Войти
Закрыть

Населення. Австралійський Союз

7 Клас , Географія 7 клас Бойко, Міхелі 2020

 

§ 31. Населення. Австралійський Союз

  • Пригадайте, на які корисні копалини багата Австралія.
  • Які природні умови Австралії є перепоною для розвитку її господарства?

НАСЕЛЕННЯ. Учені вважають, що Австралія була заселена близько 40 тис. років тому людьми з Південно-Східної Азії. Сучасне населення Австралії є представниками двох основних груп. До першої належать аборигени (тубільці) — корінні мешканці материка (мал. 150). Це представники австралоїдної раси. До приходу на материк європейців аборигени перебували на низькому рівні розвитку. Вони не займалися ні землеробством, ні скотарством, не вміли ткати тканину та обробляти метали. Жили завдяки полюванню, збиральництву й вели кочовий спосіб життя.

До другої групи належить прийшле населення — англоавстралійці — нащадки колоністів-переселенців з Англії. Нині вони є основним населенням Австралії. Упродовж останніх десятиліть в Австралії оселилися й переселенці з інших країн Африки, Азії, Європи. Вони принесли сюди багато чого зі своєї культури, побуту, трудових навичок. В Австралії живуть і українці, які переселилися на далекий материк у XX ст.

У XIX ст. Англія оголосила Австралію своєю колонією. Після приходу на материк європейців більшість аборигенів було знищено. Атих, що залишилися, почали витісняти в глиб материка у пустельні райони. Нині корінні жителі становлять лише 1,5 % населення Австралії. Вони є рівноправними громадянами своєї країни.

АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ. На території Австралії розташована єдина держава — Австралійський Союз. Окрім материка до її складу входять також острів Тасманія та низка прибережних невеликих островів. Нині це вже не колонія, а самостійна незалежна держава.

Густота населення в країні невелика. Густонаселеними є лише прибережні райони на сході й південному заході. У пустельних районах мешканців подекуди зовсім немає. Це пов’язано з природними умовами та історією заселення материка європейцями. Більшість австралійців мешкають у містах, найбільшими з яких є Сідней і Мельбурн (мал 151). Державна мова — англійська.

Мал. 150. Корінні мешканці Австралії

Мал. 151. Сідней — найбільше місто Австралії

Світ у просторі й часі

Сіднейський оперний театр занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Театр відомий в усьому світі своєю архітектурою: з фасаду він схожий на вітрила, що здійнялися над затокою, а збоку - на гігантську мушлю.

Австралійський Союз — це високорозвинена країна світу. Провідне місце в його господарстві належить промисловості, в якій розвинені різні виробництва. Видобувна промисловість займається видобутком різноманітних корисних копалин, металургійна виплавляє чорні (чавун, сталь) та кольорові метали (алюміній, нікель, олово та ін.). На машинобудівних заводах виготовляють різноманітні машини, прилади, електрообладнання, на підприємствах хімічної промисловості — хімічні волокна, пластмаси, добрива для сільського господарства. Добре розвинуте виробництво харчових продуктів.

Сільське господарство має високий рівень розвитку. Цікаво, що в Австралії не виявилося дикорослих рослин, які людина могла б вирощувати. Не було й тварин, яких можна було б приручити і розводити. Тому корінне населення не знало землеробства і тваринництва аж до приходу європейців, які завезли культурні рослини і свійських тварин. Зокрема, переселенці з Англії завезли овець. У австралійських саванах і напівпустелях вони цілорічно пасуться на природних пасовищах. Нині вівчарство стало провідним у сільському господарстві (мал. 152). Орні землі засівають пшеницею. У тропічних районах з вологим теплим кліматом розташовані плантації ананасів, бананів, манго. У субтропіках вирощують цукрову тростину, цитрусові, виноград. Сільськогосподарська продукція (морожене м’ясо, масло, сири, пшениця і борошно, цукор, консерви, фрукти) вивозиться в різні країни світу. У прибережних водах морів ловлять рибу, розводять молюсків-перлівниць, устриць.

Подорож у слово

Назва столиці Канберра мовою аборигенів означає місце зустрічей. Її спроектували як місто-сад і висадили 12 млн дерев. У Канберрі розміщено державний парламент, посольства іноземних держав, адміністративні й культурні установи. У столиці немає промислових підприємств, натомість багато парків і скверів.

Рекорди світу

В Австралії налічується найбільше у світі поголів’я овець. Вона дає понад половину світового настригу високоякісної вовни. Австралійські мериноси — це порода овець, яка дає тонку білу вовну завдовжки 10 см, що вважається найкращою у світі за якістю. З однієї вівці настригають до 6,5 кг вовни. В Австралії панує справжній культ вовни — вся країна стежить за ставками вовняних аукціонів, а на телебаченні існує спеціальний огляд з питань вовни.

Віддаленість Австралії від інших материків сприяла розвиткові транспорту, особливо авіаційного і морського. Торговельні зв’язки нашої країни з Австралійським Союзом тільки формуються.

Мал. 152. Вівчарство — провідна галузь сільського господарства Австралії

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

  • Населення Австралії належить до двох груп: корінного і прийшлого.
  • Австралійський Союз — єдина країна світу, яка займає цілий материк.
  • Австралійський Союз — високорозвинена країна світу, в господарстві якої головну роль відіграє промисловість, а у сільському господарстві — вівчарство.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  • 1. Користуючись картою (див. атлас), назвіть найбільші міста Австралії. Де вони розташовані?
  • 2. Які чинники вплинули на розміщення населення в країні?
  • 3. Які корисні копалини видобувають в Австралії?
  • 4. Які промислові виробництва дістали розвиток у країні?
  • 5. У якій частині Австралії зосереджені сільськогосподарські угіддя? З чим це пов’язано?
  • 6. Де розміщено землі, не придатні для сільськогосподарського використання?
  • 7. Завдяки яким географічним чинникам в Австралії набуло розвитку вівчарство?
  • 8*. Австралійців називають «літаючим народом». Поміркуйте, які кліматичні і погодні умови сприяють широкому розвитку авіаційного транспорту в межах материка.

ГЕОГРАФІЧНА ЗАДАЧА

  • 1. Щоб прослідкувати шлях від Києва до Австралії, потрібно повернути глобус на півоберта. Мореплавці у XVIII ст. долали відстань з Європи до її берегів приблизно за рік. Користуючись масштабом карти (див. атлас), визначте відстань від Києва до Сіднея. Обчисліть, за який час можна долетіти туди на сучасному аеробусі, якщо він летить зі швидкістю 850 км/год.
  • 2. Аборигени становлять 1,5 % населення Австралії. Визначте, скільки в країні проживає корінних мешканців.
  • 3. Використайте дані про кількість населення і площу території Австралійського Союзу та обчисліть густоту населення в країні.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Бойко, Міхелі 2020", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду