Населення Африки
- 25-01-2022, 17:16
- 572
7 Клас , Географія 7 клас Пестушко, Уварова
§ 19. Населення Африки
ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ
- Які народи населяють Африканський континент.
- Про особливості формування і розміщення населення.
• Які народи населяють Африканський континент. Африка - континент, на якому знайдено сліди життєдіяльності найдавнішої людини планети. Тому материк вважають батьківщиною людства. В Африці живуть народи всіх трьох головних рас.
Представники європеоїдної раси - араби, бербери й туареги - населяють північ материка. Вони мають смагляву шкіру, вузький ніс й овальне обличчя, темне забарвлення очей і волосся. Народи Північної Африки говорять арабською і берберською мовами.
Південіше Сахари живуть народи екваторіальної раси - негроїди. Для негроїдів характерним є темний колір шкіри, широке плоске обличчя й товсті губи, кучеряве волосся. До негроїдів належать мешканці Східної Африки - тутсі, зріст яких близько 2 м. У вологих екваторіальних лісах живуть пігмеї (мал. 51), максимальний зріст яких 150 см, у басейні Нілу - нілоти з майже чорною шкірою, а на півдні Африки - бушмени і готтентоти, у яких жовтуватий колір шкіри і широке плескате обличчя. Ефіопське нагір’я заселяють ефіопи, зовні схожі на європеоїдів, але колір шкіри в них коричневий із червоним відтінком.
На Мадагаскарі живуть малагасійці, що належать до монголоїдної раси. У будь-якій країні Африки живуть десятки різних народів і племен, усі вони мають свою мову, традиції, спосіб життя (мал. 51, 52).
В Африці поширені дві світові релігії: в арабських країнах Північної Африки переважає іслам, у решті країн поширене християнство. В Африці й досі існують численні місцеві релігії.
• Про особливості формування і розміщення населення. Чисельність населення Африки почала зростати лише в XIX ст. Нині темпи природного приросту населення (різниця між народжуваністю та смертністю) на материку найвищі у світі. Це зумовлено зниженням рівня смертності за умов традиційно високої народжуваності. Населення Африки стрімко збільшується щорічно і перевищує нині 1 млрд осіб. Проте в африканських країнах найменша тривалість життя. Хоча за останні 50 років середня тривалість життя на континенті зросла з 39 до 54 років.
Мал. 51. Пігмеї - мешканці екваторіального лісу
Мал. 52. Масаї - корінні мешканці Кенії і Танзанії
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
Найсерйозніша проблема. Африка - це регіон, у якому епідемія ВІЛ/СНІДу набула найбільших масштабів. На десятки років вона затримала економічне зростання, скоротила тривалість життя та рівень освіти в країнах материка. Наприклад, у Лесото, де в 1995 році середня тривалість життя становила 60 років, у 2010 році опустилася до 35 років. У субсахарській Африці, де тривалість життя раніше була 62 роки, тепер лише 47.
В Африці населення розміщується дуже нерівномірно. Найзаселеніші узбережжя океанів і Середземного моря, долини річок, де розташовані великі міста і промислові підприємства, розвинута торгівля. Середня густота населення Африки становить 30 осіб на 1 км2. Найвища густота населення в долині Нілу - приблизно 1000 осіб на 1 км2.
Селяни становлять 4/5 усього населення Африки.
Країни Африки неоднакові за кількістю населення. У семи з них - Судані, Танзанії, Південно-Африканській Республіці (ПАР), Демократичній Республіці Конго, Єгипті, Ефіопії та Нігерії - кількість населення найбільша.
МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ
Проаналізуйте кількість населення в різних країнах Африки, використавши додаткові джерала інформації. Поясніть причини виявлених відмінностей.
ПРОЧИТАЛИ - ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!
ЧИ ЗНАЮ
- 1. Які народи населяють Африку?
- 2. Які райони материка найбільш заселені?
ЧИ РОЗУМІЮ
- 3. Чим зумовлені високі темпи приросту населення на материку?
- 4. Як природні умови вплинули на формування населення Африки?
ЧИ ПОЯСНЮЮ
- 5. Що означає твердження: «Я родом з Африки».
- 6. Чому населення розміщується на материку нерівномірно?
ЧИ ВМІЮ
- 7. Позначте на контурній карті найбільш і найменш заселені території Африки.
- 8. Опишіть зовнішні риси, особливості мови, традиції двох африканських народів (на власний вибір), користуючись додатковими джерелами інформації.
Коментарі (0)