Природні комплекси
- 30-01-2022, 14:19
- 474
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 56. Природні комплекси
• Пригадайте, як організми взаємодіють із неживою природою.
ЩО ТАКЕ ПРИРОДНИЙ КОМПЛЕКС. Вивчаючи географію, ви вже зрозуміли, що в природі все взаємопов’язане. Рослини не можуть існувати без ґрунту, води і повітря. Ґрунти утворюються в результаті взаємодії гірських порід, вологи, тепла й організмів. Якщо не буде рослин, зміниться газовий склад повітря. Організми частково складаються з води й мінеральних речовин. Відмираючи, вони утворюють відклади порід на дні морів, океанів і на суходолі. Повітря й вода, впливаючи на породи, руйнують їх.
ПОДОРОЖ У СЛОВО
Слово комплекс перекладається з латинської як зв'язок, поєднання і означає сукупність компонентів — складників, частин чогось (предметів або явищ), що становлять одне ціле.
Усі компоненти (складники) природи гірські породи, води, повітря, ґрунти, організми — тісно пов’язані між собою і утворюють одне ціле — природний комплекс (мал. 260).
Мал. 260. Компоненти природного комплексу
Природні комплекси називають також ландшафтами. Слово ландшафт у перекладі з німецької має два значення: 1) краєвид, пейзаж; 2) край, країна. Але в географії поняття про ландшафт не зводиться до пейзажу, тобто картини природи, а використовується саме в другому значенні — як край, країна, тобто як певна ділянка території. Розгляньте мал. 261. На одному з них зображено рельєф — усі нерівності земної поверхні. Ми бачимо гірський рельєф, тобто відразу вказуємо на основну характерну ознаку певної місцевості. Але рельєф голий, безжиттєвий. Проте якщо на ньому розмістити поля і ліси, річки й озера, вершини гір укрити снігом, а схили рослинністю, то рельєф оживе і стане вже ландшафтом. Компонентами ландшафту є рельєф, маси повітря, води, ґрунти, рослинність і тваринний світ.
Мал. 261. Вигляд місцевості
Природні комплекси мають різні розміри. Великі природні комплекси — це окремі материки й океани, менші — гори і рівнини, ліси, степи, пустелі, ще менші — галявини, яри, балки, озера, болота тощо. Кожний із них має своєрідне поєднання природних компонентів (мал. 262).
Мал. 262. Природні комплекси різних розмірів
ЗМІНИ ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ. Унаслідок господарської діяльності на Землі поширеними стали природні комплекси, змінені людиною. Такими, наприклад, є поля на місці луків або осушених боліт, сад на місці лісу, водосховище на ділянці річки, кар’єр або населений пункт на рівнині.
Мал. 263. Природний комплекс
Змінюючи природні комплекси для своїх потреб, люди повинні враховувати, що всі компоненти в них тісно взаємопов’язані й урівноважені. Зміна одного з них призводить до ланцюга природних змін. Так, вирубування лісу стає причиною зниження рівня ґрунтових вод. Унаслідок цього зникають джерела та струмки. Лісові рослини і тварини втрачають середовище свого існування. З часом відбувається зміна мікроклімату місцевості. Не забаряться й негативні наслідки — поверхня, не закріплена корінням дерев, руйнується, утворюються яри; поверхневі води змивають ґрунти; міліють і замулюються річки; зникає вода в криницях тощо. Тому втручання в природні комплекси має бути науково обґрунтованим і виваженим.
Мал. 264. Комплекс, змінений людиною
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
• Природний комплекс (ландшафт) — це поєднання взаємопов’язаних компонентів природи (гірських порід, вод, повітря, ґрунтів, організмів) на певній ділянці земної поверхні.
• Розрізняють природні комплекси і комплекси, змінені людиною.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Із яких компонентів формується природний комплекс?
- 2. Наведіть приклади різних за розмірами природних комплексів.
- 3. Чи збереглися у вашій місцевості природні комплекси, що не зазнали змін унаслідок діяльності людини?
- 4. Наведіть приклади комплексів своєї місцевості, змінених людиною.
- 5. Яке значення для людей мають знання про природні комплекси?
ПРАКТИЧНА РОБОТА 8 (екскурсія)
Тема: Ознайомлення з одним із природних комплексів (ландшафтів) своєї місцевості, виявлення взаємозв’язків між його компонентами.
1. Під час екскурсії ознайомтеся з яким-небудь природним комплексом своєї місцевості: яром, берегом річки, лісом, парком або ін.
2. Виявіть зв'язки між компонентами комплексу: кліматом і поверхневими водами; рельєфом і поверхневими водами; кліматом і рослинністю; рослинністю і ґрунтами; рослинністю і тваринним світом.
Коментарі (0)