Войти
Закрыть

США

10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)

 

§ 35. США

МІСЦЕ В РЕГІОНІ ТА СВІТІ. Сполучені Штати Америки (США) розташовані в центральній частині Північної Америки, між Канадою і Мексикою. Їх територія охоплює 50 штатів, з яких 48 розташовані в межах основної материкової частини, а два відокремлені — Аляска (відмежована від основної частини територією Канади) і Гаваї (розташовані на однойменному архіпелазі у Тихому океані). Також США контролюють острівні території: Пуерто-Рико й Американські Віргінські Острови у Карибському морі, Американське (Східне) Самоа, Гуам і Північні Маріанські острови у Тихому океані.

Таблиця 37

США у регіоні та світі

США є головним осередком глобального економічного зростання, володіють найбільшим у світі науково-технічним потенціалом, відіграють провідну роль у міжнародному політичному житті. США — порівняно молода держава, що проголосила незалежність від Великої Британії у 1776 р. Від моменту свого заснування країна ламала звичні для Європи стереотипи щодо державотворення. Так, на колоніальних теренах американці побудували ефективну економіку, що швидко почала випереджати європейські метрополії. Сполучені Штати вперше в сучасній історії запровадили дієву модель демократичного управління за принципом «влада для громадян», а не «громадяни для влади», створили першу багатоетнічну, але політично згуртовану націю.

Рекорди світу

Мешканці США становлять лише 4,3 % населення планети, водночас ця держава споживає 33,4 % усіх матеріальних благ світу, що є найвищим показником для однієї країни.

ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ. Природні умови на більшості території сприятливі для її освоєння людиною, хоча вплив кліматичних особливостей і рельєфу обумовлює низьку щільність заселення та освоєння гірських і пустельних районів, а також Аляски. Південний схід США потерпає від частих ураганів і торнадо, тоді як Тихоокеанське узбережжя перебуває у зоні підвищеної сейсмічної небезпеки.

Природно-ресурсний потенціал дає змогу розвивати усі сучасні напрями економіки. США володіють потужною мінерально-сировинною базою. На території країни сконцентровано одні з найбільших у світі запаси кам’яного вугілля (Аппалацький басейн), близько 30 % світових запасів срібла, 20 % свинцю, понад 10 % заліза. Стратегічне значення мають поклади нафти і природного газу (Техаський, Аляскинський, Каліфорнійський басейни та басейн Мексиканської затоки), урану, міді, золота та інших руд кольорових металів (рудний пояс Кордильєрів).

НАСЕЛЕННЯ. Розселення населення США є нерівномірним. Найвища його щільність — на Атлантичному й Тихоокеанському узбережжях та поблизу Великих озер. Центральні та західні райони заселено дуже мало. Це пов’язано з рельєфом та посушливим кліматом. Частка міського населення становить майже 81 %. Саме у цій країні сформувалися основні тренди сучасної урбанізації. Хоча США вже втратили статус країни найвищих у світі будівель, поступившись ОАЕ, Китаю, Саудівській Аравії та Південній Кореї, нагромадження хмарочосів сформувало стійкий образ типового американського міста. Водночас особливістю міст у США є поєднання висотної забудови у ділових центрах (даунтаунах) із одно- та двоповерховою на периферії у «спальних» районах. Багато американців вважають життя у багатоповерхівках некомфортним і надають перевагу невеликим заміським будинкам. Платою за зручності заміського життя є необхідність долати до 100 км у щоденних подорожах на роботу і додому.

Мал. 142. Розміщення населення США

Найбільшими міськими агломераціями з населенням понад 5 млн осіб є Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго, Даллас, Х’юстон. Низка міських агломерацій злились у суцільні урбанізовані ареали — мегалополіси. Найбільшими з них є Приозерний (Чипіттс: Чикаго — Піттсбург), Приатлантичний, (БосВаш: Бостон — Вашингтонський коридор), Каліфорнійський (СанСан: Сан-Дієго — Сан-Франциско).

Подорож у слово

Нью-Йорк, заснований у 1614 р. голландцями на о. Манхеттен, що у гирлі р. Гудзон, спершу дістав назву Новий Амстердам. Після захоплення англійцями місто назвали Нью-Йорком на честь короля Якова ІІ, герцога йоркського. Завдяки вигідному розташуванню у природній гавані воно поступово перетворилося на провідний торговельний порт. Нині це — найбільше місто США, головний економічний і культурний центр країни, населення якого становить 8,4 млн осіб (в агломерації — понад 20 млн).

Демографічна ситуація у США доволі збалансована. Природний приріст населення постійно скорочується впродовж кількох останніх десятиліть, проте досі має додатне значення (близько 4,3 %). За рахунок припливу мігрантів річне зростання кількості населення становить близько 7 %. США традиційно є країною, що приймає мігрантів. Навіть нині, попри постійні спроби уряду обмежити приплив іноземців, щороку прибуває близько 1 млн людей, які отримують офіційний дозвіл на проживання. Через помітний розрив у рівні життя і можливостях працевлаштування між США та прикордонними районами Мексики до південних штатів спрямовано великі потоки нелегальних трудових мігрантів.

Мал. 143. Острів Манхеттен — історичне ядро Нью-Йорка, забудований хмарочосами

Населення США має надзвичайно строкатий расовий та етнічний склад. Так сталося внаслідок великомасштабної імміграції з різних країн та континентів. Понад 70 % мешканців мають європейське коріння і належать до категорії білих американців. Нащадки вихідців з Африки становлять майже 13 % мешканців країни. Активізувався приплив іммігрантів з країн Азії. Майже 8 % громадян США мають змішане расове коріння. Расові та етнічні відносини є давнім джерелом соціальної напруженості у США.

Мал. 144. Статево-вікова піраміда населення США (2017)

Українська діаспора у США є однією з найчисленніших у світі (близько 976 тис. осіб). Масові переселення українців до США відбувалися впродовж трьох перших хвиль еміграції — під впливом економічних, військових і політичних чинників. На відміну від Канади, українські емігранти у США значно швидше розчинилися у культурному середовищі країни. Так, із них та їхніх нащадків українською мовою у побуті користуються лише 143 тисячі. Українська діаспора у США проживає доволі компактно: майже половина — у штатах Пенсільванія, Нью-Йорк та Нью-Джерсі. Великі громади українців проживають у штатах Каліфорнія, Іллінойс, Вашингтон.

Світ у просторі й часі

Видатні українці США

Чимало українських емігрантів та їхніх нащадків досягли успіху в політиці, науці, бізнесі, спорті, кіноіндустрії, військовій справі. Білл (Володимир) Титла — відомий аніматор, який працював над мультиплікаційними фільмами студії Уолта Діснея («Білосніжка і сім гномів», «Піноккіо» та ін.). Українські корені має співзасновник корпорації Apple («Еппл»), один із батьків комп’ютерної революції Стів Возняк.

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ. США досягли безпрецедентного у світовій історії успіху в економічній царині. Від моменту проголошення незалежності країна стрімко розвивалася, випереджаючи держави Старого Світу. Головними чинниками, завдяки яким економіка набула такого розвитку, по-перше, стала свобода підприємницької діяльності, не обмежена надмірним податковим тиском та бюрократичним регулюванням з боку держави. Велике значення мала потужна природно-ресурсна база, що дала змогу впродовж ХІХ ст. наростити промисловий потенціал і вести високопродуктивне сільське господарство. В умовах вільної конкуренції США стали осередком нагромадження капіталу, що використовувався як інвестиційний ресурс для ще більшого зростання. Після Другої світової війни американська економіка лишилася практично неушкодженою (на відміну від європейських держав), і країна зайняла позицію світового лідера. Упродовж ХХ ст. США активно розвивали міжнародну торговельну та інвестиційну діяльність, ставши локомотивом світового економічного прогресу. Якщо у ХІХ ст. країна притягувала до себе капітал, то у ХХ ст. вона перетворилася на осередок концентрації технологій. Американська економіка стала найбільш інноваційною і технологічно оснащеною у світі. На початку ХХІ ст., із розвитком технологій зв’язку, почали розвиватися міжнародна біржова та фінансова діяльність, і США стали ядром міжнародних фінансових і фондових ринків, визначаючи основні світові тренди.

Світ у просторі й часі

Американський долар

Долар США — основна резервна і найпоширеніша валюта у світі (в ній обчислюють до 60 % світових фінансових операцій). Це пояснюється панівною роллю американської економіки і політичної системи як найбільшої та однієї з найрозвиненіших і найстабільніших у світі. Величезна кількість доларів США перебуває в обігу по всій планеті.

Важливим чинником є забезпеченість трудовими ресурсами, зокрема найвищої кваліфікації, в результаті сприятливої демографічної ситуації та припливу трудових мігрантів. До США стікається як дешева робоча сила, необхідна на виробництві, так і найкращі та найбільш підготовлені кадри в усіх сферах економіки (саме для США характерний не відплив, а приплив «мізків» з усього світу). У країні працюють передові університети, в яких готують фахівців найвищого рівня.

Мал. 145. Секторальна структура економіки США, % ВВП

Особливістю економіки США є значне переважання імпорту над експортом, що компенсується «експортом» американського долара як найбільш уживаної міжнародної розрахункової грошової одиниці. Великий вплив на розвиток американської економіки мають великі ТНК, діяльність яких часто виходить далеко за межі країни.

США були серед перших країн світу, що здійснили перехід до постіндустріальної стадії розвитку. Третинний сектор їхньої економіки продукує майже 80 % ВВП і дає роботу понад 79 % зайнятих (мал. 145).

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Покажіть на карті складові частини території США: основну материкову та дві відокремлені. Охарактеризуйте їх розташування.

2. У чому полягають особливості розселення населення США? Поміркуйте, які тематичні карти допоможуть пояснити його розміщення.

3. Проаналізуйте статево-вікову піраміду США (мал. 144). Якими є особливості статевої та вікової структури населення країни?

4. Спробуйте спрогнозувати вплив демографічних процесів на працересурсний потенціал країни в найближчі десятиліття.

5. США — економічно й політично найпотужніша країна світу. Доведіть або спростуйте це.

6. Проаналізуйте секторальну структуру економіки США (мал. 145). Що вказує на постіндустріальний розвиток країни?

7*. Назвіть чинники, завдяки яким економіка США набула безпрецедентно успішного розвитку. Поміркуйте, чи могли б вони «спрацювати» в Україні у реформуванні нашої економіки. Відповідь обґрунтуйте.

ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

Користуючись фізичною та тематичними картами Північної Америки, охарактеризуйте природні умови США.

група 1 — клімат;

група 2 — рельєф;

група 3 — внутрішні води;

група 4 — рослинний покрив і грунти.

Зазначте, як їхні особливості позначаються на розміщенні населення й розвитку господарства.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація