Природні комплекси материків і океанів. Широтна зональність і вертикальна поясність
- 22-01-2022, 02:34
- 509
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
Пригадайте: 1. Що таке природний комплекс? 2. Назвіть найбільший природний комплекс на Землі.
Природні комплекси. У науковій географічній літературі ландшафт (з нім. вид місцевості) — це конкретний природний комплекс. Ландшафти, що змінені господарською діяльністю людини, поділяють на культурні та природно-антропогенні. Уперше визначив поняття «ландшафт» у 1913 р. російський географ Л. Берг, який пояснив його як гармонійне поєднання природних компонентів (рельєфу, клімату, ґрунтів, рослинності) на певній території. Наука про ландшафти — ландшафтознавство — є частиною фізичної географії, яка вивчає природні територіальні комплекси як структурну частину географічної оболонки Землі.
Материк як ціла велика територія також може бути представлений своїми, лише йому властивими різноманітними ландшафтами — гірськими, рівнинними, прибережними, лісовими тощо. Якщо більший материк — то різноманітніші типи та види його ландшафтів. Материк належить до ландшафтів високого рангу.
Закономірності поширення природних комплексів на рівнинах і в горах: широтна зональність і вертикальна поясність. Найбільшим природним комплексом є географічна оболонка. У її межах визначають менші природні комплекси — материки й океани. Розміщення ландшафтів високих рангів (материків, океанів) підпорядковане розподілу енергії, яка поступає до географічної оболонки зовні. Унаслідок широтного розподілу енергії Сонця з’являються ландшафтні пояси, зони, підзони. Складні прояви внутрішньої енергії Землі впливають на появу азональності на її поверхні. Так на материках з’являються приокеанічні, континентальні та перехідні території. Різноманітність рельєфу земної поверхні впливає на утворення країн, областей, районів, а в горах — вертикальних ландшафтних ярусів і поясів (мал. 19). Як результат дослідження географів з’являються ландшафтні карти, де показано закономірності розміщення географічних комплексів і їх просторову структуру.
Мал. 19. Гори
Мал. 20. Рівнини
Для кожного материка характерні свої природні зони, природні процеси й ритми. Проте й у межах одного й того ж природного територіального комплексу є певні неоднорідності. Різні території материків мають різний режим зволоження та різний ступінь континентальності клімату, що сприяє виокремленню в природному комплексі геосистем нижчого рівня ландшафтів (місцевості, урочища, фації). Берегові та внутрішні ландшафти відрізняються режимом випадання опадів, сезонними ритмами, набором і простяганням природних зон, ґрунтами, рослинністю. Усі ландшафти пов’язані між собою, вони з часом змінюються. Річки, вітер, рослинність і тваринний світ впливають на розвиток і стан ландшафтів (мал. 20). Особливих змін вони зазнають від господарської діяльності людини.
Природні комплекси океанів також мають певні відмінності, проте вони більш однорідні, а їх властивості визначаються властивостями океанічних водних мас і течій, які бувають постійними або змінними.
Запитання та завдання
Сторінка дослідника
Дослідіть розміщення зони степів на материку Євразія, користуючись картою «Географічні пояси та природні зони світу».
З’ясуйте, використовуючи різноманітні джерела інформації, яких змін зазнали ці природні комплекси за останні 100 років.
Поясніть, чому саме степові природні ландшафти зазнали найбільшої антропогенної деградації.
Повторимо головне
Коментарі (0)