Войти
Закрыть

Індія

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 28. ІНДІЯ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Як колоніальна залежність Індії від Великої Британії позначилася на особливостях розвитку цієї країни?

Природні особливості Південної Азії.

• Місце країни у світі та регіоні. Офіційна назва країни - Республіка Індія. Площа - 3,2 млн км2, населення - 1 млрд 343 млн осіб, столиця - Нью-Делі. Індія посідає сьоме місце у світі за площею і друге за кількістю населення. Індія - федеративна держава, а за формою державного правління - парламентська республіка. Офіційних мов у країні дві - хінді й англійська. Грошовою одиницею є індійська рупія.

Історія географії

Більшість людей столицею Індії називають Делі. Проте насправді столицею є частина міста Делі - Нью-Делі. Тут розташовано уряд Індії й уряд Національної столичної території Делі. Місто Делі відоме ще з VI ст. до н.е. Міський район Нью-Делі був побудований лише в XX ст. Він займає територію лише в 42 км2. У Нью-Делі можна побачити широкі бульвари, безліч державних установ і культурних пам’яток.

Індія майже повністю розташована на півострові Індостан (мал. 60). На північному заході Індія межує з Пакистаном, на півночі має протяжні кордони з Китаєм, які перериваються кордонами з двома королівствами - Непалом і Бутаном. На північному сході сусідами Індії є М’янма і Бангладеш. Більша частина території країни на заході, сході і півдні омивається водами Індійського океану і його морів. Здавна через територію Індії проходили важливі торговельні і транспортні шляхи, які й нині мають велике значення для розвитку держави.

• Чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Індію часто називають країною контрастів. На сьогодні Індія є третьою в світі країною за обсягом ВВП. За даними Світового банку, Індія посідала третє місце у світі за розміром економіки, поступаючись лише США і Китаю. За цим показником вона випередила такі найрозвинутіші країни світу, як Японія, Німеччина, Франція і Велика Британія. Однак якщо ж порахувати ВВП на душу населення, то серед інших країн вона посідатиме 121-ше місце, попри те, що за останні 15 років ВВП на душу населення збільшився майже в 4 рази. Індія посідає третє місце у світі за кількістю мільярдерів, але 20 % населення живе за межею бідності.

За десять останніх років експорт країни збільшився вдвічі. Тож у рейтингу експортерів країна піднялася з 24-ї позиції на 14-ту. Загальний обсяг індійського експорту в 2014 р. склав 342,5 млрд дол., імпорту - 508,1 млрд дол.

Мал. 60. Індія на карті Південної Азії

Економіка Індії з 2015 р. вийшла на 1-ше місце за темпами розвитку (близько 7 %), випередивши показники Китаю, США, країн ЄС і Японії.

Щодня в Індії з’являється 3-4 нові стартапи. Упродовж останніх трьох років їхня кількість зросла втричі. Чотири розробки входять у ТОП-100 стартапів світу: Freshdesk - споживчий сервіс із доставки товарів; Zomato - сервіс, що дає змогу знайти інформацію про ресторани і кафе, написати відгук, переглянути меню; Myntra і Jabong - онлайн-магазини одягу.

Індія - це потужна ядерна (з 1975 р.) і космічна (з 1980 р.) держава, яка здатна виробляти практично весь спектр товарів і послуг, необхідних для самодостатньої сучасної економіки.

Вагоме значення для індійського суспільства мають радіо, телебачення, Інтернет і кіно. Наприклад, феномен Боллівуду (країна посідає перше місце у світі за кількістю створених фільмів) узагалі не має прецеденту в сучасному світі.

• Система розселення. Населення Індії становить 1,282 млрд осіб (2017 р.). Це багатонаціональна держава світу, де налічують понад 500 етносів. Проте понад 70 % становить населення індоарійського походження, ще 25 % - це дравіди і монголи, 3 % - інші етноси. Хінді - найпоширеніша мова і є основною для 41 % населення. Англійська мова має статус допоміжної офіційної мови і є найважливішою мовою для національної, політичної і комерційної комунікації. Крім двох офіційних мов, в Індії користуються ще сімнадцятьма мовами, серед яких найпоширенішими є пенджабська, бенгальська і кашмірська.

За віросповіданням у країні переважають прихильники індуїзму - майже 80 %. Другою за чисельністю конфесією є мусульмани (близько 10 %). Представники інших віросповідань нечисленні: християни становлять близько 3 %, сикхи - 2 %, буддисти - 1 %.

За винятком пустель на північному заході й гірських регіонів на півночі, в країні спостерігається дуже велика густота населення. Найбільше мешканців проживає на півночі вздовж берегів Гангу й інших долин річок і у південних узбережних районах.

Особливості народів і націй. За індуською традицією, люди з народження належать до різних соціальних груп - каст, кожна з яких має свою кухню, одяг і виконує певну роботу. У країні велике значення надається родинним зв’язкам, тому шлюб - це більше об’єднання родин, а не союз двох людей. За усталеними традиціями дружину чи чоловіка своїм дітям обирають батьки.

Трудові ресурси становлять понад 60 % населення країни, близько 50 % з яких зайнято у сільському господарстві. Цей показник є одним із найвищих у світі. Характерними рисами у структурі зайнятості населення є низька частка зайнятих жінок, високий рівень безробіття, низький рівень зайнятих за наймом і переважання кількості самозайнятих трудових ресурсів.

Майже 2/3 населення Індії проживає в сільській місцевості. В останні десятиріччя спостерігається активний розвиток великих міст і міського населення. Характерним є те, що третина містян зосереджена всього в 23 великих містах (згадайте їхні назви). Міграція населення із села до міста зумовлена пошуком роботи і ліпших соціальних умов, зокрема охорони здоров’я і освіти. Наразі міське населення становить 34 % від загальної чисельності населення. Найбільшими мегаполісами країни є Делі (25 млн осіб), Мумбаї (21 млн), Колката (12 млн) і Бангалор (10 млн осіб).

Однією з найбільших соціальних проблем Індії є велика кількість населення, що перебуває за межею бідності. За офіційними даними, це понад 20 % людей, переважно мешканці сільської місцевості.

ГОЛОВНЕ

Індія - одна з найбільших за площею і кількістю населення країна світу, федеративна, багатонаціональна держава.

Нині Індія - потужна ядерна і космічна держава, яка здатна виробляти практично весь спектр товарів і послуг, необхідних для самодостатньої сучасної економіки.

Індія - багатонаціональна держава світу, де налічують понад 500 етносів.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Чому країна з третім у світі показником ВВП належить до розвиткових країн?

2. На конкретних прикладах покажіть, як історія, природа і культура вплинули на розвиток господарства в Індії.

3. Назвіть особливості зайнятості і життя жителів країни.

4. Складіть презентацію на тему «Індія - країна звуків, кольорів і ароматів», використавши додаткові джерела інформації.

5. Поміркуйте, як можна знизити рівень бідності населення Індії. Досвід яких країн світу в боротьбі з бідністю може запозичити Індія?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду