Природні зони. Висотна поясність Анд
- 25-01-2022, 11:48
- 419
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 26. Природні зони. Висотна поясність Анд
- 1. В яких природних зонах розташована Африка?
- 2. Які рослини африканського походження є у вашій школі?
Вологі екваторіальні ліси ще називають сельвою. На червоно-жовтих фералітних ґрунтах в умовах постійно високої температури й зволоженості ростуть найгустіші ліси світу. Для них характерний найрізноманітніший на планеті видовий склад рослин і вони значно більші за площею, ніж такі ж ліси в Африці.
Порівняйте територію вологих екваторіальних лісів Південної Америки та Африки. Зробіть висновок.
Нам вже відомо, що дерева у вологому екваторіальному лісі ростуть кількома ярусами. Найвищий із них сягає висоти понад 80 м. Це висота 30-ти поверхового будинку. Основу верхнього ярусу становлять велетенські сейби діаметром понад 4 м. Ростуть у цьому ярусі і декілька видів пальм.
Під кронами дерев верхнього ярусу ростуть шоколадне, червоне, динне дерева, гевея, яка дає каучук, тощо (мал. 83).
В екваторіальних лісах багато чудових квітів. Особливо вражають розмаїттям і красою орхідеї та фуксії (мал. 84). У трав’яному покриві переважають різні види папоротей. У тихих затоках річок і в озерах росте велетенське латаття — вікторія-регія. Діаметр її листя досягає 2 м. Краї його загнуті догори на кшталт пательні. На таке листя можна садовити дитину дошкільного віку і вона не потоне.
Мал. 83. Збір соку гевеї
Мал. 84. Орхідеї та фуксії
Усі тварини вологих екваторіальних лісів добре пристосувалися до життя в ньому. Значна їх кількість живе на деревах і практично не спускається на землю. Багато мавп, є лінивці, які здатні повертати голову на 270°. Назва тварин відображає характер їх життя - повільні, немов у сонному стані. 17 годин на добу вони взагалі сплять (мал. 85).
Серед хижаків виділяється плямистий ягуар, який за розмірами поступається лише тигру, леву й оцелоту. Химерний вигляд має мурахоїд. Довгим і липким язиком він ловить термітів і мурах. На могутніх лапах мурахоїда — страшні кігті. Тому на дорослих тварин боїться нападати навіть ягуар (мал. 86).
Мал. 85. Лінивець
Мал. 86. Мурахоїд
На гілках дерев знаходять собі поживу і дім чисельні яскраво забарвлені птахи, комахи, жаби, змії. Великий папуга-ара з гачкуватим дзьобом є сусідом мініатюрних колібрі, величиною з нашого джмеля (мал. 87). Розмаїття птахів доповнюється метеликами і різноманітними жуками, які вражають своєю красою.
У водоймах багато крокодилів, черепах, водяних удавів-анаконд, які досягають 10 м у довжину і можуть нападати на людей і тварин (мал. 88).
У річках вологих екваторіальних лісів водяться невеликі хижі риби, піраньї, з надзвичайно гострими зубами, якими за декілька хвилин можуть обгризти до кісток бика. Деякі з них вегетаріанці і живляться плодами дерев, що падають у воду.
Мал. 87. Колібрі
Мал. 88. Анаконда
Порівняйте різноманіття тварин і рослин сельви Південної Америки і гілеї Африки. Зробіть висновок.
Савани і рідколісся знаходяться на південь і північ від зони вологих екваторіальних лісів. На півночі вони займають Орінокську низовину. Це кампос, що іспанською мовою означає «рівнина». Опадів тут випадає значно менше, ніж у зоні вологих екваторіальних лісів. На червоних фералітних ґрунтах ростуть високі трави. Серед них височать поодинокі пальми, кактуси, акації. Ліси є лише на берегах річок.
Поясніть, чому ліси ростуть тільки в долинах річок.
