Магнітні та електричні фізичні явища
- 2-02-2022, 13:38
- 352
5 Клас , Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий
§ 12. МАГНІТНІ ТА ЕЛЕКТРИЧНІ ФІЗИЧНІ ЯВИЩА
• Магніти та магнітні явища
Пригадай, як за допомогою магніту ми розділяли суміш піску й залізних ошурок. Щоб з’ясувати, як магніт діє на інші тіла, проведемо дослід.
Дослід. Піднесемо магніт до залізних скріпок - вони притягнуться до нього (мал. 41). Піднесемо магніт до гумки, фломастера, пластмасової лінійки чи коробочки. Жодне із цих тіл притягуватися до магніту не буде. Притягування залізних скріпок до магніту - це магнітне явище.
Мал. 41. Магніт притягує тільки залізні предмети
Отже, магніт діє вибірково - одні тіла він притягує, інші - ні. Магніт притягує лише тіла, які містять речовину залізо. Притягання тіл до магніту дістало назву магнітні явища.
• Незамінний прилад мандрівників
Для орієнтування на місцевості використовують компас (мал. 42). Завдяки магнітним явищам він дає змогу визначати сторони горизонту за будь-якої погоди. Тому компас обов’язково беруть із собою мореплавці, геологи, туристи. Основна складова цього приладу - магнітна стрілка. Вона розташована на вістрі голки й вільно обертається. Річ у тім, що наша планета є велетенським магнітом. Магнітна стрілка компаса щомиті відчуває магнітну дію Землі. І тому один її кінець завжди вказує на північ, а інший - на південь.
Мал. 42. Компас
• Електризація тіл та електричні явища
Не лише магніти можуть діяти на тіла на відстані. Якщо пластмасову лінійку натерти папером, а потім піднести до купки маленьких клаптиків паперу, то лінійка притягуватиме до себе клаптики паперу так само, як магніт залізо. Це сталося тому, що внаслідок тертя лінійка наелектризувалася. Наелектризуватися можуть й інші тіла (мал. 43). Явища, пов’язані з електризацією тіл, мають назву електричні явища.
Мал. 43. Ебонітова паличка після натирання вовняною тканиною притягує клаптики паперу
Переміщення клаптиків паперу наелектризованою лінійкою зумовили заряджені частинки, що входять до складу атомів. Їх називають електронами. Звідси походить назва явищ - електричні. Докладніше з електричними явищами ти ознайомишся на уроках фізики.
Люди навчилися використовувати електричні явища. Світло і тепло в приміщеннях, рух багатьох машин і механізмів, роботу радіо, телефонів, телевізорів забезпечують переважно за допомогою використання електричних і магнітних явищ.
Підсумки
• Магніти - це природні чи штучні тіла, здатні притягувати до себе інші тіла, до складу яких входить залізо.
• Вивчення магнітних явищ дало змогу виготовити компас - прилад, завдяки якому мандрівники орієнтуються на місцевості.
• Електричні явища - це взаємодія наелектризованих тіл.
• Люди використовують електричні явища, конструюючи й виготовляючи електричні прилади.
Сторінка природодослідника
Виконай удома завдання. Досліди дію магніту на різні монети. Для цього тобі знадобляться магніт, монети вартістю 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок. По черзі доторкнись магнітом до кожної з монет. Яким буде результат дії магніту на монети в кожному випадку?
Опиши побачене в зошиті. Зроби висновок про те, монети якого кольору притягуються до магніту. Спробуй пояснити його.
Сторінка ерудита
На малюнку 44 зображено штучно виготовлені магніти у вигляді підкови та прямокутного бруска. В них одну половину зафарбовано в синій колір, іншу - в червоний. Це зроблено для того, щоб розрізняти північний полюс (Пн) магніту та південний (Пд). Магніти притягуються різнойменними полюсами і відштовхуються однойменними (мал. 45).
Якщо спробувати розділити полюси магніту, то із цього нічого не вийде. Навіть найменший шматочок магніту, відокремлений від будь-якої його частини, завжди матиме два полюси.
Мал. 44. Магніти: підковоподібний (а) і штабовий (б)
Мал. 45. Взаємодія полюсів магнітів
Запитання і завдання
1. Наведи приклади магнітних явищ та їхнього практичного використання.
2. У переліку тіл і речовин укажи, які притягуватимуться магнітом, а які - ні: залізний цвях, пластмасова скріпка, цукор, кухонна сіль, залізна та алюмінієва ложки.
3. Поясни, чому виникають електричні явища.
4*. Якщо прозору обкладинку для зошита або книжки потерти об аркуш паперу 10-15 разів, то, віддалені на невелику відстань (близько 10 см), вони притягуватимуться одне до одного. Яке явище відбувається при цьому? Поясни його.
Коментарі (0)