Терміни і поняття
- 19-01-2022, 17:13
- 344
8 Клас , Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021 (повторне видання)
Терміни і поняття
Агломерація — скупчення міських поселень, об’єднаних інтенсивними виробничими, транспортними, культурно-побутовими та іншими зв’язками.
Азональність — поширення певних природних явищ незалежно від зональних особливостей території.
Акліматизація — пристосування до нових умов існування.
Антициклон — область високого тиску в атмосфері.
Атмосферний фронт — перехідна зона між двома різними за фізичними властивостями повітряними масами, що характеризується різкою зміною температури, вологості та атмосферного тиску.
Басейн — частина суходолу, із якої відбувається природний стік води в річку (річкову систему) підземних вод.
Безробітні — особи віком 15 років і старше, які у визначений період не мали роботи, займалися її пошуками й були готові взятися за неї.
Витрата води — показник річкового стоку за одиницю часу.
Водний режим — регулярні зміни рівня та витрат води в річках.
Географічне положення — положення географічного об’єкта на поверхні Землі щодо інших об’єктів, що мають на нього безпосередній або опосередкований вплив.
Ґрунт — верхній тонкий шар земної кори (від десятків сантиметрів до 2—3 м), що має особливу властивість — родючість; ґрунт є результатом перетворення поверхневих шарів земної кори під спільним впливом води, повітря та організмів.
Демографічна криза — процес дуже повільного зростання населення або відсутність його зростання.
Демографічна політика — система державних (економічних, політичних, правових, культурних) заходів, спрямованих на регулювання демографічних процесів.
Демографічний вибух — швидке зростання населення окремих країн і світу в цілому в результаті значного перевищення народжуваності над смертністю.
Діаспора — частина народу, що живе за межами країни свого походження, своєї історичної батьківщини.
Економічно активне населення — частина трудових ресурсів, яка пропонує свою робочу силу для виробництва товарів і надання послуг у суспільному господарстві.
Еміграція — від’їзд на тимчасове або постійне проживання до іншої країни.
Ерозія — руйнування гірських порід і ґрунтів поверхневими водними потоками і вітром.
Імміграція — прибуття на тимчасове або постійне проживання до іншої країни.
Залежна територія — територія із визначеними межами і власним населенням, що в політичному відношенні залежить від держави-метрополії, але може користуватися автономією.
Клімат — багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості.
Країна — територія із визначеними кордонами і власним населенням, що в політичному відношенні може бути як суверенною (незалежною), так і залежною.
Ландшафт — територіальний комплекс, що являє собою порівняно однорідну ділянку (сегмент) географічної оболонки. У широкому розумінні поняття «ландшафт» є синонімом поняття «природний комплекс» будь-якого розміру.
Меандри — плавні вигини русла річки.
Мегалополіс — урбанізована зона, яка виникає внаслідок зростання близько розташованих міських агломерацій.
Міграція — просторове переміщення населення в межах однієї держави (внутрішня міграція) та з однієї держави до іншої (зовнішня міграція).
Місцевий час — час, що визначається для певного місця на Землі. Він залежить від географічної довготи місця та однаковий для всіх точок на одному меридіані.
Мовна сім’я — найбільша одиниця класифікації народів за ознакою спільного походження їхніх мов.
Нація — історична спільність людей, що складається в процесі формування її території, сталих господарських зв’язків, мови й особливостей культури.
Невизнана держава — територія із визначеними кордонами, власним населенням і політичною владою, що не має загального міжнародного визнання.
Платформа — велика ділянка континентальної земної кори з досить плоскою поверхнею та двоповерховою будовою.
Плита — частина платформи, перекрита потужним (понад 500 м) чохлом осадових порід.
Поясний час — місцевий час, що визначається для серединного меридіана певного годинного поясу та діє в його межах.
Природний приріст — різниця між кількістю народжених і померлих протягом певного періоду, яка обумовлює зміну кількості населення.
Природний рух населення — зміни кількості й складу населення в результаті народжуваності та смертності без урахування міграції.
Природокористування — діяльність, спрямована на комплексне вивчення, освоєння, використання, відновлення, поліпшення й охорону природного середовища та природних ресурсів.
Раса — історично сформована велика група людей, об’єднана походженням і спадковими біологічними ознаками (колір шкіри, пропорції тіла, розріз очей, структура волосся тощо).
Рельєф — сукупність форм земної поверхні, різних за обрисами, розмірами, походженням, історією розвитку та утворених під дією внутрішніх і зовнішніх процесів.
Річковий стік — стікання води річковою мережею у процесі її кругообігу в природі.
Світова релігія — релігія, яка отримала поширення серед народів різних країн світу і на різних континентах.
Синоптична карта — географічна карта, на яку за допомогою умовних знаків та цифр наносять результати одночасних спостережень за погодою.
Тераси — горизонтальні або дещо похилі поверхні, розташовані на схилах річкових долин. У давнину вони були заплавою річки.
Трудові ресурси — частина населення країни (регіону), яка має необхідні для трудової діяльності освітній, професійно-кваліфікаційний рівні, фізичний розвиток і стан здоров’я.
Урбанізація — історичний процес швидкого зростання міського населення та підвищення ролі міст у розвитку суспільства.
Фізико-географічне районування — виявлення, визначення та картографування об’єктивно існуючих індивідуальних фізико-географічних комплексів, що утворюються в процесі розвитку географічної оболонки.
Фізична географія — система наук про географічну оболонку земної кулі та її структурні частини (ландшафти всіх рівнів).
Хибна урбанізація — процес зростання міського населення, який не підкріплюється можливостями забезпечити відповідний рівень життя.
Циклон — область низького тиску в атмосфері.
Щит — геологічна структура, тектонічно стійке підняття фундаменту платформи.
Коментарі (0)