Гриби
- 2-02-2022, 13:52
- 999
5 Клас , Природознавство 5 клас Коршевнюк, Баштовий
§ 36. ГРИБИ
Зазвичай, коли ми чуємо слово «гриб», то уявляємо звичні для нас гриби, які ми збираємо в лісі чи на луці, як-от: маслюки, печериці чи опеньки. Вони мають шапинку і ніжку, саме їх ми зрізаємо й кладемо до свого кошика. Проте шапинка і ніжка - це лише невелика частина гриба, яку називають плодовим тілом. Воно слугує для розмноження. Основне тіло цих грибів міститься в ґрунті й існує не один рік. Воно має вигляд тонких, довгих ниток і називається грибницею.
• Чому гриби становлять окрему групу організмів
Тривалий час учені не знали, до якої групи організмів слід віднести гриби. Адже подібно до рослин гриби ведуть прикріплений спосіб життя, проте не мають хлорофілу. А подібно до тварин гриби живляться готовими органічними речовинами. Їх вони поглинають із живих організмів або відмерлих решток тварин і рослин (наприклад, пенька) усією поверхнею тіла. Тому вирішили об’єднати ці організми в окрему групу з назвою гриби.
• Їстівні та отруйні гриби
Гриби, які ми звикли бачити в лісі чи на галявині, наприклад білий гриб, належать до шапинкових грибів. Розглянь малюнок 130, і зрозумієш, звідки взялася ця назва.
Мал. 130. Будова шапинкового гриба
Серед шапинкових грибів багато таких, які вживають у їжу. Це їстівні гриби (мал. 131). Проте існують гриби, вживати які не можна в жодному разі, тому що їхнє тіло містить небезпечні (отруйні) для життя людини речовини. Такі гриби називають отруйними (мал. 132). Смертельно небезпечними є бліда поганка, чортів гриб, гірчичний гриб, червоний і пантерний мухомори.
Мал. 131. Їстівні шапинкові гриби: білі (1), маслюки (2), лисички справжні (3), підосичники (4)
Мал. 132. Отруйні шапинкові гриби: бліда поганка (1), пантерний (2) і червоний (3) мухомори
Нерідко отруйні гриби так схожі на їстівні, що їх важко відрізнити. Запам’ятай золоте правило - не збирай грибів, яких не знаєш, і тих, що ростуть обабіч доріг і поблизу великих промислових міст.
• Різноманітність і значення грибів
Деякі шапинкові гриби (наприклад, підосичники, піддубні) ростуть під деревами певних видів. Грибниці цих грибів обплітають корені дерев. З дерева в грибницю надходять органічні речовини, а від гриба воно отримує воду і неорганічні речовини. Так гриби і дерева допомагають одне одному.
Тобі, напевно, доводилося бачити вкритий цвіллю хліб. Це «робота» грибів, зокрема мукора (мал. 133). Гриби, які утворюють подібну цвіль, об’єднали в групу цвілевих грибів. Через їхню діяльність продукти псуються, стають неїстівними. Якщо в пакеті чи хлібниці був цвілий хліб, не можна класти туди свіжий хліб. Адже він швидко вкриється цвіллю.
Мал. 133. Мукор - цвілевий гриб
Існують гриби-паразити, які оселяються на рослинах. Наприклад, трутовики на стовбурах дерев (мал. 134) або сажка, що оселяється на качанах кукурудзи (мал. 135). Живлячись органічними речовинами рослин, ці гриби дуже їм шкодять.
Мал. 134. Паразитичні гриби-трутовики на стовбурі дерева
Мал. 135. Кукурудза, вражена сажковим грибом
Окрему групу грибів становлять дріжджі, які через малі розміри важко побачити без мікроскопа (мал. 136). Упродовж століть людина використовує їх при випіканні хліба, для приготування квасу і пива. Пекарські дріжджі додають у тісто, щоб зробити його пухкішим.
Мал. 136. Дріжджі: 1 - під мікроскопом, 2 - пекарські
Роль грибів у природі дуже важлива. Серед них є такі, які перетворюють органічні речовини відмерлих організмів на неорганічні. Завдяки цьому ґрунт збагачується необхідними для рослин поживними речовинами.
Грибами живляться чимало мешканців лісу, наприклад різноманітні комахи, білки, кабани, птахи. Та й людина не відмовляється від приготування страв з грибами. Завдяки сучасним технологіям вирощують печериці, гливи, які залюбки споживають у різних країнах.
Підсумки
• До грибів належать організми, які ведуть прикріплений спосіб життя, живляться готовими органічними речовинами.
• Найбільш відомі - шапинкові гриби, серед яких є їстівні та отруйні.
• Щоб уникнути отруєння грибами, необхідно дотримуватися правил їх збирання.
• Крім шапинкових грибів, існують гриби-паразити, цвілеві гриби, дріжджі.
• Розкладаючи рештки відмерлих рослин і тварин, гриби поповнюють запаси неорганічних речовин ґрунту, які необхідні рослинам.
Сторінка природодослідника
Практичне заняття. Визначення назв найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин за допомогою атласів-визначників, електронних колекцій.
Мета: розвивати навички роботи з атласами-визначниками; навчитися визначати назви найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин.
Обладнання, матеріали: гербарні зразки рослин, зображення (фотографії, малюнки) найпоширеніших в Україні рослин, грибів і тварин, атласи-визначники та електронні колекції рослин, тварин, грибів.
Завдання 1. Розглянь запропоновані гербарні зразки рослин, зображення рослин, тварин, грибів. Зверни увагу на їхню форму, забарвлення, розміри.
Завдання 2. Установи назви досліджуваних організмів, користуючись атласами-визначниками, електронними колекціями.
Завдання 3. Запиши назви визначених рослин, грибів і тварин. Дізнайся, які з них є у твоїй місцевості.
Запитання і завдання
1. Назви ознаки грибів.
2. Склади схему «Різноманітність грибів», у якій зазнач групи грибів з § 36.
3. Наведи приклади їстівних грибів. Чим небезпечні отруйні гриби?
4. Яке значення грибів: а) у природі; б) для людини?
5. Сформулюй три правила збирача грибів і поясни кожне з них.
Попрацюйте в групах
Учні сперечалися щодо грибів. Одні школярі стверджували, що в природі немає шкідливих грибів, а інші - що шкідливих грибів багато і їх слід знищувати. А як вважаєте ви?
Коментарі (0)