні ремесла: плетіння кошиків, циновок, виготовлення художніх виробів із деревини й інших природних матеріалів, ювелірних виробів, сувенірів.
Мал. 69. Укриті лісом острови Палау
Транспорт відіграє істотну роль в економічному розвитку островів. Міжнародні перевезення здійснюються великими авіакомпаніями США, Австралії, Японії тощо. Залізниці є тільки у Новій Зеландії, Фіджі і Науру. На більшості островів автомобільні шляхи прокладені вздовж берегової смуги. На багатьох островах дороги вкриті відмерлими коралами, камінням тощо. Судноплавне сполучення має важливе значення як у міжострівних зв’язках, так і у зв’язках із материками. Велике значення має і прибережне судноплавство. Дві держави Океанії належать до країн із «зручними прапорами»: Маршаллові Острови і Вануату. Для мешканців дрібних островів основним засобом пересування залишаються коні, мотоцикл, моторолер або велосипед.
Туризм у регіоні став не тільки одним із джерел надходження іноземної валюти, а й важливою сферою економіки. Численні океанські країни (Фіджі, Тонга, Нова Каледонія, Вануату, Самоа) отримують від туризму загалом 20-30 % усієї іноземної валюти. Основною метою відвідування туристами країн Океанії є відпочинок. Сюди щорічно приїжджають до 8 млн туристів, зокрема у Нову Зеландію (3 млн), Гуам (1,5 мли), Фіджі (800 тис.). Приваблюють туристів сприятливі природні рекреаційні ресурси для відпочинку біля моря й у горах, унікальність та екзотичність природи, а також добре розвинена туристична інфраструктура і відмінний сервіс (мал. 71).
• Зовнішньоекономічні зв’язки. Зовнішньоекономічні зв’язки країни Океанії здійснюють в основному з Австралією, США, Японією, Великою Британією, Францією тощо. У їхньому експорті переважає мінеральна сировина, ліс, різноманітна сільськогосподарська продукція тощо. Імпортують здебільшого промислові та продовольчі товари.
Окремі країни мають стратегічне значення: у них побудовані військові бази США (Гуам, Гаваї), Франції (Нова Каледонія, Французька Полінезія). На Гавайях розташована відома всьому світу військово-морська база Перл-Харбор (центральна база Тихоокеанського флоту Військово-морських сил США). У середині XX ст. на островах Океанії проводилися випробування атомних і водневих бомб (понад 100 вибухів). Це негативно позначилося на природі й населенні островів.
Мал. 70. Кокосовий гай у Вануату
Мал. 71. Популярний курорт о. Гуам
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
• 1 липня 1946 р. американці здійснили перше випробування атомної бомби на атолі Бікіні в Тихому океані. Через чотири доби французький інженер Луї Реар представив публіці свій винахід - роздільний жіночий купальник, який назвав на ім’я атолу. Л. Реар пояснив вибір назви тим, що бікіні має викликати вибухову культурну реакцію.
• На нашій планеті є тільки одна держава, що лежить одразу в Північній, Південній, Західній і Східній півкулях. Це Республіка Кірибаті, до її складу належить безліч розкиданих по Тихому океану островів.
1. У чому полягають особливості географічного положення Океанії? Які чинники завдають впливу на участь країн регіону в міжнародному поділі праці?
2. Охарактеризуйте сучасний склад Океанії: поділ на субрегіони, співвідношення держав та залежних територій, специфіку форм правління та державного устрою.
3. Які види господарської діяльності визначають міжнародну спеціалізацію країн Океанії? До якого сектору економіки варто відносити кустарні промисли і ремесла Океанії?
4. Яка причина великої кількості військових баз іноземних держав в Океанії? Що вам відомо про протидію їхній діяльності з боку держав Океанії та світової спільноти?
5. Спираючись на доступні вам джерела інформації, спрогнозуйте перспективи економічного розвитку країн Океанії.
ОРІЄНТОВНІ ТЕМИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
(за вибором учня/учениці)
1. Нова Зеландія — високорозвинена країна зі сприятливими умовами для ведення бізнесу.
2. Країни Океанії - регіон екзотичного туризму.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
Тести з однією правильною відповіддю
1. До якого типу країн щодо Світового океану належить Австралія?
А острівна
Б архіпелаг
В континентальна
Г приморська
2. За показниками ІЛР, найрозвиненішою країною регіону Австралія та Океанія та другою у світі є:
А Нова Зеландія
Б Федеративні Штати Мікронезії
В Австралія
Г Королівство Тонга
3. До держав «переселенського капіталізму» належить:
А Папуа-Нова Гвінея
Б Нова Зеландія
В Тувалу
Г Вануату
4. У якій країні Океанії є міста-мільйонери?
А Нова Зеландія
Б Маршаллові Острови
В Папуа-Нова Гвінея
Г у жодній з країн регіону
5. Основне природне багатство Австралії — корисні копалини. Знайдіть помилкове твердження щодо цього питання:
А 1/3 світових запасів бокситів
В І місце за запасами цирконію
Б у десятці світу за запасами вугілля
Г лідер світу за запасами газу
Тести на встановлення відповідності
6. Установіть відповідність між країнами та історико-етнографічними областями Океанії:
А Кірибаті, Маршаллові Острови, Науру
Б Тувалу, Федерація Мікронезії
В Папуа-Нова Гвінея, Соломонові Острови, Фіджі
Г Нова Зеландія, Самоа, Тонга
1 Меланезія
2 Полінезія
3 Мікронезія
7. Установіть відповідність між країнами та столицями Океанії:
А Самоа
Б Фіджі
В Тувалу
Г Вануату
Д Соломонові Острови
1 Сува
2 Порт-Віла
3 Хоніара
4 Фунафуті
8. Установіть відповідність між залежними територіями Океанії та країнами-метрополіями, які їх контролюють:
А США
Б Велика Британія
В Франція
Г Австралія
Д Нова Зеландія
1 Нова Каледонія, Таїті
2 Острови Кука, Токелау
3 Гуам, Північні Маріанські острови, атоли Мідвей, Джонстон
4 острів Норфолк, острови Коралового моря
Тести з кількома правильними відповідями
9. Визначте столиці країн регіону Австралії й Океанії:
А Нукуалофа
Б Маніла
В Джакарта
Д Веллінгтон
Г Вашингтон
Е Порт-Морсбі
10. Визначте території в Океанії, що не мають суверенітету:
А Фіджі
Б Соломонові Острови
В Острови Кука
Д Гуам
Г Тонга
Е Нова Каледонія
11. Формальним главою яких держав регіону Австралія та Океанія є монарх Великої Британії?
А Австралія
Б Кірибаті
В Федеративні Штати Мікронезії
Д Нова Зеландія
Г Папуа-Нова Гвінея
Е Тонга
Тести з пропущеними відповідями
12. Корінними мешканцями Австралії є ______ , які належать до ______ раси і сповідають ______ релігії.
13. Королівство Співдружності, федерація, світовий лідер за поголів’ям овець та запасами бокситів, є «геологічною коморою», що розташована у Південній півкулі: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
14. Країна-архіпелаг, що розташована у Південній півкулі; належить до групи країн «переселенського капіталізму», один із провідних експортерів яловичини, баранини, вовни, продукції молокопереробної промисловості: країна______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
Коментарі (0)