Північна Америка — найпотужніший регіон економічної активності у світі. Сполучені Штати Америки
- 3-01-2022, 21:50
- 374
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 80. Північна Америка — найпотужніший регіон економічної активності у світі. Сполучені Штати Америки
Пригадайте, як формувалася українська діаспора в Америці.
1 МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ В МПП.
США мають площу 9,8 млн км2. Це перша ядерна держава світу з найпотужнішою армією та військово-морським флотом (1/3 світових військових витрат). Валюта цієї держави — перша резервна валюта світу.
Три несуміжні території США мають вигідне географічне положення в оптимальних (крім Аляски) для життя й господарської діяльності природних умовах на значній відстані від регіонів політичної нестабільності та конфліктів.
Основні чинники, що визначають провідне місце США у світі: ЕГП, науковий, технологічний, працересурсний, споживчий, природно-ресурсний потенціал, економічна свобода. Наука й освіта — провідні сфери держави, яка вкладає в них майже третину світових витрат. Охарактеризуйте позитивні й негативні риси ЕГП країни. Поясніть, чому грошова одиниця країни найбільш поширена у світі.
2. НАСЕЛЕННЯ. УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА США.
Середня густота населення США перевищує 33 особи/км2. Населення країни розміщене нерівномірно. Найбільш густо заселене східне узбережжя (понад 400 осіб/км2) контрастує із Середнім Заходом (2 особи/км2) та Аляскою (0,3 особи/км2).
Поясніть, чому населення країни розміщене на її території нерівномірно.
Мал. 1. Статево-вікова піраміда США (2017 р.).
США — одна з найбільш урбанізованих країн, міське населення становить 82%. Найбільші міста — Нью-Йорк (23,7 млн осіб) і Лос-Анджелес (18,7 млн осіб).
США приваблюють мігрантів з усього світу. Українська діаспора США, що налічує понад 2,5 млн осіб, зробила значний внесок у розвиток культури, науки й економіки країни.
1) Проаналізуйте статево-вікову піраміду США (мал. 1).
2) За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про відомих американців українського походження. Презентуйте його на одному з уроків географії.
3) Ознайомтеся з інформацією про українську діаспору в США: usa.mfa.gov.ua/ua/ukraine-us/ukrainians-in-us. Перегляньте в Інтернеті відеоролик «Як "Щедрик" став символом Різдва у США». Поділіться своїми враженнями з однокласниками.
3. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ.
Третинний сектор забезпечує майже 80% національного багатства США — типової постіндустріальної країни. Провідними складовими третинного сектору економіки країни є фінанси й торгівля. Тут працюють найбільші трастові компанії, інвестиційні фонди та фондові біржі. Нью-Йорк є одним із трьох провідних фінансових центрів світу з його найбільшою фондовою біржею. У нематеріальній сфері працює понад 3/4 населення.
Назвіть підприємства нематеріальної сфери господарства.
У США розміщені найсучасніші медичні заклади світу. На відміну від інших країн, найбільші й найкращі лікарні США є державними, а не приватними.
У США зберігають і примножують свою природну й історико-культурну спадщину — джерело розвитку туризму.
Транспортну систему США утворюють: 92 авіаперевізники (13,5 тис. аеропортів та аеродромів), найдовша у світі залізниця, автомобільні шляхи найвищої якості, майже 2 тис. морських транспортних суден, зареєстрованих у країні, та в кілька разів більше під «зручними прапорами» (86%) Панами, Ліберії, Гонконгу, Маршаллових, Кайманових і Багамських Островів. Найбільші морські порти країни вантажні та контейнерні: Батон-Руж, Хьюстон, Лонг-Біч, Лос-Анджелес, Гемптон-Роуд; круїзні: Маямі, Порт Еверглейдс тощо.
Що таке «зручний прапор»? Із якою метою його використовують?
Сім із десяти світових компаній-лідерів у розробці комп’ютерного програмного забезпечення є американськими: Microsoft, Oracle, Fiserv, Salesforce.com, VMware, Adobe Systems, Symantec, у галузі інформаційних технологій їх половина: Apple Inc, Amazon.com, Alphabet Inc, Microsoft, IBM (див. таблицю 1).
4. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.
Майже 25% товарів світу створює вторинний сектор США, де домінують корпорації: «Ексон Мобайл» (синтетичні моторні масла), «Х’юлет-Паккард» (електроніка), «Шеврон» (енергетика), «Локхід Мартін» (авіабудування) «Дженерал Моторс» (автомобільна промисловість), «Джонсон і Джонсон» (хімія), «Дженерал Електрик» (електротехніка). Філії цих корпорацій розміщені в усьому світі й визначають міжнародну спеціалізацію. В економіці США поєднуються державна, корпоративна й приватна власність на землю й стратегічні об’єкти (пошта, залізниця Аляски, понад 40% електростанцій).
На світовому ринку добре відома продукція підприємств машинобудування (літаки, автомобілі, електроніка, зброя, ракетно-космічна продукція), хімічної промисловості (від побутової хімії та фармацевтики до нафтопереробки й мінеральних добрив), продукти харчування, вироби текстильної, деревообробної й паперової промисловості США.
5. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.
До аграрного сектору США залучено майже 0,7% працездатного населення, яке створює 1 % ВВП. Це високоефективний, багатопрофільний, високомеханізований, комп’ютеризований сектор економіки, який забезпечує власні потреби в сільськогосподарській продукції та є одним із найбільших у світі її експортерів.
Таблиця 1
НАЙБІЛЬШІ ІНТЕРНЕТ-КОМПАНІЇ США У СВІТОВОМУ РЕЙТИНГУ
Таблиця 2
МІСЦЕ США СЕРЕД ВИРОБНИКІВ ТА ЕКСПОРТЕРІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ (2016 р.)
«Кукурудзяні» штати країни — Айова, Іллінойс, Небраска, Міннесота, «рисові» — Техас, Арканзас, Луїзіана, Міссісіпі, «бавовняні» — узбережжя Атлантики та Мексиканської затоки — через зменшення родючості земель та інші соціально-економічні чинники частково змінили спеціалізацію (див. таблицю 2).
Проаналізуйте дані таблиці 2 та зробіть відповідні висновки.
Значне поширення в США набула річкова, ставкова (розведення сома) та морська (креветки, устриці, лососеві риби, мідії) аквакультура.
6. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
Промислове виробництво США в основному зосереджено у штатах, які прилягають до Великих озер, у Каліфорнії, на північному заході та сході країни. В останні десятиліття промисловість перемістилася на захід і південь у штати, прилеглі до Мексиканської затоки, де сформувалися потужні промислові райони.
США с найбільшим імпортером і другим у світі після Китаю експортером. Головні зовнішньоторговельні партнери — Канада, Японія, Китай, Мексика, Німеччина, Велика Британія тощо.
Експорт США: телекомунікаційне та промислове обладнання, літаки, комп’ютери, продукція військово-промислового комплексу, мотори, транзистори, автомобілі й транспортні засоби, хімічні речовини, вугілля, споживчі товари (продукти харчування, медикаменти), фрукти, кукурудза, цитрусові, соя, виноград, вино, продукція тваринництва. Країна — значний реекспортер зрідженого природного газу з Алжиру та інших країн.
Держава імпортує сільськогосподарську й промислову продукцію, природний газ, нафту, техніку (автомобілі, телекомунікаційні та електричні машини, деталі автомобілів, офісну техніку), споживчі товари, одяг, ліки, меблі, іграшки.
Інформацію про відносини між Україною й США шукайте на сайтах: ua.usembassy.gov/uk/ та usa.mfa.gov.ua/ua. Підготуйте повідомлення за цією темою.
ВИСНОВКИ
• США є провідною країною регіону.
• Населення розміщене територією країни нерівномірно.
• Близько 80% національного багатства США створює третинний сектор економіки (3/4 ЕАН) — найбільші трастові й торговельні компанії, інвестиційні фонди, біржі, банки.
• Найбільші компанії-розробники комп'ютерного програмного забезпечення та інформаційних технологій, найвідоміші ТНК світу, які виробляють широкий спектр товарів і послуг, представляють США у світі.
• Транспортна система країни представлена всіма видами сучасного транспорту та розвиненою інфраструктурою.
• Сільське господарство США багатопрофільне, високомеханізоване, комп'ютеризоване й високорентабельне.
• Головні партнери США — високорозвинені країни світу, Китай, країни Америки.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте основні чинники, що визначають місце США в МПП.
2. Які сфери економічної діяльності формують міжнародну спеціалізацію країни?
3. За додатковими джерелами охарактеризуйте основні складові вторинного та первинного секторів економіки США.
4. Обґрунтуйте основні напрямки експорту капіталу, технологій та закордонного підприємництва зі США.
Коментарі (0)