Особливості природи Індійського океану
- 2-02-2022, 15:47
- 366
4 Клас , Природознавство 4 клас Жаркова, Мечник
Особливості природи Індійського океану
Що ти знаєш про Індійський океан?
Індійський океан — третій за площею океан Землі. Саме в Індійському океані люди почали здійснювати свої перші морські подорожі. Назва океану походить від Індії — країни, яка ще в давнину славилася своїми багатствами й береги якої він омиває.
1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль Індійський океан. 2. У яких півкулях він розташований? 3. Які материки омиває Індійський океан?
Індійський океан повністю розташований у Східній півкулі. Більша його частина міститься в Південній півкулі. Індійський океан омиває береги Австралії, Євразії, Африки та Антарктиди.
Глибина Індійського океану в середньому становить понад 3900 м, а найбільша — 7729 м.
Як змінюється температура поверхневих вод в Індійському океані?
Температура поверхневих вод в Індійському океані змінюється від 28 °С поблизу екватора до 0 °С біля берегів Антарктиди. Узимку біля узбережжя Антарктиди Індійський океан замерзає.
Над Індійським океаном, як і над Тихим та Атлантичним, вирують урагани, які приносять штормову погоду.
Чи багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ Індійського океану? Чому?
Теплі води Індійського океану є середовищем для існування різноманітних рослин і тварин. Рослинний і тваринний світ Індійського океану має багато спільного з Тихим та Атлантичним океанами. Водорості облямовують береги материків і островів, утворюючи підводні луки. Серед сотень видів риб поширені сардинела, скумбрія, ставрида, нототенія, окунь, тунець. У відкритому океані живуть різні види акул і летючі риби.
Особливо багате життя вирує в прибережних районах і на мілководді поблизу коралових рифів. Там живуть каракатиці й кальмари, лангусти й креветки, морські зірки, морські їжаки, гігантські морські черепахи та дельфіни.
У холодніших водах поблизу Антарктиди водиться багато китів і тюленів.
В Індійському океані живуть дуже отруйні хижі морські змії, які живляться рибою (мал. 63). Вони добре плавають, можуть пірнати на глибину до 200 м і довго перебувати під водою, не вдихаючи повітря.
У теплих водах уздовж узбережжя Африки та Євразії, у місцях, захищених від хвиль, простягаються мангрові ліси (мал. 64).
Тут ростуть рослини, одні корені яких занурені в засолений намул, а інші дихальні корені стирчать над водою. За їх допомогою рослини вбирають повітря, необхідне для дихання.
Мал. 63. Морська змія
Мал. 64. Мангрові зарості
Мал. 65. Мулистий стрибун
У мангрових заростях сприятливе середовище для життя тварин, багато з яких мають промислове значення: устриці, краби, креветки.
Мулистий стрибун — невелика риба, яка може пересуватися за допомогою передніх плавців по намулу і вилазити на коріння мангрових дерев.
Ця риба може стрибати, відштовхуючись хвостом (мал. 65).
Індійський океан — третій за площею океан планети. Він розташований у Східній півкулі. Більша його частина міститься в Південній півкулі. Теплі води Індійського океану є середовищем для існування різноманітних рослин і тварин.
1. Покажи на фізичній карті півкуль Індійський океан і розкажи, де він розташований. 2. Назви материки, які омиває Індійський океан. 3. Які природні умови в Індійському океані? 4. Які рослини є в Індійському океані? 5. Які тварини живуть в Індійському океані? 6. Знайди інформацію і підготуй повідомлення про тварину, яка живе в Індійському океані.
В Індійському океані розташоване найсолоніше море Світового океану — Червоне море. У нього не впадають річки, які несуть намул і пісок, тому вода в ньому кришталево чиста. Червоне море — це царство коралів різних форм і кольорів. З кораловими рифами тісно пов’язане життя багатьох риб.
Коментарі (0)