У південній півкулі на Бразильському плоскогір’ї савана називається льянос (португальською мовою «рівнина»). Тут мешкають папуга-ара, рогата жаба, павукоподібна мавпа, слонова черепаха, серед високих трав ростуть мімози, деревоподібні кактуси. На північному сході з’являються дерева з пляшкоподібними стовбурами, які накопичують вологу. В західних частинах природної зони, де опадів менше, зустрічається дерево з дуже твердою деревиною — кебраччо («зламай сокиру»).
На відміну від саван Африки тваринний світ тут бідний. Зустрічаються лише невеликі олені і дикі свині - пекарі, на яких полюють ягуар і пума (мал. 89).
У тропічному кліматичному поясі із заходу від Анд до узбережжя Атлантичного океану послідовно розташувалися зони пустель і напівпустель, саван і рідколісся, чагарників і вологих вічнозелених лісів. Останні вузькою смугою простягаються вздовж берега Атлантичного океану далеко на північ до 5° пд. ш. Ці тропічні вологі ліси схожі на сельву.
Мал. 89. Ягуар
Однією з типових тварин Південної Америки, яка характерна для тропічних ділянок саван басейну річки Парани, є капібара. За зовнішнім виглядом вона нагадує величезну морську свинку. Це найбільший у світі гризун довжиною 1,5 метра й масою 50-80 кг.
У тропічних саванах збереглася ще одна тварина, яка навіть будовою тіла пристосована до життя у високій траві. Це гривастий вовк. Він має непропорційно довгі ноги і погано бігає через слабке серце і невеликий об’єм легенів. Його довгі ноги швидше відіграють роль ходуль. На них вовк визирає з високої трави у пошуку чергової жертви. На гривастого вовка інтенсивно полюють. Причина — його червоно-руде м’яке хутро.
У тропічному кліматичному поясі Бразилії водяться і велетенські мурахи, які досягають у довжину до 15 сантиметрів. Вони поїдають інших мурах менших розмірів.
У субтропічному кліматичному поясі виділяються три природні зони, які простягаються із заходу на схід — зону пустель і напівпустель, степів, саван і рідколісся.
Знайдіть ці природні зони на карті. Порівняйте їхнє розташування в межах Африки. Зробіть висновки.
На південь від нижньої течії річки Парани в субтропічному поясі зона саван переходить у зону степів. Їх тут називають пампою, що означає «степ», «рівнина». На червонувато-чорних ґрунтах тут ростуть різні злаки: тонконіг, пампасова трава тощо. Східна частина пампи більш зволожена. У низовинах і біля річок є чимало боліт. На півдні й заході зони — сухі степи.
У помірному кліматичному поясі західна зволожена частина зайнята зоною мішаних лісів. На сході вона змінюється зоною пустель і напівпустель. Тут є багато різних птахів і гризунів, серед яких відома й у нас нутрія.
У пампі й напівпустелях помірного поясу зустрічаються страуси-нанду, які схожі на африканських, але менші за розмірами, мають попелясто-сіре пір’я і на ногах не два, а три пальці. Нанду має висоту 170 см і масу 25 кг.
У горах і напівпустельних районах півдня материка водяться схожі на верблюдів лами. В дикому стані зустрічаються два види — гуанако й вігонь (вікунья). Одомашнені їх види, лами й альпаки, використовуються як в’ючні тварини і для одержання вовни (мал. 90).
У гірських районах Анд природні зони змінюються з висотою. Це так звана вертикальна поясність.
Мал. 90. Гуанако
Південноамериканська сельва — найбільші за площею та найгустіші тропічні ліси світу з найрізноманітнішим видовим складом рослин.
Кампос Орінокської низовини, льянос Бразильського плоскогір’я — це високотравні савани Південної Америки.
На південь від річки Парани зона саван переходить у степи — пампу. Тропічні пустелі простягаються на материку вузькою стрічкою вздовж узбережжя Тихого океану.
На відміну від попередніх материків в горах Південної Америки через їх значну висоту, існує вертикальна поясність.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Схарактеризуйте пристосування рослин і тварин до життя в сельві.
- 2. На карті ґрунтів визначте, які з них переважають у кожній з природних зон материка.
- 3. Як називають савани і рідколісся, степи та вологі ліси на материку?
- 4. Чим відрізняється тваринний світ Південної Америки та Африки?
Коментарі (0)