Войти
Закрыть

Найбільші тектонічні структури в межах України, їхнє співвідношення з великими формами рельєфу

8 Клас , Географія 8 клас Булава

 

§ 12. Найбільші тектонічні структури в межах України, їхнє співвідношення з великими формами рельєфу

• Що вивчає наука тектоніка?

• Яка існує відмінність між поняттями «літосфера» й «земна кора»?

• Що таке літосферні плити?

1. Найбільші тектонічні структури

Для того щоб дізнатися, чому рельєф України такий різноманітний і чому різні гірські породи й родовища корисних копалин поширені тільки в межах певних тектонічних структур, вчені вивчають тектонічну будову України. Пригадаємо деякі поняття, що необхідні нам під час вивчення цієї теми.

Тектонічні структури — це ділянки земної кори, обмежені розломами. Вони відрізняються вертикальними й горизонтальними рухами різної інтенсивності (опусканням, підняттям, насуванням і розсуванням на розломах тощо).

Тектонічна будова — це поєднання тектонічних структур у межах певної території.

Як ви вважаєте, які методи досліджень доцільно застосовувати?

Ви знаєте, що найбільшими тектонічними структурами Землі є великі літосферні плити. Їх розділяють рухливі пояси, у яких відбуваються інтенсивні рухи земної кори на межі літосферних плит: вертикальні (підняття, опускання) та горизонтальні (насування, підсування, стиснення).

Більша частина території України розташована в межах Східноєвропейської платформи у складі Євразійської літосферної плити.

Мал. 12.1. Розташування території України відносно великих тектонічних структур. Штрихуванням на карті позначений Середземноморський рухливий пояс

Знайдіть на карті Східноєвропейську платформу і Середземноморський рухливий пояс.

Мал. 12.2. Тектонічне районування України (легенда див. на мал. 12.5)

Мал. 12.3. Будова платформи в розрізі

Між Євразійською та Африканською літосферними плитами розташований Середземноморський рухливий пояс (займає близько 1/5 частини території України) (мал. 12.1, 12.2). До нього належать крайня західна й південна частини України. У рельєфі рухливий пояс виражений горами (Карпатами, Кримськими тощо), міжгірними западинами (прикладом є Закарпатська низовина) та улоговинами внутрішніх морів (Чорного й Азовського).

У межах найбільших тектонічних структур виділяються дещо менші структури. Знайдіть їх на мал. 12.3, 12.5.

Історія формування тектонічних структур у межах сучасної України подається в таблиці додатка 2 (с. 193).

Мал. 12.4. Відслонення гранітів фундаменту Українського щита на Приазовській височині

2. Тектонічні структури Євразійської літосферної плити та Середземноморського поясу

У межах Євразійської літосферної плити виділяють малорухомі ділянки земної кори — платформи. Це давня Східноєвропейська платформа й невелика ділянка відносно молодої Західноєвропейської платформи. Східноєвропейській платформі в рельєфі відповідає Східноєвропейська рівнина. Рівнинний рельєф тут зумовлений слабкими тектонічними рухами, незначним підняттям поверхні.

Платформа має двошарову будову (мал. 12.3): нижній шар — це фундамент, складений давніми кристалічними гірськими породами; верхній шар — це осадовий чохол, складений більш молодими гірськими породами переважно осадового походження.

У межах платформи за потужністю осадового чохла виділяють два види тектонічних структур: щит (де осадовий чохол відсутній або має потужність до 500 м) і плиту платформи (із потужністю осадового чохла понад 500 м).

У складі Східноєвропейської платформи виділяється Український щит, у межах якого кристалічні породи давнього фундаменту часто відслонюються на схилах річкових долин і балок (мал. 12.4). Щит займає близько 2/5 площі України.

Мал. 12.5. Схема поділу великих тектонічних структур

Мал. 12.6. Відслонення пластів осадового чохла Волино-Подільської плити

Плити платформи — це частини платформи, перекриті потужним чохлом осадових порід (мал. 12.6), які накопичувалися тут у періоди тектонічного опускання. У межах плит платформ є ділянки з глибше зануреним фундаментом — западини або прогини, та ділянки з піднятим ближче до поверхні кристалічним фундаментом — масиви.

Знайдіть на мал. 12.2, 12.3, 12.5 тектонічні структури, які належать до плити Східноєвропейської платформи.

Особливе місце у складі Східноєвропейської платформи посідає Донецька складчаста область. Осадові породи близько 300 млн років тому були зім’яті у складки внаслідок стиснення та підняття ділянки літосфери, місцями прорвані магмою.

Західноєвропейська молода платформа ніби «припаяна» до Євразійської літосферної плити.

До тектонічних структур Середземноморського поясу належать:

1) молода Скіфська платформа з фундаментом різного віку, який ніде не виходить на поверхню та перекритий потужним осадовим чохлом (тому її ще називають Скіфською плитою);

2) складчаста система гірського Криму (утворена в мезозойську еру й оновлена в кайнозойську);

3) Карпатська складчаста система (утворена в кайнозойську еру), що складається з Карпатської гірської складчастої споруди (мал. 12.7), Передкарпатського прогину й Закарпатської западини;

4) Чорноморська глибоководна западина із субокеанічним типом земної кори (майже без гранітного шару).

У межах Середземноморського рухливого поясу на суходолі переважають складчасті системи, яким у рельєфі відповідають гірські споруди та міжгірні западини.

Мал. 12.7. Карпатська гірська складчаста споруда альпійської складчастості

ПРАКТИЧНА РОБОТА 4 (початок)

Встановлення за картами (тектонічною, геологічною, фізичною) зв'язків між тектонічними структурами, рельєфом, геологічною будовою та корисними копалинами в межах України

1. Зробіть загальні висновки щодо співвідношення з формами рельєфу: западин у межах платформи; передгірних прогинів; молодих складчастих областей.

2. Укажіть тектонічні структури та відповідні їм великі форми рельєфу. Відповідь подайте у вигляді таблиці.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що вивчає наука тектоніка? 2. Для чого слід вивчати тектонічну будову України? 3. У межах яких двох найбільших тектонічних структур розташована територія України? 4. Які великі тектонічні структури входять до складу Східноєвропейської платформи? 5. Які тектонічні структури входять до складу Середземноморського рухливого поясу? 6. Перелічіть області складчастості в межах України.

7. Знайдіть спільні й відмінні риси в парах понять: 1) платформа — складчаста система; 2) щит — плита платформи; 3) давня платформа — молода платформа.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 8 клас Булава", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду