Войти
Закрыть

Визначення напрямків на місцевості за допомогою компаса і карти. Поняття про азимут

6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова

 

§ 9. Визначення напрямків на місцевості за допомогою компаса і карти. Поняття про азимут

ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Як орієнтуватися за допомогою компаса і карти.
  • Про кут, що вказує шлях і напрямок руху.

• Як орієнтуватися за допомогою компаса і карти. Вам уже відомий прилад, що вказує напрямок північ - південь. Це - компас, назва якого, найімовірніше, виникла від англійського слова «compass», що означає «коло» (мал. 22). Його намагнічена стрілка завжди одним кінцем показує на північ, а іншим - на південь. Цей прилад широко застосовують у судноплавстві, авіації, геодезії, у гірничій і військовій справі.

Мал. 22. Магнітний компас (1), гірокомпас (2), електронний компас (3)

НОТАТКИ ДО ТЕМИ

Від плаваючої магнітної стрілки до електрон ного компаса. Нині є три принципово різні види компаса: магнітний, гірокомпас та електронний компас (мал. 22). Існує думка, що компас винайшли в Китаї для використання напрямку руху пустелями. Згадується це магнітне пристосування в Хі ст. У Європі винахід компаса датують XII-XIII ст. Тоді він являв собою магнітну стрілку на корку, занурену в склянку з водою. У воді стрілка орієнтувалася за сторонами світу. На початку XIV ст. компас було значно вдосконалено: магнітна стрілка кріпилася на вертикальну шпильку. До стрілки також поєднували коло, зроблене з легкого матеріалу і розбите на 16 напрямків. Нині, крім магнітного компаса, використовують ще й електронні його види, дія яких ґрунтується на визначенні координат через супутникові системи навігації.

Орієнтуючись за компасом, потрібно тримати його горизонтально так, щоб стрілка показувала основний напрямок північ - південь. Щоб покази компаса були точні, варто тримати його подалі від металевих предметів, оберігати від ударів, уникати роботи з ним поблизу залізниць, ліній високовольтних передач, під час грози.

Мал. 23. Орієнтування карти за напрямком дороги: а - неправильне; б - правильне

Важливою помічницею у визначенні свого місцеположення на місцевості є карта цієї місцевості. Для цього карту слід так розташувати, щоб напрямки до об’єктів, зображених на ній, збігалися з напрямками до тих самих об’єктів на місцевості.

Рухаючись дорогами, уздовж річок, ліній зв’язку тощо, для орієнтування карти достатньо сумістити напрямок дороги, річки та інших об’єктів на карті з напрямком цієї самої дороги, річки на місцевості. При цьому потрібно звертати увагу на те, щоб об’єкти праворуч і ліворуч від напрямку руху розташовувалися відповідно по той самий бік під час руху. Це слід робити для того, щоб, зорієнтовуючи карту, не повернути її помилково в протилежний бік (мал. 23).

Орієнтуватися за картою можна, використовуючи компас. Для цього його встановлюють на лінії північ - південь так, щоб літера, яка позначає в компасі північ, збіглася з північним напрямком на карті.

• Про кут, що вказує шлях і напрямок руху. У туристичному поході часто доводиться рухатися бездоріжжям, у тумані, у темряві. У таких випадках напрямок руху встановлюють за азимутом. Азимут - це кут між напрямком на північ і напрямком на обраний об’єкт (мал. 24). Кут відраховують тільки за годинниковою стрілкою. Величина азимута може змінюватися від 0° до 360°.

Рух за азимутом полягає у вмінні дотримуватися за допомогою компаса заданого напрямку, щоб точно вийти до потрібного пункту. Спочатку за картою обирають маршрут і помітні орієнтири, а потім визначають азимути для кожної ділянки переміщення - від одного повороту до іншого, а також відстані, які при цьому потрібно подолати.

Мал. 24. Азимут

Мал. 25. Схема руху за азимутом

Способів вимірювання відстаней на місцевості дуже багато. Наприклад, можна скористатися крокоміром, а за його відсутності - просто полічити кроки й визначити відстань «у парах кроків» (п. кр.). Довжину кроку обчислюють за формулою: к = з/4 + 37, де з - ваш зріст у сантиметрах, 37 - постійне число. Пройдений шлях можна також визначити за затраченим часом. Так, за годину людина в середньому проходить 5-6 км без вантажу і 4,5-5 км з вантажем.

Відстань визначають також за ступенем видимості навколишніх предметів. Так, окреме дерево можна побачити на відстані 2 км, обриси людини - на відстані 400 м, черепицю на даху чи листки дерев - на відстані 250-300 м, а риси обличчя людини та її руки - на відстані 100 м. Точність окомірного визначення відстаней залежить від прозорості повітря та від самої відстані - що вона більша, то меншою є точність виміру. Наприклад, коли на дворі туман чи імла, визначити відстань до якогось предмета майже неможливо. Усі дані, отримані за допомогою карти, бажано оформити у вигляді схеми маршруту (мал. 25) або таблиці.

Рухаючись за азимутом, слід ретельно дотримуватися обраного напрямку руху. Для цього варто контролювати свій рух не тільки за компасом, а й за додатковими ознаками, які використовують досвідчені мандрівники: слідами на снігу, напрямком вітру, рухом хмар, власною тінню, а вночі - за яскравими зорями чи видимими вогнями. Але при цьому варто пам'ятати, що положення зір, Сонця й Місяця відносно Землі із часом змінюється і користуватися цими орієнтирами можна не більше 10-15 хв.

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

Проаналізуйте та опишіть маршрут руху за азимутом, починаючи від школи (мал. 25).

ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

ЧИ ЗНАЮ

  • 1. Що таке компас?
  • 2. Що таке азимут і в якому напрямку його відраховують?

ЧИ РОЗУМІЮ

  • 3. Чим відрізняються орієнтування за компасом і за картою?
  • 4. Для чого під час орієнтування за допомогою карти і компаса потрібно суміщати їхні напрямки північ - південь?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

  • 5. Які є способи вимірювання відстаней на місцевості?
  • 6. Які є особливості визначення напрямків за допомогою азимута?

ЧИ ВМІЮ

  • 7. Назвіть об’єкти, зображені на малюнку 25, та визначте їхні азимути.
  • 8. Складіть маршрут однієї зі своїх прогулянок із членами родини, використавши азимути і один із способів визначення відстаней на місцевості.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 6 клас Пестушко, Уварова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду