Войти
Закрыть

Третинний сектор економіки. Зв'язки України з країнами Африки

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 92. Третинний сектор економіки. Зв'язки України з країнами Африки

1. Назвіть складові третинного сектору економіки. 2. Укажіть регіони материка, які мають найбільші рекреаційні ресурси.

1. ТРЕТИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ.

Порівняно з іншими регіонами світу третинний сектор економіки Африки перебуває у стадії становлення.

На транспортні перевезення регіону загалом припадає близько 5 % світового пасажиро- та товарообігу. За колоніальних часів в Африці розвивався переважно залізничний і морський транспорт, але є країни, де й зараз залізничний транспорт узагалі відсутній — Нігер, Чад, ЦАР, Сомалі, Руанда, Бурунді. Конфігурація транспортної мережі й до цього часу визначається потребою вивезти сировину із внутрішніх районів до морських портів для її експорту. До недавнього часу існувала одна трансафриканська Магрибська автомагістраль, яка проходила вздовж узбережжя Середземного моря та зв’язувала країни Північної Африки від Рабата (Марокко) до Каїра (Єгипет).

Зараз триває будівництво нових автомагістралей:

• Транссахарська: Алжир (Алжир)—Лагос (Нігерія), що проходить Сахарським маршрутом давніх караванних шляхів;

• Транссахельська: Дакар (Сенегал)—Нджамена (Чад), яка перетинає території семи країн;

• магістраль Захід—Схід: Лагос—Момбаса (Кенія), що проходить територією шести країн;

• західноафриканська Лагос—Нуакшот (Мавританія);

• найдовша магістраль у напрямку Північ—Південь, що проходить від Каїра до Габороне (Ботсвана), завдовжки 9200 км. Розвиток авіаційного транспорту визначається переважно характером розміщення основних туристичних центрів (Єгипет, Марокко, Туніс, Кенія, Танзанія, Мадагаскар тощо). Найбільші морські та авіаційні порти Африки: Александрія, Каїр, Касабланка, Дакар, Лагос, Момбаса, Кейптаун, Дурбан, Дар-ес-Салам.

Лише окремі країни, маючи значні передумови, зробили великий крок у розвитку різних видів туризму. Найбільшими туристичними районами є Північна та Східна Африка.

Поясніть вплив терористичних актів на розвиток туристичної галузі Африки.

Лідером в освоєнні історико-культурної спадщини є Єгипет. Інші країни Африки як напрямок туризму обрали створення державних національних природних парків, де зберігається дика флора й фауна.

Які об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Африці є найбільш цікавими для вас? Складіть свій туристичний маршрут і запропонуйте його на одному з уроків географії. Скористайтеся сайтом whc.unesco.org/ru/list/.

Банківський, страховий та кредитний сектори економіки Африки почали активно розвиватися в окремих країнах лише 10—15 років тому. Більш розвинені банківські системи Алжиру, Єгипту, Лівії, Марокко й Тунісу. Проте й сьогодні доступ більшості населення регіону до цих послуг втричі нижчий за середньосвітовий рівень. Розширюється присутність у країнах іноземних ісламських і транснаціональних банків, наприклад «БНП-Паріба». На ПАР припадає 1/3 від загальної кількості банків континенту, їх сукупних активів і чистого доходу.

2. НЕРІВНОМІРНІСТЬ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ СУБРЕГІОНІВ АФРИКИ.

Територіальну нерівномірність економічного розвитку Африки визначають кілька чинників. Природні умови та ресурси створюють середовище для використання їх особливостей на певних територіях.

Порівняйте екстремальні умови видобутку корисних копалин в Африці з Америкою та Австралією.

Важлива роль у розвитку економіки належить суто географічному чиннику, яким є фізико-географічне положення. Перевагу мають приморські регіони та острівні країни й території Африки.

Які країни Африки не мають виходу до океанів і морів? Як це впливає на їхній економічний розвиток?

Економіка розвивається й під впливом соціальних чинників: національні традиції, ефективність управління державою, рівень злочинності й корупції, освіта й культура населення, військові конфлікти й тероризм.

Найвищий рівень економічного розвитку має субрегіон Південна Африка з найбільш розвиненою країною материка ПАР. Тут сприятливі природні умови для життя й господарської діяльності людини, значні запаси мінеральних ресурсів і питома вага освічених нащадків переселенців із Європи.

Північна Африка — другий за рівнем економічного розвитку субрегіон. Сприятливе ЕГП субрегіону щодо Європи дає можливість розвивати взаємовигідне співробітництво. Соціально-економічна самобутність населення, яке впродовж століть пристосувалося до екстремальних умов життя й господарської діяльності в пустелі, історико-культурна спадщина й запаси енергоносіїв створюють умови для економічного зростання та розвитку вторинного й третинного секторів економіки. Наприклад, у Марокко створюють нові місця на швейних та машинозбиральних заводах, в Алжирі будують нові лікувальні комплекси з використанням термальних джерел.

Які країни Північної Африки мають найбільші запаси енергоносіїв?

Західна Африка також має вигідне географічне положення й природні ресурси. Розвитку заважають несприятливий клімат, поширення мухи цеце, СНІДу та інших небезпечних інфекційних хвороб.

Східна Африка повернута в бік економічних гігантів Азії. Субрегіон має значний потенціал для розвитку: перспективну гідроенергетику та третинний сектор економіки (рекреацію й туризм).

Збитків економіці завдають політична нестабільність, військові конфлікти й тероризм, біженці, пірати Сомалі, інфекційні хвороби та голод.

Найнижчий рівень економічного розвитку характерний для віддаленого від океанів субрегіону Центральна Африка. Саме тут розташовані найбідніші країни материка й світу — Чад, ЦАР, Південний Судан.

3. МІСЦЕ АФРИКИ В МПП.

Основна продукція, яку постачають на світовий ринок країни регіону, — це мінеральна та сільськогосподарська сировина: Північна і Західна Африка надають нафту й природний газ, Південна і Західна — золото, алмази, коштовне каміння, Центральна Африка — мідну руду й концентрати.

Північна і Південна Африка експортують цитрусові, виноградні вина, тютюн, маслинову олію, Західна і Східна — какао, каву, бавовник, тропічну деревину. Тропічна Африка, крім кави та какао, експортує арахіс, сік гевеї, пальмову олію, чай та спеції.

4. ЗВ'ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ АФРИКИ.

Україна та країни Африки мають значні перспективи для розвитку, оскільки на міжнародному ринку товарів і послуг вони не є конкурентами, а навпаки, доповнюють одне одного.

Поясніть, чому Україна та країни Африки не є конкурентами на світовому ринку.

Основними економічними партнерами України є Єгипет, Ліберія, Гвінея й Марокко. З Африки Україна отримує переважно продукти тропічного землеробства (какао-боби, банани, каву, рис, арахіс, боксити та інші руди) та експортує різноманітну промислову продукцію, хімікати та мінеральні добрива, чорні метали, залізничні локомотиви, машини, обладнання, молочні продукти, пшеницю та ячмінь, олію, майонез. Україна має значне додатне торговельне сальдо. Майже із 40 країнами Африки вона підтримує не лише торговельно-економічні, але й науково-технічні зв’язки.

Таблиця

КРАЇНИ АФРИКИ З НАЙБІЛЬШИМ ТА НАЙМЕНШИМ ВВП (ЗА ПКС) НА ОДНУ ОСОБУ (за даними МВФ на 2017 р.)

Проаналізуйте дані таблиці й зробіть відповідні висновки.

Україна бере активну участь в операціях ООН із підтримання миру в Судані та Південному Судані, Ліберії, Кот-д’Івуарі, ДР Конго.

ВИСНОВКИ

• Третинний сектор економіки Африки найменш розвинений. Місце країн регіону в МПП визначають мінеральна та сільськогосподарська сировина. Збудовано та будуються трансафриканські транспортні магістралі й аеропорти.

• Рекреаційні ресурси окремих країн материка сприяють розвитку туризму (Північна та Східна Африка).

• Фінансовий сектор економіки Африки почав активно розвиватися в окремих країнах лише в останні роки. На ПАР припадає понад 1/3 загальної кількості діючих банків континенту.

• Територіальну нерівномірність економічного розвитку Африки визначають природні умови та ресурси, ЕГП окремих країн, національні традиції, ефективність управління державою, злочинність, корупція, освіта й культура, військові конфлікти й тероризм.

• Зв'язки України з країнами Африки мають значні перспективи для розвитку.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте особливості третинного сектору економіки регіону.

2. Проаналізуйте особливості територіальної організації господарства субрегіонів Африки.

3. Поясніть причини відсталості багатьох країн Африки в розвитку третинного сектору економіки.

4. Укажіть сфери господарства, які є перспективними щодо подальших економічних зв'язків України з країнами Африки.

Практична робота 22. Позначення на контурній карті Африки районів добування нафти, залізних, мідних, алюмінієвих руд, центрів їхньої переробки (збагачення), основних транспортних магістралей та портів експортування

1. За допомогою карт атласу позначте на контурній карті Африки райони добування нафти, залізних, мідних, алюмінієвих руд, центри їх збагачення та переробки.

2. Нанесіть на контурну карту основні транспортні магістралі, що використано для їх доставки до портів експортування.

Практична робота 23. Створення та аналіз картосхеми чинників (райони лісозаготівлі, пасовищного тваринництва, землеробства) та проявів спустелення в Африці

1. Нанесіть на контурну карту Африки межі пустелі Сахара та вологих екваторіальних лісів.

2. Позначте на ній райони лісозаготівлі, пасовищного тваринництва, землеробства.

3. Поясніть причини та проаналізуйте наслідки спустелення в Африці. Скористайтеся матеріалами, зібраними професором бельгійського університету міста Гент (desertification.wordpress.com/).

Практична робота 24. Створення картосхеми поширення збройних конфліктів в Африці та встановлення за тематичними картами атласу природних ресурсів як джерел фінансування протистоянь

1. Позначте на контурній карті Африки райони військових протистоянь та конфліктів. Скористайтеся матеріалами підручника та інтернет-ресурсів: en.wikipedia.org/wiki/List_of_conflicts_in_Africa

2. Знайдіть за додатковими джерелами інформацію про видобуток корисних копалин у країнах, за рахунок яких фінансуються збройні конфлікти.

3. Позначте райони та джерела природних ресурсів, за рахунок яких фінансуються збройні конфлікти та протистояння.

Дослідження

Опрацюйте додаткові джерела за заявленою темою. Складіть повідомлення або мультимедійну презентацію. Теми для досліджень:

1. Кордони на політичній карті Африки: особливості делімітації та демаркації.

2. Вплив колоніального минулого на сучасну міжнародну спеціалізацію та просторову структуру господарства країн Тропічної Африки.

3. Екологічна трагедія Сахелю: причини й шлях призупинення.

4. Ангола: успішний розвиток після війни.

5. Економічні інтереси України в Африці.

Джерела Інтернету

1. britannica.com/place/Sahel (Енциклопедія «Britannica», Сахель).

2. bbc.com/news/world-africa-13036732 (Інформаційна агенція ВВС).

3. france24.com/fr/tag/angola/ (Французька інформаційна агенція «France24»).

4. en.wikipedia.org/wiki/Colonisation_of_Africa (Вікіпедія про колонізацію Африки).

5. un.org/ru/development/ldc/list.shtml (Найменш розвинені країни Африки за класифікацією ООН).

6. fao.org/forestry/39658/en/ (Лісове господарство Африки та управління ним).

7. geology.com/ (Видобуток корисних копалин в Африці).

8. fao.org/home/en/ (Діяльність ФАО в країнах Африки).

9. naseleniye.population.city/world/af (Населення Африки).

10. un.org/ru/peacekeeping/ та dw.com/uk (Діяльність миротворців ООН).

11. au.int/ (Діяльність Африканського союзу).

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація