Прозора і каламутна вода
- 27-01-2022, 15:58
- 456
6 Клас , Природознавство 6 клас Любарець (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 7. Прозора і каламутна вода
Вода буває прозорою і каламутною. Для того щоб визначити властивості прозорої та каламутної води, проведіть досліди.
Візьміть дві склянки й налийте в них води. Покладіть в одну склянку грудочку землі та збовтайте. Скажіть, чим відрізняється вода в першій склянці від води в другій склянці. Розмістіть за кожною склянкою олівець. Крізь яку склянку його добре видно? Крізь яку — погано? Погляньте, чи у склянці, в яку поклали землю, не випав осад.
Вода з крана, криниці, джерела — прозора й безбарвна. Крізь таку воду, як крізь скло, добре видно різні предмети. Однак і така прозора вода не є чистою. У ній розчинені різноманітні солі. Щоб переконатися в цьому, треба крапнути води на чисте скло й підігріти на полум’ї спиртівки. Через кілька секунд вода зникне, а на склі залишиться пляма. Це солі.
У природі у прозорій воді завжди розчинено багато різноманітних речовин.
Каламутна і прозора вода
Каламутна вода не є прозорою. Крізь неї або зовсім нічого не видно, або видно погано. Каламутна вода, якщо її не збовтувати, через кілька годин стає прозорою. Усі частинки, що робили її каламутною, опускаються на дно, утворюючи осад.
У річках, озерах та інших водоймах вода найчастіше буває каламутною.
Розмішайте грудочку глини у склянці з водою, щоб вода стала каламутною. Поставте склянку на підвіконня і спостерігайте, що відбуватиметься з каламутною водою. Ви помітите, що частинки глини починають опускатися на дно й рідина через деякий час стає прозорою.
Отже, воду можна очистити від нерозчинних речовин за допомогою відстоювання.
Ви, напевно, знаєте, що найчистіша вода буває в джерелах, які витікають з-під землі. Як ви думаєте, чому?
Щоб відповісти на це запитання, проведіть дослід. Візьміть клаптик марлі. Покладіть його в лійку й наповніть її на 3/4 добре промитим річковим піском. Марля потрібна для того, щоб пісок не висипався. Налийте на пісок каламутної води. Спостерігайте, що відбуватиметься. З лійки в склянку стікатиме прозора вода, а каламуть залишиться на піску.
Ми профільтрували каламутну воду крізь піщаний фільтр. Може виникнути запитання, чи не марля затримала каламуть. Перевірте це: зробіть фільтр із марлі без піску. Ви побачите, що крізь неї каламутна вода проходить вільно. Отже, фільтром був пісок, а не марля.
Фільтрування — це очищення води від нерозчинних речовин за допомогою різноманітних фільтрів.
А чи можна очистити воду від розчинених у ній речовин? Так, це можливо. Спочатку таку воду нагрівають, перетворюючи на пару, а розчинні речовини залишаються в осаді. Пара, охолоджуючись, знову перетвориться на воду, але вже очищену. Її ще називають дистильованою. Вона зовсім не має смаку. Такий процес очищення називається випаровування.
У морській воді міститься багато солі. Її здавна добувають з води саме випаровуванням.
Висновок
Чистою водою називають прозору безбарвну воду, що не містить розчинних речовин.
Каламутна вода — це брудна вода, у якій бруд через деякий час випадає в осад. Є три способи очищення води: відстоювання, фільтрування та випаровування.
Запишіть у словничок
Дистильована вода — це вода, очищена випаровуванням.
Запитання
- 1. Що таке чиста вода?
- 2. Яку воду називають каламутною?
- 3. Чому річкова вода не буває чистою?
- 4. За допомогою чого можна видалити з води нерозчинні речовини?
- 5. Як очистити воду від розчинених у ній речовин?
Завдання
- 1. В одну склянку з водою всипте чайну ложку кухонної солі, в іншу — чайну ложку товченої крейди. Сіль та крейду розмішайте у воді. У якій склянці вода буде каламутною, а в якій — прозорою?
Коментарі (0)