Політико-географічне положення та політико-економічна оцінка державного кордону України
- 24-12-2021, 14:32
- 2 016
11 Клас , Географія 11 клас Масляк (профільний рівень)
§ 71. Політико-географічне положення та політико-економічна оцінка державного кордону України
1. Пригадайте план, за яким характеризують географічне положення країни. 2. Поясніть, чому політико-географічне положення так важливе для розвитку та існування будь-якої держави.
1. ПОЛІТИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ. Політико-географічне положення (ПГП) України, як і будь-якої іншої держави, визначається різними чинниками й характеризується позитивними й негативними рисами.
Глобальне ПГП України характеризується тим, що вона розташована в помірній зоні Північної півкулі. У цій місцевості розвивалася сучасна цивілізація, виникли всі форми геополітичних структур і формувань (імперії, метрополії з різними формами політичної залежності, самостійні держави різних статусів (монархічні, теократичні, республіканські, федеративні та унітарні). На різних етапах історичного розвитку Україна зазнала майже всіх форм політичного існування.
Україна розташована в центральній частині глобального Північного поясу, де існує найбільша кількість високорозвинених країн Північної півкулі. Глобальне ПГП країни покращує вихід до моря як головний чинник її регіонального ПГП.
Поясніть, як на розвиток країни впливає наявність або відсутність виходу до моря.
Вихід до моря і розташування в центральній частині Європи (пригадаємо, що географічний центр Європи розташований під Раховом, Закарпаття) забезпечують Україні місце в центрі європейських історичних подій як континентальної і приморської країни. Транспортно-географічне положення території України свідчить про стратегічно високий рівень її транзитності. Крім того, регіональні особливості ПГП України визначаються розташуванням держави в межах геополітичних ліній:
- 1) Росія — Чорне море — Туреччина важлива для Євразії — своєрідний кордон між Європою та Азією. Для України це ділянка Азовського й Чорного морів із глобально важливою для країни Керченською протокою;
- 2) Польща — Україна — Туреччина (Балто- Понтійська — лінія між гирлами Неману та Дунаю, що зв’язує Західну Європу із Західною та Центральною Азією. У межах України це давній історичний шлях («із варягів у греки»), важливий напрямок до Чорного моря Дніпром;
- 3) Польща — країни ЄС, Білорусь — країни Балтії, Грузія — країни Центральної Азії та Закавказзя, Туреччина — країни Східного Середземномор’я та Балканського півострова.
Сусідське ПГП України характеризує один із найвищих у Євразії показників центральності. Якщо враховувати сусідство Чорним морем із Болгарією та Грузією, то тільки Росія й Китай мають більше сусідів. Україна має таку саму кількість країн-сусідів першого порядку, як Німеччина, Саудівська Аравія і Туреччина (мал. 1).
Назвіть країни, із якими межують Німеччина, Туреччина та Україна (мал. 1). Порівняйте ПГП цих країн-сусідів. Зробіть висновки.
Керченський півострів географічно розташований у Європі. Від Таманського півострова, розміщеного по інший бік Керченської протоки, який лежить уже в Азії, його відділяє лише 4 км. Посеред протоки розташований український острів-коса Тузла. На початку XX ст. він ще був косою Таманського півострова. Перемичка, яка їх з'єднувала, була розмита під час шторму в 1925 р. Отже, виходить, що Україні належить невеликий шматочок азіатської території завдовжки 6,5 км і завширшки 500 м.
Мал. 1. Країни — сусіди України.
2. ПОЛІТИКО-ЕКОНОМІЧНА ОЦІНКА ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ УКРАЇНИ. Державний кордон — це лінія і вертикальна поверхня, яка проходить нею, що визначають межі території держави (суходіл, надра, водний і повітряний простір). Загальна протяжність українського кордону становить 6992,982 км, із яких на суходільну ділянку із сімома країнами припадає 5637,982 км. У межах кордонів держави існують спірні ділянки. Унаслідок окупації Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей України у 2014—2015 рр. країна втратила контроль над частиною морського та суходільного кордону. Станом на 2018 р. це 409,3 км на суходолі та близько 430 км морської ділянки кордону (див. таблицю).
Таблиця
СУХОПУТНІ ДЕРЖАВНІ КОРДОНИ УКРАЇНИ
За допомогою карт атласу назвіть річки, якими проходять зазначені в таблиці кордони України.
Кордони забезпечують економічні, політичні та інші зв’язки держави. Щоденно через спеціальні пункти пропуску їх перетинають тисячі осіб, використовуючи різні види транспорту.
Додаткову інформацію про діяльність Державної прикордонної служби (ДПС) України розміщено на її офіційному сайті: dpsu.gov.ua/.
За даними ДПС України тільки у 2017 р. прикордонники затримали 3,8 тис. незаконних мігрантів, вилучили 900 кг наркотичних і психотропних речовин, незаконно переміщуваних товарів на 440 млн грн та понад 8 млн пачок контрабанди цигарок.
ВИСНОВКИ
- Україна має одне з найвигідніших у Європі ПГП і розташована на межі різних моделей соціально-економічного розвитку, народів і культур. Сусідство України з країнами ЄС та колишніми республіками СРСР сприяє подальшому розвитку різнобічних і різнопланових відносин.
- Політико-географічне положення України (глобальне, регіональне, сусідське) сьогодні ускладнилося через порушення відносин із Росією.
- Сусідство України зі значною кількістю держав створює перспективи для розвитку подальших економічних і політичних відносин.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Доведіть вигідність ПГП України.
- 2. Обґрунтуйте причини погіршення відносин України з Росією.
- 3. Порівняйте за додатковими джерелами економічні й політичні відносини України та її сусідів.
- 4. Складіть перелік спірних ділянок на кордоні України.
Коментарі (0)