Войти
Закрыть

Технічні культури: картопля, льон, соняшник, цукровий буряк

7 Клас , Географія 7 клас Косенко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)

 

§ 20. Технічні культури: картопля, льон, соняшник, цукровий буряк

На попередньому уроці ви дізналися про зернові культури — пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу та гречку. Пригадайте, що таке поле. Які рослини належать до культурних зернових? Які рослини сіють на полях України? Яка різниця між ярою та озимою пшеницею? Розкажіть про одну з культурних зернових рослин (пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу чи гречку). Що виготовляють із культурних зернових рослин (пшениці, жита, ячменю, кукурудзи або гречки)? Що потрібно робити для одержання високих урожаїв зернових культур?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про технічні культури: картоплю, льон, соняшник і цукровий буряк.

Технічні культури — це рослини, які люди вирощують для отримання різної сировини. З неї виготовляють товари для задоволення потреб людини в їжі, одязі.

Багато традиційних українських страв готують з картоплі. Споживають бульбу цієї рослини. Бульба — це потовщене підземне стебло картоплі. На бульбі є вічка — маленькі заглиблення з бруньками. Після того як бульбу висадять у землю, з бруньок над землею виростають стебла. З однієї бульби виростає в середньому 4-8 трав’янистих стебел. З них утворюється кущ. Кущі картоплі бувають прямостоячі та розлогі.

Картопля з пагонами

Листки в картоплі складні, зелені, складаються з центрального черешка (стрижня) та непарної кількості листкових пластинок.

Квітка картоплі має 5 пелюсток білого, синього, фіолетового чи рожевого кольорів. Плід картоплі — округла жовто-зелена ягода. Його їсти не можна! Він отруйний і може зашкодити здоров’ю людини.

Картопля цвіте в середині літа. Під час цвітіння на кінцях підземних стебел утворюються бульби. У них нагромаджуються поживні речовини. В одному кущі картоплі може бути до 15-20 бульб.

З бульб картоплі готують різноманітні страви. У багатьох родин картопля присутня на столі щодня, тому її ще називають «другим хлібом». Бульби картоплі варять, печуть, смажать, з них готують пюре, салати. Нею годують домашніх тварин.

Догляд за картоплею передбачає знищення бур’янів, обгортання (розпушування землі навколо куща та засипання нижньої частини стебла вологою землею), боротьбу зі шкідниками картоплі — колорадськими жуками.

У світовому землеробстві льон відомий досить давно. Це однорічна культурна технічна рослина. Стебла цих рослин густо вкриті дрібними зеленими листками. Квітки льону невеликі, блакитного кольору. Після запилення з квіток утворюються сухі плоди — коробочки. У плодах дозрівають дрібні насінини.

В Україні вирощують льон-довгунець і льон-кудряш. У льону-довгунця стебло прямостояче, високе, розгалужене на верхівці. Квіток небагато. Довгі стебла дають гнучке, тонке й міцне волокно. З них виготовляють нитки, мотузки й полотно. Із лляного полотна роблять красиві рушники, скатертини та одяг.

Квіти картоплі

Плоди картоплі

Бульба картоплі

Колорадські жуки

Плід-коробочка льону

У льону-кудряша низьке й дуже розгалужене стебло. На кожному стеблі — багато квіток і плодів з насінням. Із насіння льону-кудряша виготовляють олію. Лляна олія містить безліч корисних речовин. Вони необхідні для організму людини. Її рекомендують вживати для профілактики хвороб серцево-судинної системи та при інших захворюваннях.

Лляну олію використовують у приготуванні різних холодних страв — вінегретів, салатів, соусів. Макуха, виготовлена з насіння льону, є цінним кормом для тварин.

Соняшник вирощують в Україні як олійну культуру. У його насінні міститься багато олії. Ця рослина посідає перше місце серед олійних культур за кількістю олії, що добувається з насіння. За смаковими якостями соняшникова олія вважається однією з найкращих. Соняшник — світлолюбна, теплолюбна й посухостійка рослина.

Соняшник має одне пряме стебло, вкрите шорсткими волосками. Усередині стебла губчаста тканина. Висота стебла — від 50-70 сантиметрів до 3 метрів.

Листки соняшника великі, мають довгий черешок. Листкові пластинки овально-серцеподібні, вкриті короткими шорсткими ворсинками. Суцвіття соняшника — це багатоквітковий кошик. Цвіте 7-10 днів. Важливою особливістю будови квітки соняшника є наявність спеціальних органів — нектарників. Вони виділяють нектар. Збираючи нектар, бджоли запилюють квітки соняшника. Плід соняшника — сім’янка. Всередині неї міститься ядро, яке не прилипає до зовнішнього покриття (лушпиння). У кожному соняшнику є від 1 до 2 тисяч насінин.

Льон-довгунець

Льон-кудряш

Соняшники

Насіння соняшника

Соняшникову олію в Україні використовують для приготування їжі практично в кожному домі. Із соняшникової олії виготовляють маргарин. Він є незамінним для випікання хлібобулочних виробів. Також соняшникову олію додають під час виготовлення мила, лаків, фарб, лінолеуму.

  • Які страви готують за допомогою соняшникової олії?

Всім відомі цінні властивості соняшникового меду: він легко засвоюється, живить клітини, покращує стан волосся, нігтів, нормалізує роботу кишківника, знімає запалення тощо.

До багатьох страв української кухні додають цукор. Для його виготовлення вирощують цукрові буряки. Цей буряк має білий колір і солодкий смак. Це дворічна рослина.

На першому році життя з насінини виростає укорочений пагін з розеткою великих зелених листків на довгих черешках. У землі розвивається коренеплід, який викопують восени. Буряк першого року життя не цвіте й не утворює плодів з насінням. Він лише нагромаджує поживні речовини в своєму корені. З очищених коренеплодів на цукровому заводі виробляють цукор.

  • Пригадайте, що таке насінник.

Для отримання насіння цукрового буряка залишають насінник. Весною його саджають у ґрунт. З насінника за літо виростають високі стебла з листками та квітками. Квітки запилюють комахи. Після запилення з квіток утворюються плоди з насінням. Рослина дає насіння тільки другого року.

Цукровий буряк

Насіння цукрового буряка

Запам’ятайте

Бульба — потовщене підземне стебло картоплі.

Вічка — маленькі заглиблення з бруньками на бульбі картоплі.

Запитання

  • 1. Які культури називають технічними?
  • 2. Чому картоплю називають «другим хлібом»?
  • 3. Які страви готують з картоплі?
  • 4. Коли висаджують картоплю?
  • 5. Як доглядають за картоплею?
  • 6. Розкажіть про будову однієї з технічних культур (соняшник, льон чи цукровий буряк).
  • 7. Як вирощують технічні культури (на прикладі соняшника, льону чи цукрового буряка)?
  • 8. Що виготовляють із технічних культур (соняшника, льону чи цукрового буряка)?

Завдання

  • 1. Розмістіть слова в такому порядку, щоб прочитати прислів’я. Посієш, то, вчасно, і, рясно, вродить.
  • 2. Відгадайте загадки. Відповіді запишіть у зошит.

а) В полі хороше мені Зеленіти навесні.

Чим же я — не молодець?

Маю диво-корінець,

Все про нього дбаю,

Цукор відкладаю.

(Ц... б...)

б) У землі вона зростає

І брунатний колір має.

Її смажать і печуть,

Її варять і товчуть.

Овоч цей всі люблять дуже,

Як же він зоветься, друже?

(К...)

г) Квітка ця на сонце схожа,

На олію вона гожа,

Жовті пелюсточки має,

Їх до сонця повертає.

(С...)

Цікаво знати...

Топінамбур — рослина, зовні схожа на соняшник. Під землею у неї ростуть бульби. Вони схожі на картоплю, але мають різну форму й колір (білий, жовтий, рожевий, фіолетовий). М’якоть бульб ніжна, соковита, з приємним солодкуватим смаком.

Топінамбур зовсім не вимагає догляду. Росте самостійно на будь-якому ґрунті. Він не боїться шкідників та бур’янів. Добре росте як на сонці, так і в тіні. Топінамбур починає цвісти тільки пізньої осені. Дозріває в жовтні-листопаді, коли з’являються заморозки. Ця рослина не накопичує нітратів (шкідливих речовин) ні в бульбі, ні в стеблах.

До складу топінамбура входять мінеральні солі, білки, амінокислоти та безліч вітамінів. Регулярне вживання топінамбура знижує рівень цукру в крові. Ці властивості роблять його вкрай необхідним як тим, хто вже хворіє на цукровий діабет, так і тим, хто схильний до цього захворювання і має ризик захворіти.

Рослина відома також під назвами «земляна груша», «соняшник бульбастий» та «єрусалимський артишок». У дикому вигляді рослина росте в Північній Америці.

Топінамбур

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду