США (Продовження)
- 5-01-2022, 00:37
- 465
10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)
§ 36. США (Продовження)
• Пригадайте, якою є секторальна структура економіки США. Який відсоток ВВП країни продукує третинний сектор?
• Що таке технополіси?
ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. У США розвинено практично всі напрями невиробничої сфери. Чільне місце за економічним значенням належить фінансовій та біржовій діяльності. США є країною з найвищою у світі концентрацією міжнародного капіталу, тож саме там сформувалися кілька географічних кластерів фірм міжнародного значення, що визначають глобальні фінансові та інвестиційні потоки. Осередками їхньої діяльності є світові міста Нью-Йорк, Чикаго, Лос-Анджелес, Сан-Франциско, Вашингтон. Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) — найбільший у світі ринок, де здійснюється торгівля цінними паперами (акціями, облігаціями тощо). Чотири американські банки, серед яких і JPMorgan Chase (Джей Пі Морган Чейз) — найбільший у США і другий у світі за розмірами активів, входять до 15 найбільших у світі. У США зосереджено численні компанії, що надають найрізноманітніші ділові послуги — консалтингові, аудиторські, рекламні та ін.
США — світовий лідер у сфері науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт. Цьому сприяє висока концентрація фінансових ресурсів, найсучасніше оснащення лабораторій та дослідницьких центрів, а також найкращі перспективи професійного розвитку і кар’єрні можливості для науковців, конструкторів, інженерів. У країні сформувалося близько 170 технопарків найрізноманітнішої спеціалізації — від технологій збагачення урану і сучасних напрямів хімії органічного синтезу до мікробіології, інженерії, мережевих і комп’ютерних технологій. Відомим на весь світ кластером технопарків є Кремнієва долина — район зосередження науково-дослідних центрів і виробничих потужностей, на яких виготовляють тестові зразки для випробовування нових технологій. Там розташовано головні офіси таких всесвітньовідомих корпорацій, як Intel (Інтел) — найбільшого в світі виробника мікропроцесорів і флеш-пам’яті; Facebook (Фейсбук) — найбільшої в світі соціальної мережі; NVIDIA (Н-Відіа) — одного з найбільших розробників графічних процесорів і штучного інтелекту (роботів); Adobe Systems (Едоубі Системс) — розробника програмного забезпечення; Hewlett Packard (Х’юлетт Паккард) — виробника серверів, систем зберігання даних, мережевого обладнання та хмарних сервісів. Подібними за масштабами і значенням є науково-дослідний парк НАСА, Стенфордський, а також технопарк «Шосе 128» в околицях Бостона, що сформувався довкола наукових осередків Гарвардського університету та Массачусетського технологічного інституту.
У сфері продукування технологій всесвітньовідомою є корпорація Microsoft (Майкрософт) — найбільший у світі розробник комп’ютерного програмного забезпечення. International Business Machines (IBM) надає інтернет-послуги, забезпечуючи роботу серверів і консультування у різних сферах від комп’ютерів до нанотехнологій. IBM також відома інноваційними винаходами — банкомат (ATM), персональний комп’ютер, дискета, твердий магнітний диск (вінчестер), картка з магнітною смужкою, реляційна база даних, мова програмування SQL, штрих-код товарів та ін. Google (Гугл) спеціалізується на послугах, пов’язаних з Інтернетом: рекламі, хмарних обчисленнях. Компанія є розробником однієї з найбільших у світі пошукових систем, яка аналізує та зберігає мільярди веб-сторінок, щоб користувачі могли знайти потрібну їм інформацію за допомоги ключових слів. Онлайн-сервіси від Apple охоплюють iTunes іStore, iOS App Store, MacApp Store, Apple Music, iCloud.
Мал. 146. Штаб-квартира компанії «Гугл»
За кількістю зайнятих найбільшою сферою третинного сектору є освіта (у США розташовано провідні університети світу) та охорона здоров’я. На другому місці — оптова та роздрібна торгівля, що є основною сферою діяльності для дрібного та середнього підприємництва. Надзвичайно зросла роль онлайн-торгівлі, що дедалі більше витручає традиційні магазини.
Мал. 147. Лабораторія реактивного руху НАСА у Каліфорнійському технологічному інституті — одному з провідних центрів космічних технологій
Рекорди світу
Facebook — найбільша в світі соціальна мережа: у 2017 р. кількість її користувачів у всьому світі досягла 2 млрд осіб, в Україні — 10 млн. Компанії також належать сервіси Instagram, WhatsApp. Її засновником і керівником є Марк Цукерберг.
Рекорди світу
США — світовий лідер із технологічних інновацій. Останніми роками чотири ТНК США (Microsoft, Intel, Johnson & Johnson, Google) входять до 50 найбільших компаній світу за обсягами фінансування науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт.
Динамічно розвивається туристична сфера. За кількістю іноземних відвідувачів США поступаються лише Франції. Країна має одні з найвищих у світі стандарти розвитку готельної індустрії та сервісу. Вона забезпечена туристичними й рекреаційними ресурсами, щоб зацікавити відвідувачів. З природних об’єктів всесвітню славу мають Ніагарський водоспад, національні парки Єллоустонський, Йосеміті та Еверглейдс, Долина Смерті — одне з найспекотніших місць у світі, Мамонтова печера — найдовша у світі система карстових порожнин та ін. У Кордильєрах та Аппалачах створено сотні гірськолижних курортів і курортів на мінеральних водах. Надзвичайно привабливими для туристів є океанські узбережжя Флориди та Каліфорнії, що мають прекрасні умови для пляжного відпочинку і занять серфінгом. Справжнім туристичним раєм вважаються Гаваї, де відвідувачі можуть зануритися в атмосферу полінезійської традиційної культури, побачити діючий вулкан Кілауеа та тропічну флору тихоокеанських островів. Не менш багатою є й історико-культурна спадщина США: унікальні музеї культури корінних народів Америки, історії афроамериканців та їхньої боротьби за свої громадянські права, архітектурні пам’ятки колоніальної доби тощо. США приваблюють відвідувачів з усього світу інтенсивним культурним життям. Так, провідними центрами музичних і театральних подій, мистецьких виставок, літературних заходів є Нью-Йорк та Лос-Анджелес. Діти з усього світу мріють потрапити у парки розваг «Діснейленд», «Юніверсал», «Сікс Флегс» та ін. Важливими складовими третинного сектору США є звукозаписувальна та кіноіндустрія. Окрім великих прибутків, ці сфери визначають глобальні тренди у розвитку масової культури: Голлівуд став серцем світового кінематографу, а американські музичні жанри (джаз, соул, рок-н-рол, реп) задають стандарти сучасної музики.
Рекорди світу
США — світовий лідер із медичних інновацій. Від 1966 р. її дослідники отримали більше Нобелівських премій з медицини, ніж із решти країн світу. Сполучені Штати більше витрачають на охорону здоров’я на душу населення та більше у відсотках від свого ВВП (понад 15 %), ніж будь-яка країна світу.
Мал. 148. Парк розваг «Діснейленд» у м. Анахайм, штат Каліфорнія
Рекорди світу
Американська національна система стратегічних автошляхів (highways — хайвеї) протяжністю майже 92 тис. км — найбільша у світі. Вона обслуговує великі аеропорти, порти, залізничні вантажні термінали і станції, термінали трубопроводів тощо.
Рекорди світу
Серед найбільших авіакомпаній світу, що здійснюють перевезення пасажирів, три — у США (світовий лідер — American Airlines). Із 30 найбільших аеропортів світу 12 розташовані у США, зокрема найбільший міжнародний аеропорт планети Хартсфілд-Джексон з річним пасажиропотоком майже 52 млн осіб (2017).
США мають надзвичайно потужну транспортну систему. В умовах великої протяжності території ефективні транспортні сполучення є необхідною умовою економічного розвитку країни. Тривалий час малоосвоєні простори та природні бар’єри Кордильєрів ускладнювали контакти між Тихоокеанським й Атлантичним узбережжями, проте у ХХ ст. було прокладено достатньо густу мережу шляхів найвищої якості. Першочергове значення в країні має автомобільний транспорт. Автошляхи мають меридіональне й широтне спрямування, частина з них є швидкісними автострадами. Автотранспорт забезпечує понад 86 % пасажирських перевезень, решту 14 % — авіаційний і залізничний.
Авіаційний транспорт обслуговує пасажирські перевезення на великі відстані. Сучасні аеропорти, яких у країні понад 5 тис., працюють навіть у порівняно невеликих містах. Головними повітряними воротами країни є міжнародні аеропорти-хаби: Хартсфілд-Джексон (Атланта), Лос-Анджелес, О’Хара (Чикаго), Даллас. Залізничний транспорт має чільне значення для перевезень великотоннажних вантажів суходолом, а також відіграє допоміжну роль у пасажироперевезеннях. США мають найбільшу у світі мережу залізниць, але один із найнижчих у світі рівнів їх електрифікації та, порівняно з Європою, незначне поширення високошвидкісних потягів. Морський транспорт має визначальне значення для міжнародних вантажоперевезень. У США діє понад 150 торгових портів. Найбільшими серед них за загальним тоннажем є порти Південної Луїзіани, Х’юстон, Нью-Йорк, Бомонт та Лонг-Біч. Найбільший контейнерний порт — Лос-Анджелес. Внутрішній водний транспорт розвинений у східній частині США. Водні сполучення охоплюють басейн р. Міссісіпі та її приток, що каналами (через Іллінойський водний шлях) сполучені з системою Великих озер. Функціонує широка мережа трубопроводів — прокладено сотні тисяч кілометрів нафто- і газогонів. Найщільніша їх мережа — на півдні та у центральних районах країни, що сполучають райони нафто- і газовидобутку з промисловими районами. Свого часу саме промисловість обумовила стрімке економічне зростання та створила підґрунтя для технологічного прогресу. Природно-ресурсна база США дає змогу розвивати практично усі її напрями. Зокрема, країна не відчуває браку енергоносіїв, бо електроенергетика продукує мільярди кВт-год електроенергії на рік. Провідну роль відіграють ТЕС, що працюють на природному газі та вугіллі (62 % усієї електроенергії). Близько 20 % електроенергії генерують АЕС і 17 % виробляють за рахунок відновлюваних джерел — переважно ГЕС та ВЕС.
Мал. 149. Порт Південної Луїзіани — найбільший у Західній півкулі, штат Луїзіана
Енергетична та сировинна база, надлишок капіталу і трудових ресурсів сприяли формуванню у США найпотужнішої в світі переробної промисловості. Проте, починаючи від кінця ХХ ст., у країні розпочався процес деіндустріалізації. Згортання охопило низку традиційних виробництв металургії, машинобудування, тканин, одягу, взуття. Основною причиною було посилення конкуренції з боку країн дешевої робочої сили, куди багато американських компаній перенесли свої потужності. Але, попри тенденцію до скорочення, розмір економіки США такий великий, що їхня переробна промисловість досі є однією з найпотужніших у світі. За величиною валового доходу найважливішими її напрямами є нафтоперероблення, хімічна, електронна, аерокосмічна, автомобілебудівна, металургійна промисловість, виробництво телекомунікаційного обладнання, текстилю, одягу й харчових продуктів. Але місце США в міжнародному поділі праці визначають здебільшого наукомісткі та високотехнологічні виробництва — хімічне, фармацевтичне, аерокосмічне, автомобілебудування, електроніка та електротехніка.
Розміщення виробництва загалом спадається з географією розселення. Найвища його концентрація — на Атлантичному узбережжі (Приатлантичний осередок переробної промисловості), узбережжі Мексиканської затоки (Примексиканський), біля Великих озер (Приозерний).
Нафтопереробна та нафтохімічна промисловість тяжіють до місць видобутку вуглеводнів. Великим центром є Х’юстон. Сучасні хіміко-фармацевтичні виробництва (новітніх видів полімерів, синтетичних волокон, ліків) наближено до наукових центрів.
Автомобілебудування визначало спеціалізацію країни впродовж ХХ ст. Найбільшими автовиробниками були компанії Ford Motor (Форд Мотор), General Motors (Дженерал Моторз) і Chrysler (Крайслер). Нині у США працюють майже 3 тис. автомобілебудівних підприємств, проте країна є лише другим світовим виробником після Китаю. Автомобілебудівною столицею США, серед яких і Tesla (Тесла) — виробник електромобілів, є Детройт.
США — світовий лідер у сфері літакобудування. Американські компанії Boeing (Боїнг), Cessna (Сесса) та інші виробляють більшість цивільних і військових літаків світу на заводах, розміщених по всій території США. Найбільшими центрами аерокосмічного виробництва є Лос-Анжелес, Сіетл, Даллас, Атланта.
Виробництво електроніки та електротехніки (комп’ютерів, засобів зв’язку, приладів та ін.) розвинено у багатьох штатах. Найбільші центри — Лос-Анжелес, Сан-Хосе, Даллас, Міннеаполіс, Сент-Пол. Так, всесвітньовідома корпорація Microsoft виробляє побутову електроніку, персональні комп’ютери з сенсорними екранами, ігрові приставки Xbox; IBM — комп’ютерне обладнання. Всесвітню славу має продукція Apple — смартфон iPhone, планшетний комп’ютер iPad, портативний мультимедійний програвач iPod, смарт-годинник Apple Watch та ін.
Мал. 150. Компанія Tesla розгортає мережу станцій для підзарядження електромобілів у Європі
Мал. 151. Ракета «Фалкон 9» виробництва компанії СпейсХ, штат Каліфорнія
Основним районом поширення чорної металургії є Приозер’я з центрами у Піттсбурзі, Клівленді, Чикаго. Її значення суттєво зменшилося. Розвинута кольорова металургія: витоп міді зосереджено у гірських штатах Юта й Аризона; алюмінію — поблизу портів у штатах Нью-Йорк, Південна Кароліна, Техас, Вашингтон. Основним районом поширення виробництв тканин, одягу, взуття цих видів діяльності є Аппалацький Підмонт. Coca-Cola (Кока-Кола) — найвідоміша компанія з виробництва безалкогольних напоїв у світі.
ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. Попри статус провідної постіндустріальної країни світу, у США набули значного розвитку виробництва первинного сектору економіки.
Потужною є гірничо-видобувна промисловість. Країна посідає одне з чільних місць у світі за вартістю видобутої мінеральної сировини і водночас є найбільшим її імпортером. Основну роль відіграє видобуток нафти і природного газу (в Техаському, Аляскинському, Каліфорнійському басейнах, на узбережжі та шельфі Мексиканської затоки). США є одним із світових лідерів за видобутком вугілля, більшість покладів якого зосереджено в Аппалацькому басейні. Залізні руди видобувають поблизу озера Верхнє, мідні — у гірських районах Нью-Мексико, Аризони та Юти. США — четвертий у світі виробник золота, поклади якого розвідано у половині штатів, але нині майже увесь видобуток ведеться у штаті Невада.
Мал. 152. Вирощування пшениці, штат Айдахо
США є одним із найбільших світових виробників та експортерів сільськогосподарської продукції. Сільськогосподарські землі у США перебувають у приватній власності, виробництво здійснюють фермерські господарства. Особливістю американського аграрного виробництва є його висока спеціалізація та продуктивність, що їх досягають за рахунок механізації та застосування передових технологій. Географію сільськогосподарського виробництва визначають агрокліматичні умови, а також близькість або віддаленість споживача. На території США розрізняють низку спеціалізованих сільськогосподарських регіонів: пшеничний пояс, що простягається від Техасу на півдні до Монтани на півночі: кукурудзяний пояс (Індіана, Іллінойс, Айова і прилеглі території сусідніх штатів); славу картопляного штату має Айдахо. Головними культурами на півдні країни є бавовник і соя. У субтропічному кліматі Каліфорнії та у Флориді вирощують фрукти, зокрема цитрусові, ефіроолійні культури, поширені виноградарство, бджільництво. У гірських районах і на міжгірних плато західних штатів поширено пасовищне скотарство. Високоурбанізовані райони країни спеціалізуються на тваринництві молочно-м’ясного спрямування та вирощуванні овочів.
