Основні форми рельєфу Землі. Гори
- 1-02-2022, 02:59
- 317
6 Клас , Географія 6 клас Гільберг, Паламарчук
§ 25. Основні форми рельєфу Землі. Гори
- Як на картах зображено гори?
Гори. Гори — це високо підняті над рівнинами, дуже розчленовані ділянки земної поверхні. Відрізняються за походженням, висотою, віком, складом гірських порід. Гори мають складчастий, складчасто-бриловий і вулканічний характер утворення. Вони утворюють окремі вершини, гірські хребти, гірські долини — зниження між хребтами. Вузькі глибокі долини звуться ущелинами.
Мал. 68. Карпати
Відмінність гір за висотою і віком. За висотою гори поділяються на низькі — з абсолютною висотою в середньому до 1000 м (Кримські, Уральські), середні — від 1000 м до 2000 м (Карпами) (мал. 68) і високі — понад 2000 м (Кавказ, Кордильєри).
Гори є молоді та старі. Молоді гори — це такі, де ще тривають горотворчі процеси. їх вік, як правило, не перевищує 60 млн років (Альпи, Апеннінські). Нерідко в таких горах триває вулканічна діяльність, діють гейзери, грязьові вулкани.
Старими вважаються гори, де процеси горотворення вже закінчились і які значно зруйновані внаслідок вивітрювання. Вік таких гір може становити майже 600 мли років (Уральські). Під виливом вертикальних рухів літосферних плит навіть старі гори можуть «омолоджуватися» — повільно підійматися.
Зміна гір у часі. Під впливом вивітрювання гори руйнуються й за мільйони років можуть перетворюватися на плоскогір’я чи плато — підвищені ділянки рельєфу з плоскими вершинами.
Гори, що складаються з м’яких гірських порід, швидко руйнуються. Наприклад, Карпати та Кримські гори молоді, але значно зруйновані вивітрюванням, бо складаються переважно з осадових порід — глинястих сланців, пісковиків і вапняків. Альпи та Кавказькі гори, що виникли одночасно з Карпатами й Кримськими горами, складені з гранітів і через те високі й менш зруйновані.
Значення гір. Круті схили гір малопридатні для землеробства. Гірські луки є прекрасними пасовищами для худоби, особливо овець.
У горах є запаси різноманітних руд: залізної, мідної, свинцево-цинкової тощо. Поблизу розробок корисних копалин виникають міста та селища. Вони розміщуються в гірських долинах.
Практична робота 4
Позначення на контурній карті рівнин, гір, вулканів суходолу та серединно-океанічних хребтів
Знайдіть в атласі географічні об’єкти, названі вчителем, і позначте їх на контурній карті. Окремі гори, вулкани та рівнини необхідно підписувати зліва направо, а гірські хребти — уздовж їх простягання.
ПОВТОРИМО ГОЛОВНЕ
- Гори — це великі, дуже розчленовані ділянки земної поверхні. За походженням бувають: складчасті, складчасто-брилові, вулканічні.
- У горах є вершини, хребти, гірські долини, ущелини.
- За висотою гори поділяють на низькі, середні й високі.
- За віком розрізняють молоді та старі гори.
Ключові терміни і поняття
Гори: складчасті, вулканічні, складчасто-брилові; гірські хребти, гірські ущелини.
Запитання та завдання
- 1. Що таке гори?
- 2. Назвіть гори за характером утворення.
- 3. Назвіть елементи будови гір.
- 4. Які бувають гори за висотою?
- 5. Які бувають гори за віком?
Наведіть приклади гір і гірських хребтів, використовуючи фізичну карту. Позначте їх на контурній карті.
Коментарі (0)