Войти
Закрыть

Індія

10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)

 

§ 26. Індія

1. Поясніть, чому тваринний світ і природа Індії подібні до африканських.

2. Які спільні ознаки мають надра Індії та України в межах Українського щита?

1. Місце країни у світі та регіоні. Офіційна назва — Республіка Індія. Столиця — Нью-Делі (понад 300 тис. осіб). Площа — 3,3 млн км2. Кількість населення — понад 1,33 млрд осіб. Державні мови — гінді й англійська (існує ще 21 мова). Грошова одиниця — індійська рупія.

Індія розташована на півострові Індостан і більшій частині Індо-Гангської низовини. Її економіко-географічне положення на морських шляхах Індійського океану вигідне й покращується з розвитком Південної Азії та сусідніх регіонів світу.

За допомогою карт атласу охарактеризуйте фізико-географічне положення Індії.

Сучасна Індія відома у світі як країна значних контрастів. Вона посідає 3 місце в економіці Азії та 4 місце у світі, де використовують найпередовіші ядерні, космічні та комп’ютерні технології, але є найвідсталішою за рівнем життя, що є однією з причин масової імміграції. У країні майже чверть жіночого населення неписемна, а в господарстві застосовують дитячу працю.

2. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці, — це насамперед історія, індійська культура (одна з найдавніших у світі), особливості географічного положення, значні запаси різноманітних природних ресурсів, здебільшого сприятливі для розвитку економіки природні умови. Окрім того, країна змінила свого часу соціалістичну орієнтацію господарства на ринкову та відкрила власне господарство для іноземних інвесторів. Зростання загального ВВП країни привело до збільшення доходів громадян і зменшення майже у 2 рази кількості тих, хто перебуває за межею бідності.

Охарактеризуйте й оцініть природні умови й ресурси Індії.

Існують чинники, що обмежують розвиток країни: складна геополітична ситуація та конфліктність у регіоні з Пакистаном і Китаєм, внутрішні національні та релігійні конфлікти. Індія — багатонаціональна країна, значна частина населення якої не сприймає змін у суспільному житті.

3. Система розселення. Густота населення Індії перевищує 400 осіб/км2. Велика нерівномірність його розміщення визначається в основному особливостями природних умов, а також рівнем економічного розвитку. Найгустіше заселена родюча Індо-Гангська низовина. У пустельних північно-західних районах та у високогір’ї постійне населення відсутнє. За прогнозами ООН, невдовзі Індія стане найзаселенішою державою світу.

Індія належить до слабоурбанізованих країн, де утворилися найбільші міста-мільйонери: Делі — 16,8 млн осіб, Мумбаї — 12,5, Бангалор — 8,5, Хайдарабад — 6,8, Ченнаї — 6,7 млн осіб. Система розселення в Індії формується та вдосконалюється.

4. Особливості структури економіки країни, що розвивається. Індію іноді називають «гігантом третього світу». Вона — один із лідерів серед країн, що розвиваються. З одного боку, це промислово розвинута країна, яка в основному забезпечує власні потреби в тракторах, автомобілях, телевізорах, радіоприймачах, обладнанні для електростанцій, металургійних, цементних, цукрових та інших заводів, володіє ядерною зброєю, є однією з найпотужніших космічних держав світу, що вимагає значного розвитку науки й техніки.

З іншого боку, в економіці країни переважає сільське господарство, що створює 17 % ВВП. У ньому задіяна майже половина економічно активного населення. Вторинний сектор економіки дає понад 30 %, а третинний — 53 % ВВП країни. Для досягнення більших економічних показників Індія повинна продовжувати реформи в державному секторі, транспортній інфраструктурі, дбати про енергетичну безпеку, розвивати сільське господарство, охорону здоров’я та сферу харчування.

Мал. 52. Діаграма країн лідерів за площею ріллі

5. Спеціалізація сільського господарства. Сучасна Індія одна з найбільших у світі виробників чаю, арахісу, цукрової тростини, джуту, зернобобових, деяких спецій, рису, тютюну, пшениці, бавовни, горіхів кеш’ю, фруктів та овочів. Майже 40 % їх вирощують в умовах штучного зрошення — для збору дощової води переважно вручну будують спеціальні резервуари.

Площу угідь штатів Уттар-Прадеш, Пенджаб, Хар’яна, Мадх’я-Прадеш, Андхра-Прадеш, Біхар, Західна Бенгалія та ін. використовують для вирощування продовольчих культур. «Зелена революція» у сільському господарстві країни сприятиме повному продовольчому забезпеченню місцевого населення (мал. 52).

Технічні культури культивують в Індії повсюдно. Різні регіони мають різну спеціалізацію: чай вирощують у передгір’ях Східної Індії, цукрову тростину — у долині Гангу, бавовник — на плоскогір’ї Декан, джут і рис — у найвологіших частинах дельти Гангу.

У структурі сільського господарства країни переважає рослинництво, а за дослідженнями ФАО й уряду країни, майже 30 % її населення — вегетаріанці. Але країна має найбільше поголів’я буйволів і великої рогатої худоби та виробляє найбільшу кількість молока. Велику рогату худобу використовують у сільському господарстві переважно як тяглову силу. Існує релігійна заборона вживати в їжу яловичину. Тому тваринництво переважно дає молоко та шкуру.

Що вам відомо про релігійні традиції Індії та їхній вплив на розвиток сільського господарства? Хто такі вегетаріанці? Що вам відомо про вегетаріанство з уроків біології?

6. Видобування мінеральних ресурсів. Мінеральні ресурси розміщені територією країни досить нерівномірно. Особливо вирізняється плоскогір’я Чхота-Нагпур, де зосереджений видобуток залізної руди, вугілля, міді, слюди, марганцевих руд, бокситів, азбесту тощо. У південній частині плато Декан видобувають залізну, марганцеву та хромову руди, магнезит, золото, слюду. У центральній частині Індії розробляють також великі родовища марганцевих руд і хромітів з високим, як і в залізних рудах, вмістом корисного компонента.

Особливе місце серед рудних ресурсів посідають запаси покладів у прибережній смузі океану, де видобувають уран, титан, цирконій, торій.

Паливні ресурси Індії — скромні. Є запаси кам’яного та бурого вугілля. Головні їхні басейни знаходяться на сході країни, у штатах Біхар, Західна Бенгалія та Одіша. Нафтові родовища відкриті в Гуджараті й на шельфі Аравійського моря.

Індійські алмази з давніх часів добували в штаті Мадх’я-Прадеш і Андхра-Прадеш.

За допомогою додаткових інтернет-джерел доберіть інформацію про алмаз «Koh-i-Noor» і алмазовидобувну промисловість Індії.

Країна має багаті природні ресурси, зокрема для розвитку гідроенергетики, і навіть спеціальне міністерство поновлюваних джерел енергії. Основний напрям його діяльності - використання сонячної, вітрової, приливної, геотермальної енергії, альтернативних палив, водню, а також традиційної для країни біомаси.

7. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Міжнародну спеціалізацію Індії визначають традиційні продукти сільського господарства та продукти їхнього перероблення харчовою промисловістю. Індія відома й поставками на світовий ринок бавовняних тканин, продукції текстильної, швейної та ювелірної промисловості.

Останнім часом країна вийшла на світовий ринок з продукцією власної важкої промисловості та військово-промислового комплексу. Однак треба зазначити, що в цьому секторі значну конкуренцію індійським товарам в Азійському регіоні й у світі в цілому становлять товари китайського виробництва.

Країна — одна з п’яти найбільших у світі виробників хімічної продукції (нафтопереробка, фарби, полімери, пластмаси, агрохімікати, фармацевтичні товари) з центрами в Джамнагарі («світове нафтопереробне місто»), штат Гуджарат.

Індія — одна з країн, що найбільше виробляють продукцію машинобудування — від автомобілів до тракторів і станків (мал. 53). Збільшуються обсяги виробництва продукції електроніки, побутової та обчислювальної техніки. Машинобудування країни має власну потужну металургійну базу, зокрема, у долині річки Дамодар, яку називають «індійським Руром», або «індійським Донбасом». Над її створенням попрацювало чимало українських фахівців, про що згадується в романі Олеся Гончара «Собор».

8. Особливості розвитку третинного сектора. Більше 1/3 ВНП Індії створюється в третинному секторі економіки. Традиційно розвинута торгівля. Однак нині на перший план виходять інші структурні елементи третинного сектора. Понад 3 млн економічно активного населення задіяно у сфері IT-технологій. Вони створюють майже 30 % обсягу експорту країни.

За допомогою додаткових інтернет-джерел доберіть інформацію про діяльність найбільших у країні фінансово-промислових груп.

Випереджальними темпами розвиваються наука, освіта й охорона здоров’я. Індійські професори працюють у найкращих університетах США. У країні створені найсучасніші наукові центри та лабораторії. Медичні клініки Індії також відомі у світі. В індійському Боллівуді створюють найбільшу кількість кінофільмів у світі. За розвитком міжнародного туризму країна належить до провідних. За довжиною залізничних колій (68 тис. км) та автомобільних шляхів (1,8 млн км) Індія — у першій п’ятірці країн світу. Однак і до сьогодні в містах разом із сучасними видами транспорту використовують мото- і велорикші, а в гірських і сільських районах — тварин.

Дізнайтеся більше про діяльність компаній третинного сектора економіки Індії за допомогою офіційних сайтів: conserveindia.org/ та www.iyogi.com/. Розкажіть про їхню діяльність на одному з наступних уроків.

9. Характерні ознаки просторової організації господарства. Індія характеризується надзвичайною нерівномірністю просторового розвитку господарства. Найпотужніший промисловий комплекс сформувався на сході — від Колкати вздовж долини річки Дамодар. Саме тут знаходяться найбільші металургійні підприємства («Бокаро», «Роркела», «Дургапур»), центри важкого машинобудування («Ранні», «Чіттаранджан»), хімічної промисловості («Сіндрі»). Збудований українськими металургами, величезний металургійний комбінат «Бхілаї» розміщений у центральній частині плоскогір’я Декан.

Мал. 53. а) автомобіль компанії «Mohindra» (Мумбаї); б) продукція машинобудівної компанії «Suzlon Energy» — найбільшого в Азії виробника вітрогенераторів

Значними індустріальними центрами міжнародного значення в Індії також є міські агломерації Мумбаї, Ченнаї, Ахмедабад, Бангалор тощо.

10. Зовнішні економічні зв’язки. Обсяг зовнішньоторговельних операцій в Індії зростає швидкими темпами. Питома вага готових виробів в експорті країни постійно збільшується. Нині на світовому ринку країна відома і як постачальник високоякісних комп’ютерних програм.

Найбільші торговельні партнери — США, Японія, ФРН, Велика Британія. У цілому розвинутим країнам Заходу належить понад 60 % товарообігу Індії.

У Києві працює одне з найбільших у Європі посольство Республіки Індія. Країна належить до найбільших і найдавніших торговельних партнерів України.

Дізнайтеся про сучасний стан відносин між Україною та Індією за допомогою інформації, що розміщена на сайті посольства Індії в Україні (embassyоfindiaukraine.in) і посольства України в Індії (india.mfa.gov.ua/ua).

Сучасна Індія — країна значних контрастів. Це третя країна в економіці Азії, четверта держава світу з найбільш розвинутими ядерними, космічними та комп’ютерними технологіями, найвідсталішим рівнем життя, де майже чверть жіночого населення неписемна, а в господарстві використовують дитячу працю. Це слабоурбанізована країна, де утворилися великі міста-мільйонери.

Країна забезпечена значними запасами мінеральної сировини. Свого часу вона змінила соціалістичну орієнтацію господарства на ринкову та відкрила власне господарство для іноземних інвесторів. Складна геополітична ситуація, конфліктність у регіоні та внутрішні конфлікти гальмують розвиток країни.

Сільське господарство з переважанням рослинництва, у якому задіяна майже половина економічно активного населення, створює 17% ВВП країни. Міжнародну спеціалізацію Індії становлять як традиційні продукти сільського господарства, так і продукція власної важкої промисловості. Зростає частка економічно активного населення, задіяного у сфері IT-технологій. Розвивається наука, освіта й охорона здоров’я, транспортна система та туристична інфраструктура.

Обсяг зовнішньоторговельних операцій в Індії зростає швидкими темпами.

1. Проаналізуйте ресурсозабезпеченість Індії, яку взято за основу розвитку промисловості, сільського господарства та сфери послуг країни.

2. Поясніть, як впливають демографічні процеси на працересурсний потенціал країни.

3. Охарактеризуйте внутрішні проблеми, які гальмують розвиток країни.

4. Порівняйте чинники міжнародної спеціалізації Японії, Китаю та Індії.

5. Охарактеризуйте структуру експорту й імпорту товарів і послуг країни та зробіть висновки.

Корисна інформація!

Аутсорсинг у сфері розробок комп’ютерного програмного забезпечення отримав найбільше поширення в майже 55 країнах світу, безперечними лідерами серед яких є країни Азійського регіону — Індія, Китай, Малайзія, Індонезія, Таїланд і Філіппіни. Немає нічого дивного в тому, що Індія очолює цей список, адже це величезний постачальник аутсорсингу, а також дуже населена країна з дешевою робочою силою, де навчання в університетах здійснюють найпоширенішою у світі англійською мовою.

Індія, а в основному Бангалор, що отримав назву «індійська кремнієва долина», є провідним експортером ІТ-технологіій та другим містом в Індії, за кількістю населення. За останні 15 років кількість його жителів подвоїлося через збільшення сфери аутсорсингу з компаніями, які надають широкий спектр послуг пов'язаних з розвитком технологій, і створюють значну кількість нових робочих місць.

Дізнайтеся більше про аутсорсинг та інші бізнес-проекти світового рівня на сайті: http://www.arena-international.com/.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду