Індійський океан
- 25-01-2022, 12:55
- 604
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 63. Індійський океан
- 1. Чому Індійський океан має таку назву?
- 2. Які материки омиває Індійський океан?
Географічне положення. Індійський океан, розташований переважно в Південній півкулі, є третім за величиною у світі. Його площа — близько 76 млн км2. На південному-сході та заході широкими водними коридорами він з’єднаний з Атлантичним і Тихим океанами. Умовна межа між ними від Африки й Австралії проводиться відповідно по 20° сх. д. і 147° сх. д. З півночі на південь Індійський океан у найширших місцях простягається майже на 11 000 км.
Берегова лінія океану порізана слабо. Переважають часто урвисті корінні береги з вузькою мілководною, прибережною частиною. Шельфові мілководні ділянки порівняно з іншими океанами займають найменшу площу. Великі річки виносять в океан значну кількість мулу, утворюючи багатокілометрові підводні дельти, які постійно просуваються в океан (мал. 275).
Які річки, що створили дельти, вам відомі?
Порівняно мало в Індійському океані островів, які за походженням поділяються на материкові, вулканічні й коралові. Найбільше їх зосереджено в західній частині океану. Найбільший, Мадагаскар, досить широкою Мозамбіцькою протокою відділяється від Африки, має площу 590 тис. км2 і належить до найбільших островів світу. Поблизу узбережжя Індії є великий острів Шрі-Ланка.
Мал. 275. Схема тектонічної будови Індійського океану
На північному заході, в глибокому вузькому розломі, знаходиться Червоне море. Далі на схід лежить глибоке Аравійське море, продовженням якого є мілководна Перська затока, що глибоко врізається в суходіл. Ще далі знаходиться Бенгальська затока, а на крайньому сході — Тиморське й Арафурське моря. Поблизу узбережжя Антарктиди лежать холодні моря Співдружності та Дейвіса. Південне узбережжя Австралії омиває Велика Австралійська затока.
Знайдіть та підпишіть на контурній карті названі вище географічні об’єкти.
Історія дослідження. На північному узбережжі Індійського океану здавна існували високорозвинені цивілізації. За 3 000 років до н. е. індійські, єгипетські, фінікійські мореплавці інтенсивно освоювали цю його частину. Існують письмові свідчення їх плавань з описами особливостей природи океану, але спеціальних наукових досліджень до 1772 р. в океані не проводилося.
У 1772-1775 роках експедиція Д. Кука вперше провела глибоководні дослідження океану. У XVIII-XIX ст. в Індійському океані побувало багато європейських експедицій, що займалися вивченням його певних природних особливостей.
З кінця XIX ст. науково-дослідні кораблі різних країн почали комплексно досліджувати рельєф дна, клімат, течії, солоність і температуру води, тваринний і рослинний світ океану. Незважаючи на великий обсяг робіт, проведений ученими різних країн з вивчення океану, він ще зберігає в собі багато таємниць. Наприклад, у 1938 році біологи були вражені сенсацією, спіймавши в океані живу кистеперу рибу латимерію (мал. 276). Багато років вважалося, що риби цієї групи вимерли понад 70 млн років тому.
Рельєф дна океану. Загальна протяжність серединно-океанічних хребтів, що пролягають дном океану, сягає 20 000, а висота — 2,5-4,0 км. Найглибша центральна частина океану (його ложе) поділена системою підводних хребтів на кілька великих улоговин.
Мал. 276. Латимерія
Мал. 277. Рух літосфери в районі Зондського жолобу
Середня глибина океану — 3 897 м. На сході, в Зондському жолобі, виявлена його найбільша глибина — 7 729 м (мал. 277). Великі улоговини різних частин океану мають глибину 5 000-6 000 м. У багатьох місцях дна Індійського океану здіймаються вулкани.
Північніше острова Мадагаскар вони з’єднуються в цілі масиви.
