Войти
Закрыть

Зміни природи материка людиною

7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна

 

§ 57. Зміни природи материка людиною

  • 1. Які території материка були освоєні людиною найраніше і чому?

Взаємодія людини й природи. Людина все більше відчуває негативний вплив зміненої її господарською діяльністю природи. Відчутнішою стає нестача природних ресурсів, більш дефіцитною — вода. В повітрі, воді, рослинах і тваринах накопичується багато отруйних речовин. Дихаючи забрудненим повітрям, споживаючи неякісну воду й продукти харчування, люди частіше хворіють.

Практично в кожній країні материка існують компоненти природи, змінені людиною. На місці колишніх лісів і степів простягаються лани зернових культур, овочів, виноградники, сади (мал. 246). Багато з існуючих сьогодні лісів насаджені людьми. На річках зроблені водосховища, поблизу річок — ставки. Люди впливають на погоду, штучно викликаючи замість граду дощ або уникаючи опадів.

Мал. 246. Виноградники однієї з найменших країн Європи — Люксембург

Землеробські традиції на материку. Вплив землеробства, яке має на материку давню історію, стає дедалі відчутнішим. До великих землеробських держав належать Китай, Індія, Франція, Україна, Росія. В цих та інших країнах у результаті розвитку сільського господарства відбувається змив верхнього шару ґрунту. Внесення добрив та використання засобів захисту рослин спричиняють його забруднення.

Зростання населення вимагає освоєння нових територій. Саме тут людина почала обробляти безліч таких знайомих нам сьогодні сільськогосподарських культур (мал. 247).

Мал. 247. Картосхема культурних рослин, що мають походження з Євразії

Промислові підприємства також впливають на природу Євразії. Найбільшим цей вплив є на заході материка — в Європі, в промислових районах Китаю, Японії, Індії, Тайваню, Республіки Корея. Особливо негативно впливають на довкілля теплові електростанції, металургійні й хімічні підприємства. Вони є джерелами кислотних дощів. Найбільш небезпечним є Рур у Німеччині, Донбас і Придніпров’я в Україні, Урал і Кузбас у Росії, район міста Калкати в Індії тощо. Безліч нових теплових електростанцій швидкими темпами будують у Китаї. Надзвичайно забрудненим є південно-східне узбережжя Японії.

Пригадайте t °C повітря й піску на Аравійському півострові. Поясніть, як тут можна займатись сільським господарством.

Своєрідним є вплив на природу в арабських країнах регіону Перської затоки. Саудівська Аравія, Кувейт, Об’єднані Арабські Емірати розбагатіли на видобутку нафти і спрямували кошти на перетворення пустельного природного довкілля на штучне, комфортніше для людини. Створено штучні водойми, висаджено тисячі пальм, квітучих кущів тощо.

Сільські жителі інтенсивно переселяються у міста Азії. Утворюються і зростають скупчення міст — міські агломерації, в яких живе понад 25 млн людей — Токіо, Ґуанчжоу, Шанхай, Джакарта, Сеул, Делі. Європейські міста не набагато відстають від азійських. В Москві, Лондоні, Парижі мешкає понад 10 млн жителів.

Порівняйте чисельність населення цих міст і міст України. Зробіть висновки.

Швидке зростання міст супроводжується докорінними змінами природи: вирубують ліси, вирівнюють рельєф, настилають асфальт чи бетон, будують будинки, прокладають каналізацію тощо. Комунальне господарство міст стає одним із найбільших забруднювачів довкілля. Котельні викидають у повітря шкідливі речовини. Виростають величезні звалища сміття. Температура повітря у великих містах на декілька градусів вища, ніж на сусідніх територіях.

Господарський розвиток, особливо в країнах Азії, супроводжується прокладанням усе нових автомобільних і залізничних магістралей, будівництвом портів тощо. Транспорт перетворюється в головного забруднювача довкілля. В повітря надходить велика кількість отруйного свинцю й сажі.

Уявіть запах повітря поблизу цієї автомобільної траси (мал. 248).

Проблеми нестачі води і браку територій. Для розвитку господарства країн Євразії необхідно все більше прісної води, яка поступово стає найбільш дефіцитним ресурсом. Розвиток промисловості вимагає створення все більшої кількості водосховищ і каналів. Для сільського господарства осушуються та зрошуються землі. Внаслідок таких процесів змінюється природа.

Найбільше каналів прокладено в Китаї та Західній Європі. Розширюється мережа зрошувальних каналів у країнах з пустельним кліматом. У багатих арабських країнах Перської затоки опріснюють воду океанів і морів.

В Об’єднаних Арабських Еміратах створено штучні острови, які змінили природу Перської затоки і збільшили територію та берегову лінію країни на 120 кілометрів. Їх можна побачити навіть із космосу (мал. 249).

Техногенні катастрофи. На території Євразії, в Україні, трапилася найбільша техногенна катастрофа за всю історію людства — аварія на Чорнобильській АЕС. В результаті цієї катастрофи радіонуклідами було забруднено практично всю Європу.

Мал. 248. Пробка в Китаї

Мал. 249. Штучні острови ОАЕ, аерофотознімок

Сильний землетрус і поява за ним цунамі 11 березня 2011 року призвели до аварії на АЕС Фукусіма-1 в Японії. Вона, як і чорнобильська, класифікується як масштабна радіаційна аварія. Впродовж усього часу після аварії в океан продовжуються викиди радіоактивно забрудненої води.

Багато країн ввели жорсткі закони, спрямовані проти всіх видів забруднення довкілля, що сприяло впровадженню нових, екологічно чистих технологій виробництва. Рівень забруднення почав поступово зменшуватися. Для всього людства з’явився приклад позитивного вирішення проблем взаємодії людини й природи.

Євразія має найбільшу чисельність і щільність населення, яке використовує та освоює навіть землі з екстремальними природними умовами.

П’ять із семи найбільш економічно розвинутих країн світу знаходяться в Євразії.

Під впливом господарської діяльності людини природа материка зазнала великих змін: ліси і степи перетворено на ріллю, в горах прокладено тунелі, побудовано великі міста, зведено промислові підприємства-гіганти, створено штучні острови. Усе це негативно впливає на природне середовище.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Які райони Євразії і чому слабо освоєні людиною?
  • 2. Покажіть на карті Євразії найбільш економічно розвинені країни.
  • 3. Які сільськогосподарські культури походять із Євразії?
  • 4. Схарактеризуйте причини освоєння нових територій в Євразії.
  • 5. В яких країнах Євразії і чому природа зазнала найбільших змін?
  • 6. Як впливають на довкілля найбільші міста материка?
  • 7. Схарактеризуйте вплив, який має транспорт на довкілля.
  • 8. Чи відомі вам приклади раціональної взаємодії суспільства і природи в Євразії?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Масляк, Капіруліна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду