Войти
Закрыть

Течії

6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі

 

§ 44. Течії

• Пригадайте, яка температура поверхневого шару води у Світовому океані.

• Що означає слово дрейф?

ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ «РІЧКИ» В ОКЕАНІ. Різновидом рухів води у Світовому океані є течії. Це горизонтальні переміщення води у вигляді потужних потоків. Хоча океанічні течії й не мають берегів, їх часто порівнюють з річками.

Позначення течій на карті

Головна причина їх утворення — постійні вітри. Одна з найпотужніших течій так і називається — течія Західних Вітрів. Вона утворює коло навколо всієї планети завдовжки 30 000 км. Ширина течії — 1000 км, швидкість — 3 км/год. Зіставте з найбільшою річкою України — Дніпром, загальна довжина якого лише 2201 км, а ширина у межах Києва — до 600 м. У наш час маршрути течій в океанах такі самі, що й за часів Христофора Колумба. Тоді мореплавець вправно їх використав, щоб на вітрильниках досягти берегів Нового світу.

ТЕПЛІ Й ХОЛОДНІ ТЕЧІЇ. Температуру води течії визначають відносно навколишніх вод. Теплі течія має температуру на кілька градусів вищу, ніж довколишня океанська вода. Холодна течія — навпаки. Теплі течії зазвичай прямують із широт з теплішим кліматом у широти з холоднішим, холодні — навпаки.

Океанічні течії через маси повітря, що над ними формуються, впливають на клімат. Узбережжя, що їх омивають теплі течії, мають тепліший і м’якший клімат, ніж внутрішні райони, розташовані на тих самих широтах. Теплі течії підвищують температуру повітря на 3-5 °С і сприяють утворенню опадів. Нагріте й зволожене від теплих течій повітря піднімається вгору. Воно стає перенасиченим, утворюються хмари й випадають опади.

Мал. 203. Головні поверхневі течії у Світовому океані

Найбільша тепла течія — Гольфстрім. Вона тече в Атлантичному океані й прямує уздовж східних берегів Північної Америки. Її довжина — 3000 км, ширина — 100 км, швидкість течії — до 10 км/год. Поблизу 45° пн. ш. Гольфстрім переходить у Північноатлантичну течію, яка прямує до берегів Європи. Ця течія обігріває узбережжя Скандинавського півострова, яке без неї перетворилося б на крижану пустелю. Тому на півострові ростуть хвойні й листяні ліси, і Баренцове море взимку не замерзає. Натомість більша частина острова Ґренландія, що лежить приблизно на тих самих широтах, але за межами течії, цілий рік покрита льодом. Невипадково теплі течії називають «водяним опаленням» планети. Повітря над теплою Північноатлантичною течією нагрівається, насичується вологою і приносить рясні опади в Європу.

Царський подарунок

Теплий і комфортний клімат США і Західної Європи на 90 % обумовлений Гольфстрімом, який несе 50 млн м3 теплої води за секунду. Така «теплова добавка» на 8-10 °С підвищує температуру повітря на прилеглих територіях. Країни економлять величезну кількість палива й електроенергії, будівельних матеріалів і утеплювачів.

ПОДОРОЖ У СЛОВО

Назва Гольфстрім в перекладі з англійської дослівно означає течія із затоки.

Холодні течії, навпаки, охолоджують нижні шари повітря, яке, як відомо, стає щільнішим і важчим. Воно не піднімається вгору і не утворює хмар та опадів. Тому узбережжя, що їх омивають холодні течії, мають холодніший і сухіший клімат. У Тихому океані поблизу берегів Південної Америки тече холодна Перуанська течія. Тому на узбережжі по кілька років не буває дощів. Через те там утворилася пустеля Атакама.

Автоматичні буї для вивчення течій

Течії впливають на погодні умови в усьому світі. Вони разом з хвилями перемішують воду в океанах і розподіляють тепло по всій планеті, формуючи погоду і клімат.

ЯК ВИВЧАЮТЬ ТЕЧІЇ. Пляшкова пошта — давня морська традиція. Протягом тисячоліть люди кладуть папірці з повідомленнями у пляшки й кидають їх у море. Навіщо? Мета різна — романтична забава, повідомлення про корабельну аварію, сигнал SOS — прохання про порятунок. За допомогою переміщення пляшок ще давньогрецькі вчені вивчали течії у морі. Використовуючи тисячолітній метод, так робили ще до недавнього часу й сучасні науковці. Тепер течії досліджують за допомогою спеціальних поплавків, буїв, радарів, наукових суден, супутників.

Пляшкова пошта

У 1850 р. біля берегів Іспанії в засмоленій діжці знайшли послання X. Колумба іспанській королеві, відправлене з острова Гаїті за 358 років до того. Так само мандрують Світовим океаном айсберги, кокосові горіхи з далеких островів, уламки розбитих суден, закупорені пляшки із записками моряків. Така «плавуча пошта», принесена водами океанів, «розповідає» про свої шляхи — океанічні течії.

Нині у Світовому океані дрейфують тисячі автоматичних буїв. Їх обладнано приладами, які вимірюють швидкість течії, висоту і довжину хвиль, температуру і солоність поверхневих вод. Усі дані передаються через супутники, які вистежують їх переміщення. Є пірнаючі буї. З їх допомогою проводять вимірювання до глибини 2000 м. Так, учені дослідили, що теплі течії, які переносили тепло на північ Атлантики і впливали на клімат Європи, за останні 10 років ослабли на третину.

Новітніми «підводними дослідниками» океанічних течій стали спеціальні роботи розміром із футбольний м’яч. Вони здатні фіксувати властивості та рухи води на різних глибинах. Завдячуючи сучасним технологіям та Інтернету, океани стануть досяжними з кожної школи в кожному куточку світу.

Підводні роботи

Дослідження течій потрібні для більш достовірних прогнозів змін погоди і клімату внаслідок взаємодії Світового океану і атмосфери.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

• Океанічні течії — це горизонтальні переміщення води, головною причиною утворення яких є постійні вітри.

• Розрізняють теплі та холодні течії, вони помітно впливають на клімат узбереж.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  • 1. Чим відрізняється рух води в течіях від руху води у хвилях?
  • 2. Поясніть, чому Перуанську течію з температурою води +22 °С називають холодною, а Північноатлантичну з температурою +2 °С — теплою.
  • 3. Чому Гольфстрім і Північноатлантичну течію називають «обігрівачами» Європи?
  • 4. Яким був би клімат на західному узбережжі Європи, якби Північноатлантична течія була не теплою, а холодною?
  • 5*. Поміркуйте, яке з тверджень більш точне і правильне: «Вітер — ось що рухає води у Світовому океані» чи «Сонце — ось що рухає води у Світовому океані».

ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

За фізичною картою світу простежте й опишіть маршрути:

  • група 1 — пляшки з посланням, яку кинули з човна в протоці Дрейка (60° пд. ш., 60° зх. д.) і яку потім знайшли на узбережжі одного з островів Нової Зеландії (42° пд. ш., 170° сх. д.);
  • група 2 — плоту «Кон-Тікі», на якому відомий норвезький мандрівник Тур Хейєрдал здійснив плавання під вітрилами від берегів Південної Америки (12° пд. ш., 77° зх. д.) до островів Туамоту (21° пд. ш., 135° зх. д.).

Що визначало такий рух пляшки та плоту?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 6 клас Бойко, Міхелі", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду