Природні зони субтропічного і тропічного кліматичних поясів
- 23-01-2022, 00:40
- 358
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 16. Природні зони субтропічного і тропічного кліматичних поясів
- 1. Пригадайте головні риси клімату субтропічного і тропічного кліматичних поясів.
Природна зона твердолистих вічнозелених лісів та чагарників. На півночі й півдні Африки панує субтропічний (середземноморський) клімат. Зима тепла й волога, а літо — сухе й спекотне. За цих умов тут розвинулася твердолиста вічнозелена рослинність (мал. 39). Вона добре пристосувалася до спеки й посухи літнього періоду. Листя дрібне й тверде, багато рослин «озброїлося» шипами й колючками.
Поясніть, чому дерева змінили листя на колючки.
Природні умови сухих субтропіків доволі комфортні для проживання людей. Тому ця територія здавна густозаселена. За тисячоліття люди вирубали на спорудження будівель, кораблів та на паливо місцеві цінні породи дерев, зокрема, ліванські кедри. З тварин у субтропіках збереглися берберська макака, дикий кабан, заєць, кролик. Зустрічається до 20 видів змій. Є ящірки, скорпіони, фаланги, сколопендри.
Мал. 39. Рослинність африканського Середземномор’я
Дуже своєрідним є рослинний світ субтропіків Південної Африки. Серед деревних порід зустрічаються цінні: араукарії, падуби тощо. На південному сході, де дмуть вологі вітри з океану, знаходяться вологі субтропіки. Тут у минулому всі схили гір були вкриті суцільним килимом перемінно-вологих лісів із хвойних і листяних порід дерев.
Природні зони тропічного кліматичного поясу. Великі площі в південній і, особливо, в північній частині Африки займають тропічні кліматичні пояси. На півдні материка більшу частину поясу займають савани й рідколісся, меншу — пустелі й напівпустелі. В північній частині материка знаходиться найбільша пустеля світу — Сахара.
У цій пустелі майже скрізь річна сума опадів менша 50 мм. У внутрішніх районах дощі не випадають роками.
Значні добові коливання температури повітря, особливо взимку, призводять до інтенсивного фізичного вивітрювання. Найміцніші гірські породи розтріскуються на щораз менші шматки і згодом перетворюються на пісок.
Пригадайте, які види вивітрювання існують. Чи характерні вони для території пустель Африки?
Величезні площі в Сахарі займають кам’янисті, піщані і глинисті пустелі. Уявіть собі перші з них. Ніби могутня рука невідомого будівничого принесла і розрівняла щебінь на десятках кілометрів. Але каміння хоча б не рухається. А от дюни й бархани піщаних пустель знаходяться у постійному русі (мал. 40).
Біологічний світ тут бідний. Здавалося б, у таких умовах нічого живого просто не може існувати. Але це не так. Можливості пристосування рослин і тварин до екстремальних природних умов вражають.
Мал. 40. Бархани Сахари
Серед рослин переважають багаторічні посухостійкі злаки й чагарники. Вони мають могутню кореневу систему, яка проникає на глибину до 20 метрів. Є окремі рослини, які з’являються лише після дощів, швидко виростають, цвітуть, плодоносять і відразу висихають.
Мал. 41. Муфлон
Рослини не вкривають землю суцільним килимом. За таких умов у пустельних тропічних ґрунтах накопичується мало перегною, але багато мінеральних солей. На величезних площах кам’янистих і піщаних пустель ґрунти взагалі відсутні.
Там, де близько до поверхні землі підходять ґрунтові води, виникли оази. Тут ростуть фінікові пальми, оливкові дерева, цитрусові, інжир.
Тваринний світ Сахари теж небагатий. Ссавців налічується близько 60 видів. В пустелі є декілька видів газелей. Антилопа адакс може місяцями обходитися без води, а в масивах Ахаґґар й Тібесті зустрічаються муфлони (мал. 41) та один вид мавп.
З хижаків відомою є лисиця-фенек з величезними вухами, які служать для охолодження організму. Вона дуже кмітлива: виходячи на полювання, вона їсть слимаків на рідко розміщених кущах. Цікаво, що лисиця бере з куща лише одного-двох слимаків, а потім мандрує далі. Чому? Щоб слимаки розмножувалися і щоб було що поїсти і завтра, й післязавтра.
У Сахарі багато плазунів. Це варани та змії (кобра, рогата гадюка). Більшість тварин у Сахарі активні лише вночі.
Поясніть причину нічної активності мешканців Сахари.
Пустелі Південної Африки. У тропічній зоні Південної Африки, на заході знаходиться пустеля Наміб, в центрі — пустеля Калахарі, на сході — савани й рідколісся.
Пустеля Наміб простягається вздовж узбережжя Атлантичного океану. Вологість повітря в цих місцях вища, ніж у будь-якому іншому куточку планети, незважаючи на те, що дощі випадають тут украй рідко. На сухий пісок пустелі щодня лягає густий туман. Рослинність за цих умов майже повністю відсутня. Тут зустрічається рослина, яку вчені досі не можуть правильно класифікувати — вельвічія мірабіліс (мал. 42). Відомо, що рослини пустелі, яким необхідно зберігати вологу, мають маленьку поверхню листя. Площа випаровування зменшується до мінімуму.
Мал. 42. Вельвічія мірабіліс
А листя вельвічії досягає 2 м у ширину і понад 6 м у довжину, бо воно поглинає вологу з туману. Під час туману пори рослини розкриваються, а коли водяна пара розсіюється, щільно закриваються.
З пустельних і напівпустельних районів Калахарі походять і соковиті кавуни.
Серед плазунів у пустелі Наміб трапляється карликова гадюка. Пісок — опора ненадійна, тому карликова гадюка пересувається стрибками. Подібний спосіб пересування має ще одну перевагу: польоти у повітрі охолоджують тіло.
На крайній півночі й півдні Африки (в умовах субтропічного клімату з теплою й вологою зимою та сухим і спекотним літом) розвинулася твердолиста вічнозелена рослинність.
У північній частині Африки в тропічному кліматичному поясі знаходиться найбільша пустеля світу — Сахара. На півдні материка більшу частину поясу займають савани й рідколісся, меншу — пустелі й напівпустелі.
У Сахарі сформувалися кам’янисті, піщані і глинисті (гамади, ерги, серири) пустелі з бідною рослинністю та тваринним світом, що можуть довгий час обходитися без води.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Схарактеризуйте особливості рослинності, яка переважає у середземноморському кліматі Африки.
- 2. Поясніть наслідки, які мають для Сахари великі добові коливання температури.
- 3. Як пристосувалися рослини й тварини пустель Африки до посушливого й спекотного клімату?
- 4. Схарактеризуйте риси, які відрізняють пустелі Наміб і Сахара.
- 5. Складіть коротку пам’ятку учаснику автомобільного ралі в пустелях Африки щодо підготовки до подорожі та поведінки під час неї.
Коментарі (0)