Загальні риси клімату
- 21-01-2022, 08:09
- 736
7 Клас , Географія 7 клас Довгань, Стадник
7 Клас , Географія 7 клас Довгань, Стадник
Ви дізнаєтесь:
• як взаємодія кліматотвірних чинників впливає на клімат Африки
• чому Африку називають «улюбленицею Сонця»
Пригадайте:
• основні кліматотвірні чинники
• кліматичні показники
Африка — дуже жаркий материк. Саме тут розташована найбільша пустеля Землі, яка займає 30 % усього континенту. Крім сонячної радіації, на формування клімату Африки також впливають циркуляція повітряних мас, особливості рельєфу, океанічні течії.
1. Розподіл температури повітря.
Географічне положення Африки переважно в жаркому тепловому поясі обумовлює надходження величезної кількості сонячного тепла до її поверхні. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині зима й літо відрізняються переважно умовами зволоження. Лише в горах температури опускаються нижче 0 °С.
За кліматичною картою Африки (рис. 1) проаналізуємо розподіл середніх січневих і липневих температур на материку.
В екваторіальних широтах ізотерми січня та липня мають однакові значення — +24 °С. Лише у східній частині на Східноафриканському плоскогір’ї середні температури зимового місяця знижуються до +16 °С. При просуванні на північ амплітуда середніх температур січня та липня збільшується (від +16 до +32 °С). На крайньому північному заході середні січневі температури становлять +8 °С, а липневі — +24 °С. Денна температура на більшій частині території часто сягає вище +40 °С.
При просуванні на південь від екватора зміна температурного режиму відбувається майже аналогічно.
2. Розподіл опадів.
Опади на материку розподіляються нерівномірно, що обумовлено нерівномірним розподілом атмосферного тиску в різних районах.
На кліматичній карті Африки показник середньорічної кількості опадів в екваторіальному кліматичному поясі становить понад 2000 мм. Це пояснюється формуванням областей зниженого атмосферного тиску, де прогріте повітря піднімається вгору, утворюючи хмари й опади. Більшому зволоженню узбережжя Гвінейської затоки також сприяє проникнення екваторіального повітря з боку Атлантичного океану. Для жителів басейну річки Конго грозові дощі — щоденне явище.
Рис. 1. Кліматична карта Африки.
Рис. 2. Сахара — найбільша пустеля на Землі. У її внутрішніх районах є місця, де дощів не буває роками, а іноді десятиліттями. І навіть коли йде дощ, він буває тільки на висоті, і жодна краплина не досягає землі. Через сильне перегрівання поверхні в навколоземному просторі утворюються шари повітря з такою густиною, що це викликає виникнення міражів.
У тропічних широтах у поясах високого атмосферного тиску панують тропічні повітряні маси з низхідними повітряними потоками та дуже малою кількістю опадів — до 100 мм у північній частині й до 500 мм — у південній. У Східній Сахарі встановлений своєрідний рекорд безхмарності — сонце сяє тут 354 дні на рік (рис. 2)!
Майже весь материк зазнає дії постійних вітрів — пасатів, які приходять з областей високого тиску до екватора. У Північній Африці пасати формуються над суходолом і несуть сухе тропічне повітря. У Південній Африці пасати дмуть із боку Індійського океану та несуть багато вологи.
Частина вологи, принесена південно-східними пасатами з океану, випадає на схилах гір острова Мадагаскар та Драконових гір, і при просуванні в глиб материка повітря стає сухішим. Тут у районі Південного тропіка лежить пустеля Калахарі. На відміну від Сахари, опадів у Калахарі випадає більше, тому там досить часто зустрічається трав’янистий покрив і навіть подекуди є чагарники.
Однак пустелі в Африці є не тільки в центральній частині континенту, але й на узбережжі. Крім високого атмосферного тиску, значну роль у їхньому утворенні відіграють холодні течії — Канарська та Бенгельська. Вони знижують температуру сухого повітря в прибережній частині материка, яке, охолоджуючись, «зависає» у вигляді туману та створює постійно похмурий пейзаж.
Теплі течії — Гвінейська, Мозамбіцька, мису Агульяс, — навпаки, сприяють насиченню повітря вологою та утворенню опадів.
З аналізу кліматичної карти видно, що кількість опадів у Північній і Південній Африці відрізняється. Це пояснюється розміром суходолу, близькістю океану та рельєфом. Північна частина Африки має велику протяжність із заходу на схід, до того ж на сході з нею межує Аравійський півострів, де також панує пояс високого тиску. Над величезною територією суходолу формується дуже сухе континентальне тропічне повітря. Тому в районах дії пасатів у Північній Африці дощі — дуже велика рідкість.
Головне
• Африка — найжаркіший материк на Землі. Його географічне положення обумовлює надходження великої кількості сонячної радіації протягом усього року.
• Відносно рівна поверхня сприяє вільному просуванню континентальних повітряних мас над материком, а загальна піднесеність Африки над океаном, навпаки, перешкоджає глибокому вторгненню повітряних мас з океанів.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Чому Африка отримує велику кількість сонячної енергії? 2. Які типи повітряних мас формуються над материком? 3. Чому в Африці в тропічних широтах Північної півкулі опадів випадає набагато менше, ніж у тропічних широтах Південної півкулі? 4. Чому вплив океанів на клімат Африки є обмеженим? 5. Наведіть приклади, що доводять вплив океанічних течій на клімат прибережних територій.
Поміркуйте
1. Серед жителів Сахари — туарегів — поширений жарт: «Сахара — холодна країна, де іноді буває спека». Чи є в цьому жарті частка правди?
2. Мандрівники, досліджуючи пустелі Африки, уночі можуть почути звуки, схожі на постріли. Поясніть походження та причину виникнення цих звуків.
Працюємо в групах
1. Продемонструйте на прикладі Африки зміну температури залежно від: а) географічної широти; б) рельєфу; в) океанічних течій.
2. Продемонструйте на прикладі Африки залежність опадів від: а) поясів атмосферного тиску; б) рельєфу; в) океанічних течій; г) переважаючих вітрів.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)