Клімат і особливості води океану сформувалися під впливом географічного положення. Більша частина океану лежить у тропічних і екваторіальних широтах, де впродовж цілого року температура повітря є високою.
У північній частині океану панує мусонний клімат. Влітку тут переважає південно-західне повітря, яке надходить з екватора і рухається в Азію. Взимку над північною частиною океану панують північно-східні потоки тропічного повітря із суходолу.
Схарактеризуйте кліматичні умови північної частини океану.
Південніше 10° пд. ш., у тропічних широтах, цілий рік дмуть південно-східні пасати. В західній частині океану влітку й восени бувають урагани.
У районі екватора середня t °C повітря складає +25-27 °С. На півдні вона є нижчою за 0 °С. Поблизу екватора, над океаном, випадає 2000-3000 мм опадів на рік. На заході Аравійського моря їхня кількість не перевищує 100 мм на рік.
Заповніть таблицю в зошиті. Позначте та підпишіть течії, записані в таблиці, на контурній карті.
Влітку в північній частині океану t °C води досягає +29 °С, взимку південніше 55° пд. ш. вона знижується до -1 °С. З поверхні океану випаровується вологи набагато більше, ніж випадає опадів чи приноситься річками. Тому солоність води в океані є високою. Найвища солоність океанічних вод у світі спостерігається в Червоному морі — близько 41 %о.
В океані, поблизу Антарктиди, завжди багато криги, яка вітрами й течіями разом з айсбергами виноситься далеко на північ, узимку до 55° пд. ш.
Органічний світ Індійського океану є багатим і різноманітним. На замулених і мілких ділянках північного тропічного узбережжя, у воді, ростуть вічнозелені мангрові ліси, які заливаються під час припливів морською водою. Постійні припливи і відпливи не сприяють багатству органічного світу мангрових лісів, але тут живуть цікаві риби — мулисті стрибуни, що здатні довгий час дихати атмосферним повітрям і знаходитися поза водою (мал. 278).
Температурні умови відкритих просторів океану на глибинах до 100 метрів сприяють розвитку багатого рослинного світу. Одним із розповсюджених видів рослин є синьо-зелені водорості, що місцями викликають цвітіння води. Багатим є і тваринний світ Індійського океану. До його типових представників належать тунець, акула, медуза, кальмар, отруйні морські змії, риби-вітрильники, які, використовуючи потужний вітер спинним плавником, схожим на вітрила, дрейфують на великі відстані. Вночі океан випромінює світло від анчоусів.
Водяться в океані ластоногі, зубаті і беззубі кити, фрегати й альбатроси, декілька видів пінгвінів.
Індійський океан є багатим і на морських черепах. На них полюють у східній частині Африки, використовуючи місцевих риб-прилипал, що чіпляються до акул, тунців, риби-меч. Прилипал прив’язують міцною мотузкою за хвіст і випускають із човна, коли акула чи черепаха з’являються поблизу. Залишається лише витягнути прилипалу разом з її жертвою у човен.
Мал. 278. Мулистий стрибун
Тільки на Сейшельських островах океану росте пальма, яка є рекордсменом за величиною плоду. Її горіх масою 13 кг досягає в довжину 75 см (мал. 279).
Природні ресурси Індійського океану використовують переважно прибережні країни. Рівень освоєння ресурсів залежить від рівня розвитку економіки цих країн. Найрозвиненішими державами басейну Індійського океану є Австралійський Союз, Південна Африка, Індія, Єгипет і Пакистан.
Зробіть прогноз щодо використання природних ресурсів океану.
Мал. 279. Горіх сейшельської пальми
Рибальство і морські промисли тут розвинуті значно менше, ніж в інших океанах планети. Рибальство поширене в основному в прибережній зоні океану.
Поблизу екватора ловлять тунця, у південних, наближених до Антарктиди, водах океану полюють на китів (мал. 280). Поблизу узбережжя Шрі-Ланки, в Перській затоці, біля північно-західного узбережжя Австралії, як і століття тому, добувають перли, але у значно менших кількостях.
Мал. 280. Вилов тунця
За допомогою додаткової літератури поясніть, чому обсяги промислу перл значно зменшилися.
Основна їжа для китів, маленькі рачки криль, заповнює антарктичні води Індійського океану. Ресурси цього надзвичайно цінного харчового продукту є величезними, але не безмежними.
Тому вилов криля в Індійському та інших океанах необхідно регулювати.
Шельфові ділянки океану мають багаті родовища нафти, найбільші запаси якої зосереджені в басейні Перської затоки. На дні океану є родовища іншої промислової сировини — руди металів, природний газ, фосфорити тощо. Практично необмеженими є запаси різноманітних розчинних у воді солей.
Важливим природним ресурсом океану є енергія припливів і відпливів. До територій із найбільшою різницею рівня води між припливом і відпливом належить східне узбережжя Африки, частина південного берега Азії, північно-західне узбережжя Австралії. Тут є можливість будівництва припливних електростанцій.
Практично все океанічне узбережжя Африки, Азії, Австралії, більшість островів є придатними для цілорічного відпочинку. Дивовижні за формою й кольорами риби, різнобарвні корали, теплі води та сонце роблять Індійський океан одним із кращих місць відпочинку в світі.
За загальними обсягами морських перевезень Індійський океан значно поступається Атлантичному й Тихому.
Спробуйте пояснити це твердження.
Найбільші транспортні потоки йдуть із портів Перської затоки в США, Японію і країни Західної Європи, доставляючи нафту та продукти її переробки.
Через Індійський океан проходять і транзитні шляхи, які зв’язують Атлантичний океан із Тихим. Для зв’язків Тихого океану з Атлантичним велике значення має Панамський канал. Не менше значення має і Суецький канал (мал. 281). Найбільші торгові порти знаходяться в Перській затоці, Індії, Пакистані.
Охорона природи океану. Його вплив на життєдіяльність людей прилеглих материків. Інтенсивна господарська діяльність людини в океані призвела до забруднення його вод і скорочення біологічного розмаїття.
Мал. 281. Як скорочує шлях Суецький канал
Велику небезпеку для всього живого в океані становить забруднення вод нафтою і нафтопродуктами переважно з країн Перської затоки. З неї ж і починаються найважливіші транспортні шляхи Індійського океану, які ведуть в Європу, Північну Америку, Японію і Китай.
Індійський океан дає лише близько 5% від загального обсягу світового вилову риби, однак і це завдає шкоди його природі.
Основні рекреаційні зони Індійського океану знаходяться на його північному та північно-східному узбережжях.
Індійський океан, розташований переважно в Південній півкулі, має слабо порізану берегову лінію і порівняно невелику кількість островів.
Ложе океану поділене системою підводних серединно-океанічних хребтів на кілька великих улоговин. На дні океану є багато діючих вулканів.
Активні дослідження океану почалися лише в ХІХ ст.
Особливості клімату і води океану залежать від географічного розташування більшої його частини у тропічних і екваторіальних широтах. Значна випаровуваність вологи з поверхні океану сформувала високу солоність його вод.
Органічний світ та природні ресурси океану надзвичайно багаті та використовуються людиною все інтенсивніше.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Схарактеризуйте географічне положення та його вплив на природу океану.
- 2. Назвіть холодні та теплі течії океану, де вони знаходяться, як впливають на природу сусідніх материків.
- 3. Чому для Індійського океану характерна висока солоність води?
- 4. Схарактеризуйте тваринний світ океану.
- 5. Поясніть, чому Індійський океан поступається за обсягами морських перевезень Атлантичному й Тихому.
- 6. Поміркуйте, чому Індійський океан є багатим на рекреаційні ресурси.
- 7. Поясніть значення Суецького каналу для розвитку морського транспорту.
Коментарі (0)