Войти
Закрыть

Повітря

5 Клас , Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий

 

§ 29. ПОВІТРЯ

Наша Земля оточена повітрям, що огортає її суцільною оболонкою. Завдяки силі земного тяжіння повітря не відлітає в космічний простір, а утримується біля поверхні Землі. З усіх планет Сонячної системи лише Земля має повітряну оболонку, яку називають атмосферою.

• Склад повітря

• Пригадай: склад і властивості повітря.

Як показано на малюнку 103, у повітрі найбільше азоту. Його використовують на добування нових речовин.

Мал. 103. Склад повітря

Друге місце за вмістом у повітрі належить кисню. Це газ без кольору і запаху. Наявність кисню в повітрі - дуже важлива умова для процесів дихання, горіння і гниття. Кисень використовують для спалювання речовин з метою одержання світла та тепла, на добування інших речовин.

У повітрі є ще вуглекислий газ. Він утворюється внаслідок гниття, горіння, його видихають живі істоти.

Щодо наявності води у складі повітря ти переконаєшся самостійно, виконавши вдома завдання сторінки природодослідника.

• Властивості повітря

Повітря не має запаху, смаку, кольору. Тобто його неможливо побачити, зате можна відчути, наприклад з подихом вітру. В існуванні повітря можна переконатися на дослідах.

Дослід 1. Спробуй стиснути з боків щільно закриту пластмасову порожню пляшку так, щоб її боки доторкнулися. У тебе нічого не вийде. Це тому, що пляшка лише здається порожньою, а насправді вона заповнена повітрям, яке завадило стисненню пляшки. Спробуй зробити те саме з відкритою пляшкою. Що відбулося? Поясни.

Повітря дуже легке, тому наповнені ним кульки не падають додолу камінцем, а плавно кружляють, опускаючись на землю. Наповнені ним рятівні кола, жилети ніколи не тонуть.

Повітря погано розчиняється у воді. Ці фізичні властивості повітря можна продемонструвати за допомогою досліду.

Дослід 2. У прозору посудину зануримо півлітрову пластмасову пляшку. Вода стрімко заходитиме в пляшку, а пухирці повітря виходитимуть з неї (мал. 104).

Мал. 104. Вода витісняє повітря з пляшки

Розчинність повітря у воді збільшується під час охолодження і зменшується під час нагрівання. У цьому можна переконатися на досліді.

Дослід 3. Візьмемо стакан холодної водопровідної або колодязної води й поставимо його на деякий час у кімнаті. Бажано виміряти температуру води і повітря, аби пересвідчитися, що температура повітря вища, ніж води. Пройде небагато часу, й на внутрішніх стінках стакана почнуть з’являтися пухирці повітря. Це тому, що вода теплішає, а розчинність повітря зменшується.

Повітря - поганий провідник тепла. Переконатися в такій властивості повітря можна за допомогою досліду.

Дослід 4. Візьмемо дві скляні банки місткістю 0,5 л. Одну поставимо на залізну суцільну підставку (мал. 105, а), другу підвісимо до лабораторного штатива, як показано на малюнку 105, б. Обидві банки одночасно наповнимо гарячою водою однакової температури. Через 15-20 хв поміряємо температуру води в обох банках. У другій банці вода менше вихолола.

Мал. 105. Дослід з виявлення здатності повітря проводити тепло

Важливою хімічною властивістю повітря є здатність підтримувати горіння. Вона зумовлена наявністю в ньому кисню.

Повітря весь час переміщується, рухається. Переміщення повітряних мас зумовлює появу вітру. Часом дме приємний легенький вітерець, а іноді бувають урагани, коли швидкість вітру сягає 150 км/год (мал. 106).

Мал. 106. Руйнівна дія вітру

• Значення повітря

Щоб добувати метали, отримувати електроенергію на теплових електростанціях, приводити в рух автомобілі тощо, необхідне повітря. Велике значення має і така властивість повітря, як здатність погано проводити тепло. Саме тому у вікнах роблять подвійні, а в сучасних навіть потрійні шибки, проміжки між якими заповнені повітрям.

На Землі різниця між денною і нічною температурами набагато менша, ніж на інших планетах. Це тому, що сильним коливанням денної та нічної температури перешкоджає повітря.

А від чого ще захищає повітряна оболонка Землю? У Сонячній системі небесні тіла постійно рухаються. Трапляється, що деякі малі небесні тіла наближаються до Землі. Однак більшість з них згорає в її повітряній оболонці, не долітаючи до поверхні Землі. Пригадай метеорні дощі-зорепади.

Вітрильні човни рухаються завдяки повітрю, а точніше завдяки його переміщенню, яке називають вітром. Парашути плавно спускаються на землю також завдяки повітрю. Люди здавна навчилися використовувати силу вітру (мал. 107).

Мал. 107. Вітрильник (1), вітряк (2), вітрова електростанція (3)

Ми вже розглядали значення повітря для поширення звуку. У безповітряному просторі він не поширюється.

І найголовніше, без повітря було б неможливим життя на Землі. Ним дихають живі істоти. Тож недарма кажуть: потрібний як повітря! За добу людина споживає близько 700 г кисню, що входить до складу повітря.

Уміст кисню в атмосфері залишається відносно сталим завдяки зеленим рослинам.

Підсумки

• Повітря - природна суміш газуватих речовин, серед яких найбільше азоту й кисню.

• Повітря безбарвне, легке, малорозчинне у воді, без запаху, погано проводить тепло.

• Земля має повітряну оболонку, яку називають атмосферою.

• Повітряна оболонка Землі - надійний захист планети від перегрівання та надмірного охолодження.

Сторінка природодослідника

Виконай удома завдання. Доведи, що повітря містить водяну пару. Для цього тобі знадобляться порожня неушкоджена консервна банка і шматочки льоду.

У невелику консервну банку поклади шматочки льоду і залиш банку на столі. Переконайся, що із часом під банкою стіл змокріє, тобто з’явиться вода. Поясни, звідки під банкою взялася вода, адже банка була неушкоджена.

Запитання і завдання

1. Із чого складається повітря?

2. Які властивості має повітря? За допомогою яких дослідів їх можна виявити?

3. Склади план розповіді про значення повітря та його використання.

4*. Поясни, чому без повітря на нашій планеті не існувало б життя.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація