Кількість і розміщення населення
- 30-01-2022, 14:24
- 417
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 59. Кількість і розміщення населення
• Чи знаєте ви, скільки людей живуть в Україні?
• Пригадайте з уроків історії, де на Землі виникли стародавні цивілізації.
СКІЛЬКИ ЛЮДЕЙ ЖИВУТЬ НА ЗЕМЛІ. Нині на Землі проживає більш як 7 млрд осіб. Таку величезну кількість людей навіть складно уявити. Якби їх усіх вишикувати пліч-о-пліч, то ця шеренга оперезала б Землю вздовж екватора більш як 100 разів!
Кількість населення (осіб): світу — 7,2 млрд, України — 44,3 млн, Києва — 2,7 млн.
Кількість населення на нашій планеті неперервно збільшується. У далекому минулому, до нашої ери і на початку нашої, вона зростала повільно. Пояснюється це тим, що людина надто залежала від природних умов, їй важко було долати епідемії та голод. Швидке зростання кількості населення триває тільки останні 400 років, коли залежність людини від природи стала меншою. А з XX ст. кількість населення збільшується дуже стрімко: у 1975 р. — 4 млрд, у 1987 р. — 5 млрд, 1999 р. — 6 млрд, а в 2011 р. з'явився 7-мільярдний житель (мал. 277). Основною причиною стрімкого зростання кількості населення стало зниження смертності завдяки розвитку техніки і медицини.
Мал. 277. Зростання кількості населення Землі
РЕКОРДИ СВІТУ ЛЮДЕЙ І ПРИРОДИ
Найбільша в світі країна за кількістю населення — Китай (близько 1,3 млрд осіб). За ним ідуть Індія (понад 1,2 млрд осіб), США (317 млн осіб).
РЕКОРДИ СВІТУ ЛЮДЕЙ І ПРИРОДИ
Майже на 90 млн осіб щороку зростає населення. Щосекунди на світ з'являються 3 людини, щохвилини — 180, а за добу — 260 тис., що приблизно дорівнює кількості населення Тернополя. Щотижня на Землі додається ніби новий Харків або три таких міста, як Миколаїв, а що три роки — така країна, як США.
Учені прогнозують, що кількість населення і надалі зростатиме. Тому людству важливо спрямовувати розвиток на те, щоб задовольнити потреби людей у продовольстві, освіті та охороні здоров’я, якості навколишнього середовища.
ЯК ЛЮДСТВО РОЗМІЩУЄТЬСЯ НА ЗЕМЛІ. Разом із зростанням кількості населення відбувалося швидке розселення його на земній кулі. Проте розселялися люди нерівномірно. Як ви знаєте, перші осередки людської цивілізації виникли в долинах річок або на рівнинах зі сприятливим кліматом — у долинах Інду, Тигру і Євфрату (Шумер, Ассирія, Вавилон), Нілу (Стародавній Єгипет), на рівнинах Китаю.
Нині, як і багато століть тому, природні умови визначають розміщення населення на Землі. Близько 70 % усіх людей проживають на 7 % поверхні суходолу. А 15 % суходолу з суворими природними умовами — це Антарктида, Ґренландія, острови Північного Льодовитого океану — і тепер залишаються незаселеними. Малозаселеними є вологі екваторіальні ліси, пустелі, тундра, тайга, а також гори. Найбільш густонаселеними є рівнини помірного, субтропічного й субекваторіального поясів, узбережжя морів і океанів. У Північній півкулі живе значно більше людей, ніж у Південній.
РЕКОРДИ СВІТУ ЛЮДЕЙ І ПРИРОДИ
В Азії в районах розвиненого землеробства густота населення подекуди сягає 2000 осіб на 1 км2, а в Європі й Північній Америці в розвинених промислових районах — 1500 осіб на 1 км2.
ЩО ТАКЕ ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ. Середню кількість жителів на 1 км2 території відображає густота населення. Щоб визначити її, потрібно кількість населення поділити на площу території, на якій воно проживає. Отже, якщо кількість населення Землі приблизно 7 млрд осіб, а площа суходолу — 149 млн км2, то середня густота населення на нашій планеті становитиме майже 47 осіб на 1 км2.
Формула обчислення густоти населення
Г = Н : П,
де Г — густота населення, Н — кількість населення, П — площа території.
Густота населення неоднакова на різних материках і в різних країнах. Це добре ілюструє карта (мал. 278). Так, у Європі й Азії вона майже вдвічі перевищує середню густоту населення світу, а в Африці, Північній і Південній Америці, навпаки, — вдвічі менша за світову. Найменша густота населення — в Австралії (2 особи на 1 км2). В Україні вона становить 73 особи на 1 км2.
Мал. 278. Розміщення населення на Землі
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
• Кількість населення на Землі становить більш як 7 млрд осіб.
• Густота населення — це показник кількості жителів на 1 км2 території.
• Щоб обчислити густоту населення, потрібно кількість населення поділити на площу території, на якій воно проживає.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Яка нині кількість населення Землі?
- 2. Які причини впливають на зміну кількості населення?
- 3. Чому населення на Землі розміщується нерівномірно?
- 4. Як визначити густоту населення? Обчисліть густоту населення своєї області.
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ
Проаналізуйте карту густоти населення. З’ясуйте:
- група 1 — в яких районах земної кулі дуже велика густота населення;
- група 2— в яких районах земної кулі найнижча густота населення;
- група 3 — зіставте середню густоту населення в Європі з густотою в Південно-Східній Азії і Африці.
Укажіть, які чинники впливають на таке розміщення населення.
ШУКАЙТЕ В ІНТЕРНЕТІ
Знайдіть в Інтернеті лічильник населення світу в реальному часі (ключові слова: country meters, счётчик населения мира). Які показники зміни кількості населення відображено на сайті? Скільки дітей народилося у світі сьогодні? Оберіть у пропонованому списку країн Україну. Зіставте показники: скільки осіб народилося протягом цього року і скільки померло.
Коментарі (0)