Населення Землі
- 1-02-2022, 00:05
- 532
6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова
§ 60. Населення Землі
ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ
- Яка чисельність населення Землі і як воно розміщується.
- Які є людські раси.
- Які народи є найчисленнішими.
• Яка чисельність населення Землі і як воно розміщується. Чисельність населення - сукупність усіх людей на Землі. Вона змінювалась у різні часи і нині не залишається сталою. Впродовж більшої частини історії людства приріст населення планети був невисоким. Так, на початку першого тисячоліття чисельність населення становила 230 млн осіб, а в кінці - 305 млн осіб. На рубежі XVIII-XIX століть чисельність населення світу почала наближатись до першого мільярда. До цієї цифри людство ішло багато тисячоліть.
У XX столітті кількість людей на Землі збільшувалась небаченими до того темпами (мал. 188). У 1927 році землян стало 2 млрд, а в 1960 році - 3 млрд. Лише через 14 років (у 1974 р.) на планеті мешкало уже 4 млрд осіб, а в 1987 році - 5 млрд. На кінець XX століття чисельність населення Землі перевищила 6 млрд осіб. Отже, менше ніж за 40 років населення земної кулі подвоїлось.
Мал. 188. Зростання чисельності населення
Нині чисельність населення планети перевищує 7 млрд осіб і продовжує зростати швидше, ніж б’ється серце людини, яке робить приблизно 38 млн ударів за рік. Наприклад, за 1995 рік на Землі з'явилося 100 млн осіб. Це найбільший приріст за всю історію людства. За прогнозами ООН, до 2050 року населення планети збільшиться як мінімум до 7,5 млрд, а максимум - до 11 млрд мешканців (мал. 188). До речі, приріст чисельності населення у різних місцях неоднаковий. Його левова частка припадає на країни Азії, Африки і Південної Америки, де за традицією сім'ї мають велику кількість дітей. А в країнах Північної Америки та Європи сім'ї зазвичай малодітні, тому тут і кількість населення збільшується повільно.
Чисельність населення завжди можна назвати лише приблизно. Адже люди постійно народжуються і вмирають. Підрахунки ж щодо цього здійснюються тільки під час перепису населення. А такі переписи у більшості країн (як і в Україні) проводять лише через кожні 10 років.
Останні переписи свідчать, що незабаром стрімке зростання чисельності населення припиниться. Так, швидке зменшення приросту населення вже зареєстровано у країнах Східної Європи - Білорусі, Болгарії, Молдові, Росії, Румунії та ін.
Чисельність населення змінюється не лише в часі, а й у просторі. Розміщення населення - розподілення населення по території Землі, що значною мірою залежить від природних умов. А оскільки такі умови неоднакові на планеті, то й населення розміщене вкрай нерівномірно. До того ж велике значення мають історія заселення території і рівень розвитку господарства та ін. Зважаючи на це, не всі області земної кулі сприятливі для життя людини. Так, лише на 7 % площі суходолу проживає 70 % населення світу, а 37 % території взагалі не заселені.
Головний показник розміщення людей на планеті - це густота населення, він вказує на кількість людей, що проживає на 1 км2. Найгустіше заселені території давнього землеробства - долина Нілу, Велика Китайська рівнина, Індо-Гангська низовина та ін. Тут сприятливі природні умови, тому густота населення перевищує 300 осіб на 1 км2. Водночас у полярних і тропічних пустелях, де вкрай суворий клімат і обмежені умови для ведення господарства, густота населення менше як 1 людина на 1 км2 (мал. 189).
Мал. 189. Густота населення світу
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
У державах де густо, а де пусто. У різних країнах спостерігаються різкі контрасти в розселенні людей. Так, найбільш густо населеною країною світу є Монако, де на 1 км2 припадає понад 15 тис. жителів. Висока густота й у Сінгапурі - близько 7 тис. осіб на 1 км2. Натомість в Австралії на 1 км2 припадає менш як 3 особи, а в Монголії лише 2 особи на 1 км2.
• Які є людські раси. Людські раси - це групи людей, що мають певні спільні зовнішні ознаки. Зовнішні ознаки, якими одна група людей відрізняється від іншої, називають расовими ознаками. До них належать різний колір шкіри, волосся, очей, форма голови та ін.
Расові ознаки не є випадковими й утворилися дуже давно внаслідок заселення людиною різних географічних зон Землі. Так, у мешканців найжаркіших областей земної кулі з часом з’явилися пристосування, що захищали організм від перегрівання сонячними променями. Вони мають шкіру темного кольору, густе і кучеряве волосся, потовщені губи й широко відкриті ніздрі (мал. 190). Усе це ознаки представників негроїдної (екваторіальної) раси.
Мешканці холодніших країн належать до європеоїдної раси (мал. 190). Вони мають світлу шкіру, м’яке волосся різного кольору. Вузький ніс обмежує вдихання холодного повітря. Ці пристосування давали більше шансів вижити і розселитися по Європі, на значній території якої клімат характеризується значною хмарністю і відносно меншою кількістю тепла.
Мал. 190. Представники негроїдної (1), європеоїдної (2), монголоїдної (3) рас
У представників монголоїдної раси жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся (мал. 190). Вони мають вузький розріз очей, оскільки здавна мешкали на відкритих просторах із сильними вітрами і пиловими бурями.
МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
За картами атласу визначте, як розподіляються по території Землі представники різних рас.
• Які народи є найчисленнішими. Найчисленніші народи - народи, що переважають на Землі за чисельністю населення. Загалом на Землі налічують понад дві тисячі народів, які різняться за мовою і чисельністю. Найчисленнішим народом світу є китайці - близько 1,3 млрд осіб. Серед найчисленніших народів також хіндустанці, американці, росіяни. Кожний з них налічує понад 50 млн осіб.
ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!
ЧИ ЗНАЮ
- 1. Яка є чисельність населення Землі?
- 2. Які народи найчисленніші?
ЧИ РОЗУМІЮ
- 3. Які причини формування різних рас?
- 4. Які причини нерівномірного розселення людей по Землі?
ЧИ ПОЯСНЮЮ
- 5. Які зовнішні ознаки рас?
- 6. Як змінювалася чисельність населення Землі упродовж історії людства?
ЧИ ВМІЮ
- 7. Порівняйте за картою густоту населення в різних регіонах земної кулі і зробіть висновки.
- 8. Обґрунтуйте нерівномірність розселення людей по Землі.
Коментарі (0)