Войти
Закрыть

Природа і господарська діяльність людини

6 Клас , Географія 6 клас Пестушко, Уварова

 

§ 63. Природа і господарська діяльність людини

ПРО ЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Що є господарською діяльністю.
  • Як змінюються складові географічної оболонки.
  • Які зміни відбуваються у природних комплексах.

• Що є господарською діяльністю. Господарська діяльність людини - це діяльність, спрямована на отримання корисної продукції. Нею можуть бути продукти харчування і одяг, деревина і корисні копалини, риба і м’ясо тварин, автомобілі й літаки тощо.

Значну частину корисної продукції виробляють на різних промислових підприємствах - заводах, фабриках, комбінатах, електростанціях (мал. 195), шахтах тощо.

Крім того, чимало корисної продукції дає сільське господарство. Його важливими галузями є рослинництво і тваринництво. Рослинництво пов’язане з вирощуванням культурних рослин, зокрема зернових, олійних, овочевих тощо. Завданням тваринництва є розведення великої рогатої худоби, свиней, овець, птахів, риби. Ці галузі господарства забезпечують людство продуктами харчування і сировиною для промисловості.

Надзвичайно велику роль у житті й господарській діяльності людини відіграє транспорт - залізничний, автомобільний, водний, повітряний та ін. (мал. 196). За його допомогою перевозять людей і вантажі.

Мал. 195. Теплова електростанція

Мал. 196. Автомобільний транспорт

• Як змінюються складові географічної оболонки. Людина здавна втручалась у природу і змінювала її окремі компоненти, пристосовуючи до своїх потреб. Адже їй потрібно їсти, пити, одягатися, будувати житло.

Зміни у літосфері. Видобування різноманітних корисних копалин порушує рельєф земної кулі. У різних куточках світу можна побачити численні кар’єри і шахти, горби відходів збагачувальних фабрик (терикони). Інколи внаслідок утворення пустот у верхній частині літосфери на земній поверхні стаються просідання та провалля, подекуди на 2-5 м. Поверхню літосфери також сильно видозмінюють насипи, спорудження естакад, прокладання численних доріг, шляхів метрополітену тощо (мал. 197).

• Зміни у гідросфері. З метою захисту від розливу річок їх часто «одягають» у «бетонні береги» або заточують у труби (мал. 198). Через будівництво водосховищ і водних «доріг» - шлюзів - порушується режим річок, змінюється місцевий клімат, підтоплюються навколишні землі, посилюється руйнування ґрунту, частішають випадки зсувів ґрунту тощо.

Мал. 197. Шляхи метрополітену (1), естакада (2)

Мал. 198. Річка, закута у бетон (1), шлюзи на Дніпрі (2)

НОТАТКИ ДО ТЕМИ

Дніпровська «драбина». Для забезпечення безперебійної подачі води у міста і села України на Дніпрі були споруджені величезні сховища вади, що за розмірами нагадують моря. Довжина їх понад сотні кілометрів, а ширина подекуди сягає 25-28 км. Нині від кордону з Білоруссю майже до гирла Дніпра таких морів-водосховищ аж шість. Кожне з них, наче водна сходинка униз: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровська і Каховське водосховища.

Зміни в атмосфері. Внаслідок господарської діяльності людини змінюється склад повітря, зокрема збільшується вміст вуглекислого газу в атмосфері. Він, мов скло теплиці, затримує сонячне тепло біля земної поверхні. Це спричинює підвищення температури на всій земній кулі, а отже, і поступове потепління клімату планети. Таке явище називають парниковим ефектом.

Останнім часом дедалі більше занепокоєння викликає утворення озонових дір. Це пов’язують, зокрема, з викидами в атмосферу промислових і побутових відходів, із застосуванням фреонів - штучно створених речовин.

Зміни у біосфері. Людина з давніх-давен почала вирощувати культурні рослини і розводити свійських тварин, змінюючи, а часто і знищуючи при цьому дику природу. Наприклад, з метою удобрення ґрунту чи для вдалого полювання в саванах Африки випалювали чагарники і трави. Як наслідок, змінився клімат: він став тут спекотливішим і посушливішим. Адже оголена земля сильніше нагрівалася, опади стали вкрай рідкісним явищем.

Саме людина стала винною у тому, що багато рослин і тварин штучно переселені зі звичного середовища життя у нові для них умови. Так, у Європу були завезені та введені тут у культуру пшениця і кукурудза, капуста і буряки, картопля і перець, огірки і помідори та ще безліч інших рослин, що стали для нас життєво необхідними.

Нині об’єктом штучного переселення стають здебільшого рідкісні рослини і цінні тварини, яких розводять для господарських потреб або для продажу.

• Які зміни відбуваються в природних комплексах. Одним із вражаючих наслідків діяльності людини є, зокрема, зменшення площі азіатських тропічних вологих лісів. Це не лише втрата численних представників живої природи, а й прискорення руйнування ґрунтів. Крім того, доведено, що через знищення лісів у тропіках можуть виникнути істотні зміни клімату навіть у помірних широтах.

Через надмірне випасання свійської худоби, зокрема кіз, знищили ліси і в Середземномор’ї. Там навіть народився вислів: «Кози з’їли Середземномор’я». Так само відомий вислів: «Вівці з’їли азіатські степи». Як наслідок, клімат стає посушливішим, посилюється руйнування ґрунтів і, зрештою, наступ пустель.

Прикладом помітного зростання площі пустель з вини людини може бути і регіон Аральського моря-озера, яке через надмірне використання вод річок, що впадали в це озеро, почало стрімко всихати, а його колишнє дно перетворюватися на пустелю.

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

За допомогою членів родини визначте зміни, які відбулися в природних комплексах (компонентах) у вашій місцевості через господарську діяльність.

ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!

ЧИ ЗНАЮ

  • 1. Які є основні види господарської діяльності?
  • 2. Чи можливі зміни складових географічної оболонки людиною?

ЧИ РОЗУМІЮ

  • 3. Наскільки небезпечними є зміни літосфери внаслідок господарської діяльності?
  • 4. Чим небезпечні зміни біосфери внаслідок господарської діяльності?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

  • 5. Які можливі наслідки змін гідросфери внаслідок господарської діяльності?
  • 6. У чому полягає небезпека змін атмосфери внаслідок господарської діяльності?

ЧИ ВМІЮ

  • 7. Оцінювати вплив господарської діяльності на природу.
  • 8. Висловлювати судження про заходи щодо усунення негативних наслідків господарської діяльності у своєму населеному пункті.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 6 клас Пестушко, Уварова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду