Держави: Ніґерія, Південна Африка. Зв’язки України з державами африканського континенту
- 25-01-2022, 11:32
- 390
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 20. Держави: Ніґерія, Південна Африка. Зв’язки України з державами африканського континенту
- 1. Як ви розумієте поняття «економічні зв’язки»?
- 2. Чому Україна підтримує зв’язки з різними країнами світу?
Ніґерія (столиця Абуджа) розташована на низькому плато заввишки близько 600 м над рівнем моря. Його розчленовують долини річок Ніґер та його притоки. У дельті Ніґера утворилася смуга боліт завширшки майже 100 км. На північному сході поверхня країни поступово знижується у бік озера Чад.
На річках багато порогів і водоспадів. Є різкі сезонні коливання рівня води. Річка Ніґер судноплавна практично цілий рік, але вода в річці та її береги дуже забруднені (мал. 56).
Мал. 56. Забруднені береги Ніґеру
Знайдіть на карті Африки річку Ніґер. Спробуйте пояснити причини її повноводності впродовж всього року.
Ніґерія багата на родовища заліза, нафти, природного газу, олова, вапняку (який використовують для виробництва цементу) тощо.
Мангрові і прісноводні заболочені ліси, які переважають на узбережжі океану, змінюються смугою густого тропічного лісу з цінними породами дерев: кайя (червоне дерево), хлорофора висока, олійна пальма. Далі на північ ліс змінюється травами, ще далі — пустелями. Для Ніґерії характерне інтенсивне землеробство і випас худоби, які руйнують ґрунти та знищують ліси.
Тваринний світ змінюється в напрямі з півдня на північ. Крокодилів, мавп, змій, горил і леопардів змінюють антилопи, верблюди, гієни, жирафи, леви, слони, газелі. У річках водяться численні види риб, крокодили і бегемоти. Вражає різноманітність птахів, особливо на узліссях: дрохви африканські, грифи, шуліки, бекаси, голуби, страуси і довгохвості папуги.
За чисельністю населення Ніґерія входить в десятку найбільш населених країн світу. Багатонаціональне населення країни складається з понад 250 націй та народностей, які сповідують різні релігії. Це різноманіття спричинює жорсткі міжетнічні та міжконфесійні конфлікти.
Південна Африка — найбільш розвинена країна на материку, хоча і в неї вистачає проблем, пов’язаних з бідністю та зростанням злочинності, особливо серед темношкірого населення.
На території країни є майже все: просторі піщані пляжі, високі скелі, вологі тропічні ліси, спекотні сухі пустелі, великі річки, різноманітні корисні копалини — від алмазів, золота та платини до міді і кам’яного вугілля. Південна Африка належить до країн, найбільш багатих у світі на мінеральну сировину.
В історії країни були часи злетів і падінь, часи мирного співіснування голландських, французьких та німецьких колоністів з місцевими племенами банту і кровопролитні війни.
Тривалий період в країні проводилася політика расової дискримінації — апартеїд. Під тиском уряду США та країн Європи білий уряд Південної Африки був змушений відмовитися від цієї політики і лише в 1994 році тут відбулися перші в історії країни демократичні вибори.
Найбільш розвиненою галуззю господарства країни є промисловість.
Що, на вашу думку, виробляють підприємства цієї країни?
Сільське господарство через несприятливий клімат розвивається гірше. Тут розводять кіз, овець, віслюків, свиней, велику рогату худобу, птицю та мулів, вирощують пшеницю, ячмінь, цитрусові, фрукти, овочі, бавовник, кукурудзу, арахіс.
Південна Африка відома в світі своєю промисловою та сільськогосподарською продукцією: алмази, золото, автомобілі, різноманітні консерви, пиво, вино, вироби з вовни та бавовни. Багато туристів з усього світу бажають відвідати цю країну на самому півдні материка (мал. 57).
Зв’язки України з державами африканського континенту. Африка має великий природний потенціал та можливості для взаємовигідного співробітництва з Україною.
Мал. 57. Пінгвіни у Південній Африці
Україна та країни Африки на світовому ринку товарів та послуг не є конкурентами. Україна має попит на продукцію африканських держав, а вони, в свою чергу, відчувають потребу в українських інвестиціях, товарах, машинах, устаткуванні, послугах українських спеціалістів та науковців.
Які українські спеціалісти можуть бути корисними в країнах Африки?
Основними споживачами українських товарів сьогодні залишаються Єгипет, Ніґерія, Алжир, Марокко, Туніс.
Україна купує боксити, алюмінієві руди та концентрати, какао-боби, тютюнову сировину, олію і хоче купувати африканські глиноземи з Анголи і Зімбабве.
В країни Африки Україна продає сталь та напівфабрикати з неї, аміак, олію, гелікоптери тощо, а ще може продавати обладнання, транспортні засоби.
Для розв’язання гострої для багатьох країн Африки продовольчої проблеми Україна може запропонувати допомогу в будівництві гребель і водосховищ, штучних зрошувальних систем.
Країни півдня Африки мають потребу у вантажних авіаційних перевезеннях (мал. 58). Перспективним є використання української вітчизняної авіатехніки. В умовах Південної Африки, наприклад, найкращим вважається вантажний варіант літака Ан-124 українського виробництва.
Зі здобуттям незалежності в країнах Африки постали проблеми встановлення демократичного державного ладу, міжнаціонального та міжконфесійного миру, толерантності та боротьби з бідністю.
Україна має великі перспективи розвитку взаємовигідних стосунків з країнами Африки.
Мал. 58. Літак Ан-124
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Поясніть, що в цілому характерне для країн південної Африки.
- 2. Які проблеми виникли в країнах Африки зі здобуттям ними незалежності?
- 3. Які з проблем є типовими для всіх країн континенту?
- 4. Підготуй коротке повідомлення про одну з країн Африки.
Коментарі (0)