Куляста форма Землі та її географічні наслідки. Рухи Землі, їх наслідки: добова і річна ритміка в географічній оболонці
- 22-01-2022, 18:51
- 724
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 3. Куляста форма Землі та її географічні наслідки. Рухи Землі, їх наслідки: добова і річна ритміка в географічній оболонці
- 1. Яку форму та розміри має Земля?
- 2. Які рухи здійснює наша планета?
Форма і рухи Землі. Як і більшість великих небесних тіл, Земля має форму кулі, до розуміння цього люди прийшли не одразу.
Пригадайте гіпотези походження Землі. Розкажіть, як люди уявляли собі Землю у давнину.
Сумнівів у тому, що Земля має форму кулі, не залишилося після перших космічних польотів та фотознімків Землі з космосу. Але наша планета — незвичайна куля, вона трохи сплюснута з полюсів. Поверхня Землі не є ідеально рівною, на ній є гори, рівнини, западини і тому її форму неможливо зобразити геометричною фігурою. Цю фігуру вчені назвали «геоїд», що в перекладі з грецької означає «землеподібна».
Земля обертається навколо своєї осі, навколо Сонця і разом з ним та усією Сонячною системою обертається навколо центру Галактики. Наша планета обертається навколо своєї осі з заходу на схід або проти годинникової стрілки (якщо дивитися з боку Північного полюса).
Що таке земна вісь? Як називається наша Галактика?
За 24 години Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі. Сонце освітлює тільки ту половину земної кулі, що повернута до нього. Цим пояснюється зміна дня і ночі. В різних точках Землі швидкість обертання різна, максимальна — на екваторі, а на полюсах — нульова (мал. 5).
Мал. 5. Зміна тривалості дня і ночі
Повний оберт навколо Сонця Земля здійснює приблизно за 365 діб і 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Календарним роком вважають рік, в якому 365 діб.
Як називається рік, в якому налічується 366 днів? Звідки береться ця 366 доба?
Під час обертання Землі навколо Сонця виділяють чотири основні положення: зимове й літнє сонцестояння (22 грудня і 22 червня) та весняне й осіннє рівнодення (21 березня і 23 вересня) (мал. 6).
Мал. 6. Зміна пори року
22 червня Сонце стоїть у зеніті (прямо над головою) над Північним тропіком. Ця паралель (23° 30' пн. ш.) проведена на картах світу пунктирною лінією. В Північній півкулі день є найдовшим, ніч — найкоротшою. За лінією Північного полярного кола (66° 30' пн. ш.) Сонце рухається над самим горизонтом і хоча б добу взагалі не заходить. 22 грудня цей процес відбувається у Південній півкулі. А в цей час у Північній півкулі, за Північним полярним колом, Сонце хоча б добу не сходить. І чим далі до Північного полюса, тим тривалість полярної ночі зростає, як і зростає тривалість полярного дня 22 червня. 21 березня і 23 вересня Сонце стоїть у зеніті над екватором. На всій земній кулі, крім полюсів, день дорівнює ночі — вони тривають по 12 годин.
Результатом руху Землі навколо Сонця і нахилу земної осі є зміна пір року і тривалості дня і ночі влітку, восени, взимку й навесні.
Наслідки рухів Землі: добова і річна ритміка в географічній оболонці. Земна вісь має постійний кут нахилу до площини її орбіти — 66°33'. Саме завдяки цьому під час руху Землі навколо Сонця Північна та Південна півкулі освітлюються нерівномірно.
Найбільший кут падіння сонячних променів у Північний півкулі в червні, в Південній — у грудні. Завдяки цьому на Землі відбувається зміна пір року.
Обертання Землі навколо своєї осі та навколо Сонця впливає на її клімат тому, що зумовлює зміну дня й ночі. Удень поверхня Землі нагрівається, вночі — охолоджується. Для всього живого на нашій планеті сприятливим є те, що повний оберт Земля здійснює саме за 24 години. Внаслідок цього день і ніч на більшій її частині є короткочасними періодами. Тому впродовж дня поверхня суходолу і води не встигає перегрітися, а впродовж ночі — значно охолонути.
Усі живі організми і людське суспільство пристосувалися до постійної зміни дня й ночі. Одні ведуть активний спосіб життя вдень, інші — вночі. Це стосується не лише тварин. Добові ритми характерні і для рослинного світу. Людство теж найбільшу активність проявляє вдень. Уночі більшість людей спить, не працюють школи, університети, підприємства.
За 24 години Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі. Цим пояснюється зміна дня і ночі.
За 365 діб і 5 годин 48 хвилин і 46 секунд Земля здійснює повний оберт навколо Сонця.
Нахил Земної вісі до площини її орбіти — 66°33' — під час руху Землі навколо Сонця сприяє тому, що Північна та Південна півкулі освітлюються нерівномірно. Завдяки цьому на Землі відбувається зміна пір року.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Як впливає на живі організми обертання Землі навколо своєї осі?
- 2. Які положення Землі виділяють під час її обертання навколо Сонця?
- 3. Які наслідки має обертання Землі навколо Сонця для природи нашої планети?
Коментарі (0)