Особливості релігійного складу населення
- 17-01-2022, 10:03
- 480
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
§ 53. Особливості релігійного складу населення
- Які релігії та передумови їх виникнення вам відомі з уроків історії?
- Які релігії поширені в Україні? Яку віру сповідуєте ви?
СВІТОВІ РЕЛІГІЇ. Населення Землі відрізняється не лише етнічними, мовними, расовими особливостями, а й релігійною культурою, яка в багатьох країнах світу істотно впливає на суспільне життя та економічний розвиток. Релігійні віровчення здебільшого мають міжетнічний характер, оскільки гарантують спасіння незалежно від національної приналежності. Світові релігії — ті, які мають чимало послідовників і значне територіальне поширення, — поділяють на універсальні та етнічні (мал. 183).
Мал. 183. Види світових релігій
До універсальних релігій — тих, які мають прихильників у багатьох країнах і регіонах світу, — належать християнство, іслам (мусульманство) і буддизм. Християнство складається з трьох основних гілок: католицизму, православ’я (мал. 185) та протестантизму. Прихильників цієї релігії налічується більш як 2 млрд осіб по всьому світу (мал. 184, с. 204). Християнське віровчення має найістотніший вплив у країнах Європи, Америки та Австралії. Крім цього, його напрямки сповідують мешканці Вірменії, Ефіопії та копти — корінний народ Єгипту. Основні християнські святині розташовані в м. Єрусалим, що в Ізраїлі. Центром світового католицизму є Рим (Італія), а православ'я — Константинополь (Туреччина).
Друге місце за кількістю віруючих — близько 1 млрд осіб — посідає іслам. Мусульмани переважно проживають у країнах Близького Сходу та Північної Африки. Головні міста ісламу — Мекка й Медина в Саудівській Аравії. Буддизм поширений у Південно-Східній Азії (420 млн вірян).
Картографічний навігатор
Мал. 184. Карта релігій світу
- 1. Укажіть, у яких частинах світу поширене християнство.
- 2. Де зосереджена найбільша кількість послідовників католицизму й протестантизму?
- 3. Визначте, які релігії сповідують в Європі та Азії.
- 4. Населення яких регіонів є сунітами, шиїтами, індуїстами?
- 5. Зазначте, які релігійні особливості має Китай, Японія.
Релігійні погляди й національні особливості населення є однією з причин міжнаціональних конфліктів, які не вдається розв'язати протягом багатьох століть. Ці тенденції виявляються навіть у розвинених країнах. Так, тривалий час зберігається напруга в Північній Ірландії (Ольстер), де не припиняється релігійне протистояння між католиками (корінним населенням) та протестантами (переселенцями з Англії та Шотландії). Міжконфесійні протистояння значною мірою сприяли розпаду колишньої Югославії, де непорозуміння між православними християнами, католиками та мусульманами зумовили утворення нових держав. Конфлікт на релігійній основі має місце й у Південно-Західній Азії, де на території Сирії та Іраку триває військове протистояння.
• Що вам відомо про міжконфесійні відносини в Україні?
Мал. 185. Православний храм — собор Св. Володимира, м. Київ
У багатьох країнах світу релігія й донині істотно впливає на особисте життя людей, їхні звичаї і традиції. В основному це стосується населення тих країн, де поширені етнічні релігії: індуїзм, синтоїзм, іудаїзм, даосизм, конфуціанство.
Чимало православних монастирів розташовано в Автономній Чернечій Державі Святої Гори Афон. За допомогою Інтернету дізнайтеся більше про цю державу: де вона розташована, якою є найвища точка рельєфу, яке місто є її адміністративним центром, які там діють монастирі тощо (мал. 186).
Мал. 186. Монастир Святого Павла на Айон Орос (Святій Горі)
РЕЛІГІЙНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ. В Україні церква відокремлена від держави й кожен громадянин має право на свободу віросповідання. Серед населення України є представники християнської, іудейської, мусульманської конфесій. За чисельністю переважають представники християнської релігії: православної і, частково, католицької.
Київ є одним зі світових центрів християнства. Православні християни проживають у всіх куточках України, греко-католики та римо-католики — здебільшого в західних областях нашої країни. У Криму є представники мусульманства. До них, зокрема, належать кримські татари (мал. 187, а). Іудейські громади (мал. 187, б) зосереджені переважно у великих містах.
Мал. 187. Кримські татари (а) сповідують іслам. Традиційна релігія євреїв (б) — іудаїзм
ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА
1. Світові релігії поділяють на універсальні та етнічні.
2. Універсальні релігії мають прихильників у багатьох країнах і регіонах світу. До них належать християнство, іслам, буддизм.
3. Етнічні релігії поширені здебільшого серед населення однієї національності окремих країн.
4. Найбільше у світі — християн (православні, католики, протестанти).
5. В Україні за чисельністю переважають християни, є представники ісламу (кримські татари) та іудаїзму (євреї).
ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ
1. Схарактеризуйте релігійний склад населення України.
2. У яких країнах світу сповідують християнство, іслам, буддизм?
3. Які країни можна вважати монорелігійними? Якими історичними причинами це зумовлено?
4. Що вам відомо про вірування давніх україців?
5. Лаврами називаються великі історично важливі чоловічі монастирі. Перші лаври створені в Палестині в ІV ст. Сьогодні існують православні та греко-католицькі лаври в різних країнах: по дві — у Греції та Росії, по одній — у Грузії, Румунії, Палестині, Польщі. В Україні налічується чотири лаври. Дізнайтеся, які саме і де вони розташовані.
6. Підготуйте розповідь про дві-три релігійні святині України. У яких з них вам довелося побувати? Яку хотіли б відвідати?
Коментарі (0)