Войти
Закрыть

Гриби і бактерії

5 Клас , Природознавство 5 клас Ярошенко, Бойко

 

§ 35. Гриби і бактерії

Вивчення параграфа допоможе вам:

• називати відмінності грибів і бактерій від інших організмів;

• наводити приклади грибів;

• пояснювати значення бактерій у природі та житті людини.

Відмінності грибів. Гриби мають ознаки і рослин, і тварин. Подібно до рослин, вони не рухаються, постійно ростуть. Проте гриби позбавлені хлорофілу і живляться готовими органічними речовинами, що отримують від інших організмів чи їх відмерлих решток. Цим гриби подібні до тварин. Більшість грибів має вигляд довгих ниток, які утворюють грибницю. Поживні речовини гриби вбирають усією поверхнею тіла.

Мал. 109. Групи грибів: а — шапинкові; б — гриби-паразити; в — цвілеві; г — дріжджі

Різноманітність грибів. У природі поширені шапинкові гриби, гриби-паразити, цвілеві гриби, дріжджі (мал. 109).

У шапинкових грибів у ґрунті знаходиться грибниця. А для розмноження у них утворюється плодове тіло. Воно складається з шапинки і ніжки (мал. 110). Отже, у шапинкових грибів є плодове тіло і грибниця. Плодовими тілами живляться мешканці лісу, наприклад різноманітні комахи, білки, кабани. Вживає гриби в їжу і людина. Такі гриби називають їстівними (мал. 111).

Мал. 110. Будова шапинкового гриба

Мал. 111. Приклади їстівних грибів: а — білий гриб; б — маслюк; в — опеньки; г — лисички

Мал. 112. Гриби-паразити: а — іржастий гриб; б — гриб-трутовик

Чимало грибів живуть на інших організмах. Тому їх називають грибами-паразитами (мал. 112). На пшениці, житі, смородині паразитують іржасті гриби. Пошкоджені ними рослини вкриваються плямами кольору іржі, звідси і назва грибів (мал. 113). Паразитуючи на рослинах, вони знижують урожай. Паразитичними грибами є гриби-трутовики. їх ви бачили на стовбурах дерев. Гриби-паразити можуть жити на тілі людини і тварин, викликаючи різні захворювання. Поширеними грибковими захворюваннями людини є деякі хвороби шкіри і нігтів.

Мал. 113. Гриби викликають захворювання рослин

Мал. 114. Цвілеві гриби

Мал. 115. Дріжджі

Цвілеві гриби присутні всюди. Варто хлібу залежатися, як він вкривається цвіллю (мал. 114). їсти такий хліб не можна. Гниття фруктів і овочів також викликане цвілевими грибами. Але є серед цих грибів і дуже корисні. їх використовують у виготовленні ліків, а також деяких сортів твердого сиру.

Дріжджові гриби знає кожна господиня, бо без них не виготовити смачне і пухке тісто (мал. 115). Опинившись у розчині теплої води і цукру, дріжджові гриби швидко ростуть і розмножуються. Живляться дріжджі цукром і при цьому виділяють вуглекислий газ, який розпушує тісто.

Особливості бактерій. Бактерії надзвичайно поширені на земній кулі. Вони є в атмосфері, ґрунті, на дні водойм, у тілах організмів. Бактерії виявлені на висоті близько 11 км від поверхні Землі. Птахи можуть піднятися у повітря лише на кілька кілометрів. Бактерії живуть навіть у кратерах вулканів, льодовиках і гарячих джерелах, де температура сягає 90 °С.

Тіло бактерій складається з однієї клітини мікроскопічних розмірів. Проте, на відміну від інших організмів, у клітині бактерії відсутнє ядро. Форми бактерій різноманітні (мал. 116).

Мал. 116. Форми бактерій

Одні бактерії живляться готовими органічними речовинами. Вони поглинають їх із навколишнього середовища через поверхню клітини. Інші бактерії, як і рослини, можуть самі створювати органічні речовини з неорганічних. Існують групи бактерій, здатних жити без кисню.

Бактерії — одноклітинні організми мікроскопічних розмірів. У клітинах бактерій відсутнє ядро.

Значення бактерій. Незважаючи на мікроскопічні розміри, роль бактерій у природі величезна. Одні з них беруть участь у гнитті. Внаслідок гниття органічні речовини відмерлих організмів перетворюються на неорганічні. Утворені неорганічні речовини рослини поглинають із ґрунту й використовують для свого живлення. Завдяки таким бактеріям на планеті не накопичуються рештки рослин і тварин, а ґрунт збагачується поживними речовинами.

Без бактерій неможливо виготовити кисломолочні продукти (сир, сметану, кефір, різні йогурти) (мал. 117), квасити плоди та овочі.

Ангіну, туберкульоз викликають хвороботворні бактерії.

Мал. 117. Корисне значення бактерій — виготовлення кисломолочних продуктів

Скарбничка знань

Для лікування захворювань, викликаних бактеріями, використовують різноманітні лікарські препарати. Але ще до того, як їх винайшли, людина зрозуміла, що такі рослини, як часник, цибуля, звіробій, шавлія, нагідки та інші, згубно діють на хвороботворні бактерії. У домашніх умовах ми ними користуємося до цього часу. Наприклад, при застуді розведений водою сік часнику і цибулі закапують у ніс, а почищені від лушпиння їхні шматочки розкладають у кімнаті. Вони виділяють речовини, які згубно впливають на хвороботворні бактерії. Подібні речовини виділяють хвойні рослини — сосна, ялина. Тому прогулянки хвойним лісом дуже корисні.

Станьте дослідниками природи

Налийте у прозору посудину 100 мл теплої води, додайте 10 г цукру і покладіть пів чайної ложки сухих дріжджів. Накрийте посудину рушником і залиште на 20-30 хвилин. Після цього подивіться, які зміни відбулися із вмістом посудини.

Перевірка знань

1. Які ознаки характерні для грибів?

2. На які групи поділяють гриби? Які їхні особливості?

3. Що вам відомо про будову бактерій?

4. Яке значення бактерій у природі та житті людини?

5. Як людина використовує бактерії?

6. Порівняйте гриби з рослинами і тваринами, заповніть таблицю у зошиті.

7. Учень захворів на ангіну. Як він має себе поводити, щоб не заразити своїх родичів і друзів та швидше одужати?

8. Щоб запобігти зараженню хвороботворними бактеріями, слід дотримуватися правил гігієни. Пригадайте ці правила з початкової школи, залучіть досвід вашої родини і запропонуйте правила захисту від хвороботворних бактерій.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Природознавство 5 клас Ярошенко, Бойко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду