Погода
- 30-01-2022, 01:21
- 465
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 37. Погода
• Пригадайте, які показники ви фіксували, спостерігаючи за погодою.
• У якому шарі атмосфери формуються хмари?
ПОКАЗНИКИ ПОГОДИ. Ви не раз вживали слово «погода» й уявляєте, що це таке. У календарі погоди ви зазначали температуру повітря, напрямок вітру, атмосферний тиск, хмарність, опади. Вчені ще визначають вологість повітря і атмосферний тиск. Це основні елементи погоди (мал. 159). Усі вони тісно пов'язані і взаємозумовлені. Тому зі зміною одного з них змінюються й інші. Так, температура повітря впливає на вологість і розподіл атмосферного тиску, тиск — на вітри, вітри — на опади. Також опади, хмарність, вітер впливають на температуру повітря. Взаємодія всіх цих елементів і процесів визначає певний стан атмосфери.
Мал. 159. Елементи погоди
Отже, коли говорять про погоду, то мають на увазі стан нижнього шару атмосфери (тропосфери) вданій місцевості у певний час.
ЧОМУ ПОГОДА ЗМІНЮЄТЬСЯ. Основною властивістю погоди є мінливість. Погода змінюється протягом року, сезону і навіть доби. Про це свідчать щоденні повідомлення про погоду. І справді, погода рідко залишається незмінною тривалий час. Так, у нашій місцевості протягом одного дня вона може змінюватися кілька разів. Першим вісником зміни погоди є зміна атмосферного тиску, напрямку і швидкості вітру. У разі різкої зміни цих елементів погоди люди можуть погано почуватися.
Якщо протягом кількох днів тримається однакова погода, то її називають стійкою.
Основною причиною зміни погоди є нерівномірне нагрівання поверхні Землі, що зумовлює переміщення повітря. Переміщуючись, воно приносить потепління або похолодання, хмарну або безхмарну, з опадами або без опадів погоду. Наприклад, на більшу частину України погода «приходить» із заходу — звідти надходить повітря з Атлантичного океану. Влітку воно приносить хмарну погоду з похолоданням і опадами. У разі надходження великих мас повітря з півночі — і влітку, і взимку стає холодніше.
Хто завідує небесним офісом погоди
У давнину слов'яни богом наймогутніших сил неба і землі, блискавки та грому вважали Перуна. Він, думали вони, восени замикає небо ключем, а навесні розводить полум'я грози і чудодійним напоєм із живої води воскрешає Землю. Деревом Перуна вважається дуб, бо в нього найчастіше влучає блискавка. Пізніше, з поширенням християнства, Перуна замінив образ святого Іллі. «Ілля на хмарах у колісниці гримить і блискає», — так казали наші пращури.
Таблиця 5
Типи погоди за середніми температурами повітря, °С
ЯКІ БУВАЮТЬ ТИПИ ПОГОДИ. Коли кажуть про погоду як спекотну, теплу, холодну, морозну, дощову чи вітряну, мають на увазі тип погоди. Тип погоди — це узагальнена її характеристика, що охоплює відомості про середньодобові показники температури, хмарність, опади, напрямок вітру.
Так, різним районам Землі притаманний один і той самий тип погоди: на екваторі — спекотна з рясними дощами, у тропіках — спекотна і суха, у полярних районах — морозна й суха. У наших помірних широтах улітку погода тепла, іноді спекотна; взимку — холодна, морозна, з температурою, нижчою від 0 °С; навесні температури переходять від мінусових показників до плюсових, а восени — навпаки. Такі ознаки погоди є характерними, або типовими (табл. 5).
Мал. 160. Сучасні метеоприлади
ЯК ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ПОГОДУ. Інформацію про погоду щодня повідомляють по телебаченню, друкують на сторінках газет, розміщують в Інтернеті. При цьому кажуть про передбачення погоди наступного дня — дають її прогноз. Прогноз погоди — це науково обґрунтовані передбачення її майбутнього стану. Прогнозувати погоду дуже складно.
Для завбачення погоди необхідні відомості про стан атмосфери (температуру повітря, атмосферний тиск, вологість, вітер, опади та інші дані) над усією поверхнею Землі. Їх систематично збирають близько 10 тис. метеорологічних станцій. Згори атмосферу «оглядають» метеорологічні супутники Землі. Прилади, якими вони обладнані, передають найсвіжішу інформацію про хмарність і сніговий покрив.
Мал. 161. Метеостанція
Результати спостережень метеостанцій і метеорологічних супутників передають у спеціальні установи — метеоцентри, які є майже в усіх країнах світу (мал. 162). Гідрометеоцентр України розміщений у Києві. Там за допомогою сучасних комп’ютерів усю інформацію опрацьовують і передають у Всесвітню службу погоди, центри якої розташовані у Вашингтоні (США), Москві (Росія) і Мельбурні (Австралія).
Мал. 162. Складання прогнозу погоди
Для міжнародного обміну інформацією вироблено свою «метеомову», зрозумілу метеорологам усього світу. Дані, отримані в ході спостережень, метеорологи наносять на карту погоди, яку називають синоптичною. На ній умовними знаками і цифрами записують основні відомості про стан погоди (мал. 163). За їх допомогою спеціалісти-синоптики складають короткочасні (на одну-три доби) і довготривалі (на тиждень, місяць, сезон) прогнози погоди.
Мал. 163. Зразок синоптичної карти
Прогноз погоди загального користування потрібний усім — щоб знати, як вдягатися, чи брати парасольку і т. ін. Спеціальні прогнози складають для працівників сільського господарства. Особливу увагу приділяють завбаченню небезпечних атмосферних явищ — сильних туманів, граду, заморозків, ожеледі, суховіїв тощо. Спостереження за допомогою супутників за утворенням і рухом ураганів дають можливість завчасно попередити капітанів кораблів і пілотів про небезпеку. Синоптики підказують, яким чином уникнути зустрічі з грізною стихією. А жителів узбереж попереджують про шторм.
Домашня метеостанція
Такий прилад містить високоточні датчики температури повітря, вологості та атмосферного тиску. Він фіксує їх показники як зовні, так і в приміщенні. Для цього його зовнішній блок розміщують знадвору, наприклад, за вікном, а внутрішній — у кімнаті. Зовнішній датчик передає дані на вашу метеостанцію за допомогою технології миттєвого передавання. Показники оновлюватимуться кожні 16 секунд. Домашня станція здатна прогнозувати погоду на найближчі 24 год.
Домашня метеостанція
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
• Погода — це стан тропосфери вданому місці у певний час.
• Основними елементами погоди є температура повітря, вологість, хмарність, опади, атмосферний тиск, напрямок і сила вітру.
• Прогноз погоди — це науково обґрунтоване передбачення її майбутнього стану.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Що називають погодою? Опишіть, яка погода зараз.
- 2. Назвіть основні елементи погоди Як вони взаємопов'язані?
- 3. Чому погода змінюється протягом доби?
- 4. Порівняйте погоду своєї місцевості у різні пори року. Чому вона змінюється?
- 5*. Поміркуйте, чому тропосферу називають «фабрикою» погоди.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Знайдіть сайт Українського гідрометеорологічного центру. Дізнайтеся, яка завтра очікується погода у вашому місті (області). Яка буде через тиждень?
Мал. 164. Сторінка сайта Укргідрометеоцентру
Коментарі (0)