Загальні риси клімату. Кліматичні пояси: континентальні, сезонно-вологі й вологі типи клімату
- 25-01-2022, 12:18
- 488
7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна
§ 51. Загальні риси клімату. Кліматичні пояси: континентальні, сезонно-вологі й вологі типи клімату
- 1. Де знаходиться найспекотніше та найхолодніше місце на Землі?
- 2. Як впливають океанічні течії на формування клімату?
Різноманіття клімату материка. Клімат Євразії є найбільш різноманітним. Тут знаходиться полюс холоду північної півкулі.
В Оймяконі, що знаходяться на верхів’ях річки Індигірки, взимку зафіксовано температуру -71 °С (мал. 214). При такій температурі метал стає крихким, як скло, а бензин і гас — схожими на желе. Повітря, яке людина видихає, миттю перетворюється на завислі кришталики криги. Вони труться між собою й утворюється звук, схожий на шелест, що має назву «шепіт зірок».
Опади на материку розподілені вкрай нерівномірно. На південно-західних схилах Гімалаїв щороку в середньому випадає до 12 000 мм опадів. Це найвологіше місце у світі. Якби вода впродовж року не стікала і не випаровувалася, вона б покрила поверхню шаром води висотою 12 м. На передгір’ях Гімалаїв знаходиться і абсолютний «рекордсмен» за кількістю річних опадів — місто Черапунджі, в якому із серпня 1860 по серпень 1861 року їх випало 26 470 мм (мал. 215). Для порівняння: у нас в Україні більша частина території одержує від 450 до 650 мм опадів за рік.
Мал. 214. Оймякон
Мал. 215. Тропічна злива в Індії
Розрахуйте, у скільки разів в середньому в Україні випадає опадів менше, ніж у Черапунджі?
Але разом з тим, у пустелях Аравійського п-ва та Центральної Азії дощі — велика рідкість.
Основний чинник, що формує клімат Євразії — кількість сонячного тепла, що його одержує поверхня материка. Вона визначається, передусім, географічним положенням місцевості. Найбільше тепла (сонячної радіації) надходить до тієї частини Євразії, що знаходиться між Північним тропіком і екватором. Тут кут падіння сонячних променів є найбільшим.
Найменше — у тій частині, що знаходиться північніше Північного полярного кола. Різниця в кількості сонячного тепла між цими двома частинами Євразії дуже велика. Ви вже знаєте, що якби особливості клімату визначалися лише географічною широтою місцевості, то північніше було б завжди холодніше, ніж південніше, і навпаки. Але так буває не завжди.
Знайдіть на карті Євразії території, які отримують найбільшу та найменшу кількість сонячної радіації.
Впливає на клімат і близькість тієї чи іншої частини материка до океану та пануючі поблизу узбережжя течії. Велике значення має і те, звідки переважно дмуть вітри. Західне й північно-західне узбережжя Євразії омиває одна з найпотужніших на Землі тепла Північноатлантична течія, яка є продовженням Гольфстріму. Рівнини Європи не перешкоджають проникненню вологого й теплого повітря далеко на схід. Пересуваючись, воно поступово віддає свою вологу. Змінюється і його температура. Взимку воно охолоджується, а влітку, навпаки, прогрівається.
Отже, із заходу на схід клімат стає суворішим, сухішим, коливання температур впродовж доби й року зростає. Це є ознаками континентального клімату. Для узбережжя Атлантичного океану характерні часті дощі, тумани, відсутність великої спеки влітку і морозів узимку. Тут панує морський клімат.
Уся північна частина Євразії відкрита для вільного проникнення холодного повітря з Північного Льодовитого океану, яке безперешкодно переміщується далеко на південь, викликаючи різкі зниження температур і сильні морози взимку та похолодання в інші пори року.
Які форми рельєфу сприяють та перешкоджають просуванню Арктичних повітряних мас в глиб материка?
Східне узбережжя Євразії, півострови Індокитай та Індостан знаходяться під впливом сезонних вітрів — мусонів. Їх виникнення пов’язане з неоднорідним нагріванням величезного суходолу Євразії і вод Тихого та Індійського океанів. Улітку поверхня материка сильно нагрівається. Температура ж води в океані є суттєво нижчою. Від суходолу і води по-різному нагрівається й повітря. Над материком воно тепліше і легше. Над океаном — холодніше і важче. Тиск такого повітря більший і воно з океанів лине на суходіл Євразії. Так утворюється літній мусон. Він приносить із Тихого й Індійського океанів багато дощів. На південному сході проносяться грізні тайфуни. Річки виходять із берегів і затоплюють значні території, наприклад, Бангладеш. Взимку все навпаки: суходіл швидко охолоджується і охолоджує повітря. Воно стає важким. Океани охолоджуються значно повільніше. Над ними повітря тепліше і легше. Починає діяти зимовий мусон. Він дме з материка і приносить суху, а на півночі в Росії, в Китаї та Японії — морозну погоду.
Намалюйте в зошиті схему літнього і зимового мусонів.
Вплив рельєфу на клімат Євразії. Відомо, що з підняттям вгору температура повітря знижується. В Євразії значні за площею території розташовані на висоті від 2000 до 8000 м над рівнем моря. Крім того, високі гірські хребти перешкоджають руху холодного повітря на південь, а теплого — на північ. Зупиняючи пересування вологого повітря з океанів, схили гір відбирають у них вологу і далі повітря рухається вже значно сухішим. Отже, різноманітний рельєф Євразії має дуже великий вплив на особливості клімату окремих частин материка.
Чи можна за кліматичною картою Євразії визначити розташування гір? Яким чином?
Кліматичні пояси. Типи клімату. Кількість сонячної радіації визначає формування в Євразії різних кліматичних поясів. Смугами різної ширини вони проходять через материк із заходу на схід. Оскільки на клімат впливають океани та рельєф, ці смуги не є абсолютно однакової ширини. Більше того, на півдні Євразії на одній географічній широті знаходяться два різних кліматичних пояси — тропічний і субекваторіальний.
Острови Північного Льодовитого океану, північне й північно-східне узбережжя Євразії знаходяться в арктичному кліматичному поясі. Тут впродовж усього року панує холодне арктичне повітря. Узимку — полярна ніч і сильні морози. Улітку сонце низько висить над горизонтом і не прогріває землю. Навіть у цю пору року тут випадає сніг.
Субарктичний пояс вузькою смугою, яка розширюється на схід, оперізує весь материк південніше арктичного поясу.
Які повітряні маси панують в субарктичному поясі влітку та взимку?
Помірний кліматичний пояс, з доволі чіткою зміною чотирьох пір року, є найбільшим за площею в Євразії. Займаючи величезну територію, він є неоднорідним.
Назвіть кліматичні області помірного кліматичного поясу в напрямку із заходу на схід.
Субтропічний кліматичний пояс також перетинає весь материк. Влітку тут переважає тропічне повітря, а взимку — помірне. Тут, як і в помірному кліматичному поясі, виділяються окремі типи клімату. На заході — середземноморський із сухим літом і вологою зимою, у центрі — континентальний із сухим спекотним літом і холодною сухою зимою, а на сході — мусонний з теплою сухою зимою та спекотним дощовим літом.
На південному заході Євразії знаходиться тропічний пояс. Тут впродовж року домінує гаряче й сухе тропічне повітря. На півдні і південному сході материка сформувався субекваторіальний кліматичний пояс з вологим літом та сухою зимою.
Мал. 216. Природа острова Балі
Крайній південний схід Євразії і Великі Зондські острови займає екваторіальний кліматичний пояс. Тут впродовж усього року панує спекотне й вологе літо (мал. 216).
У горах Євразії простежується вертикальна кліматична поясність. Біля підніжжя гір клімат такий, як і у кліматичному поясі, де вони знаходяться. З підняттям угору, ніби рухаєшся рівниною на північ. Так, у Гімалаях, біля південних схилів, панує субекваторіальний клімат. З підняттям угору він послідовно змінюється тропічним, субтропічним, помірним. На вершинах гір, де лежать вічні сніги й льодовики, клімат є близьким до арктичного.
На клімат Євразії впливає кількість сонячної радіації, рельєф, океанічні течії, значна протяжність з півночі на південь та з заходу на схід.
Материк розташований у всіх кліматичніх поясах. На відміну від інших материків помірний клімат в Євразії має значну територію, в межах якої виділяються чотири кліматичні області.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Схарактеризуйте основні чинники, які формують клімат материка?
- 2. Яка частина Євразії одержує найбільше і найменше сонячного теп і чому?
- 3. Вкажіть причини виникнення мусонів.
- 4. На конкретних прикладах покажіть вплив рельєфу на клімат Євразії.
- 5. Який кліматичний пояс займає в Євразії найбільшу площу? Які області виділяються в його межах?
Коментарі (0)