Мал. 153. Пасовищне скотарство, штат Вайомінг
Мал. 154. Структура та спрямування торгівлі товарами США
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. США, як глобальна економіка, мають чи не найбільш розгалужену систему зовнішніх економічних зв’язків порівняно з іншими країнами світу. США — друга за величиною торгова держава в світі: за сумарним обсягом товарного експорту вона поступається лише Китаю. Сполучені Штати — чи не єдина високорозвинена країна в світі, що може дозволити дисбаланс зовнішньої торгівлі — значне переважання імпорту над експортом. Водночас країна має додатне сальдо зовнішньої торгівлі послугами, експорт яких у півтора рази перевищує імпорт. США є найбільшим у світі зовнішнім інвестором — за обсягом закордонних інвестицій країна випереджає Китай більш ніж удвічі. Зовнішні інвестиції США спрямовують здебільшого до країн Європи (59 %).
Головними статтями товарного експорту є нафтопродукти, автомобілі, електроніка та системи автоматичного оброблення даних, добрива, кукурудза, соя, фрукти та ін. Статтями товарного імпорту є сира нафта, обладнання й устаткування, комп’ютери та електроніка, офісне устаткування, автомобілі, сільськогосподарська продукція, споживчі товари.
Зовнішньоекономічні зв’язки між Україною та США мають великий потенціал для розвитку. На США припадає лише 1,2 % українського експорту і 4,3 % імпорту. Прямі іноземні інвестиції зі США становили 15 % іноземних активів в Україні (2017 р.). Покращення двосторонніх економічних відносин можливе за умов успішного реформування української економіки та поліпшення правового середовища ведення бізнесу. Водночас США є важливим зовнішньополітичним партнером України, який надає фінансову, консультативну й технічну допомогу для системних змін в українській економіці та суспільно-політичній сфері. Уряд США спонсорує програми магістерської освіти в американських вищих навчальних закладах для українських студентів, а також шкільні програми обміну учнями. США надають політичну підтримку та матеріально-технічну допомогу Україні у протистоянні російській агресії.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Які види діяльності, що належать до третинного сектору економіки, визначають міжнародну спеціалізацію США?
2. Покажіть на карті найбільші фінансові центри США. Які чинники визначають їхній статус світових міст?
3. Наведіть приклади американських технопарків і відомих ТНК, що там зосереджено. Які високотехнологічні послуги та продукти вони виробляють?
4. Які ресурси забезпечують розвиток туризму у США?
5. Які види транспорту формують транспортну систему США? Покажіть на карті аеропорти-хаби та найбільші порти країни.
6. Назвіть промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію США. Покажіть на карті великі промислові райони країни.
7. За мал. 154 охарактеризуйте структуру експорту та імпорту товарів США. Яким у перспективі може бути співробітництво України зі США?
8*. За словами українського географа-країнознавця Віктора Юрківського, США процвітають «не тому, що багато виробляють, а тому, що багато споживають». Як ви розумієте цей вислів?
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Інтернет було «винайдено» у США, і нині він став невід’ємною частиною життя в усіх країнах світу. Використовуючи інтернет-ресурси, дізнайтеся, коли і хто висловив ідею Всесвітньої комп’ютерної мережі, відколи у світі закріпився термін «Інтернет», скільки зараз є його користувачів. Як Інтернет використовуєте ви?
ПРОВЕДІТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
1. Форми територіальної організації новітніх видів промислового виробництва у США.
2. Економічна взаємодія вздовж державного кордону між Мексикою та США.
Коментарі (0)