Форми земної поверхні. Карта «Фізична поверхня»
- 20-01-2022, 19:20
- 526
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна
§ 15. Форми земної поверхні. Карта «Фізична поверхня»
- 1. Пригадайте, що таке рельєф, які його основні форми.
- 2. Поясніть, що зображує фізична карта будь-якої території.
Форми земної поверхні. Кожна країна вирізняється особливостями свого рельєфу. Є країни, наприклад Швейцарія чи Афганістан, територія яких майже повністю вкрита високими горами. Існують зовсім рівнинні держави, наприклад Бангладеш. У більшості країн гірські масиви чергуються з рівнинами й низовинами — США, Канада, Бразилія, Китай тощо.
Україна — переважно рівнинна країна. Близько 95 % її території займають низовини й височини. На гори припадає лише 5 % (мал. 34). У цілому такий рельєф сприяє веденню господарства, не вимагає додаткових витрат на будівництво різноманітних споруд, шляхів тощо.
Мал. 34. а) Крим — Ай-Петрі; б) Єланецький степ
Поясніть, чому рельєф впливає на витрати будівництва різноманітних споруд, шляхів сполучення тощо.
Низовини та височини. Близько 70 % площі України — це низовини. Висоти їх над рівнем моря не перевищують 200 м. Особливо пласкою є Причорноморська низовина. Вона займає південь країни і поступово знижується до Чорного і Азовського морів. На крайньому півдні материкової частини України і на півночі Криму абсолютні висоти не перевищують 40 м.
Придніпровська низовина, розміщена на Лівобережжі, простягається вздовж лівого берега Дніпра. Вона вже не така пласка, як Причорноморська. На півночі і північному заході, на доволі одноманітній, пласкій і заболоченій Поліській низовині трапляються окремі горби, пасма і зниження. Як «Загублений світ» Конан Дойла над нею височить загадковий Словечансько-Овруцький кряж (мал. 35). Мільйони років він не затоплювався морем, тому тут збереглися рослини, розповсюджені в субтропічних країнах. На крайньому заході розміщена Закарпатська низовина. На ній підносяться окремі гори.
Мал. 35. Словечансько-Овруцький кряж
Знайдіть на фізичній та підпишіть у контурній карті низовини України.
Височини України є дуже мальовничими. Вони підносяться не більше як на 500 м над рівнем моря, але більшість території має абсолютні висоти від 170 до 300 м. Казковий рельєф має Подільська височина (г. Камула, 471 м). Її характерною особливістю є те, що на ній здіймаються окремі підняття: Гологори, Кременецькі гори, Розточчя, Вороняки, Опілля, Товтри. З-поміж них Товтри є наймальовничішими (мал. 36). У далекому минулому тут пролягав кораловий риф теплого моря, подібний до сьогоднішнього Бар'єрного рифу, що біля узбережжя Австралії. Укриті густими лісами і духмяними травами Товтри народ прозвав «Медоборами». Усю цю територію колись вкривали могутні праліси.
На південному заході розташована невелика, але напрочуд мальовнича Волинська височина. Особливою красою рельєфу вирізняється тут Мізоцький кряж — своєрідна «Українська Швейцарія» (мал. 37).
Мал. 36. Подільські Товтри
Мал. 37. Мізоцький кряж
У центрі України, уздовж правого берега Дніпра, простягається Придніпровська височина. На фізичній карті добре видно, як Дніпро вже від Києва намагається «обминути» її, відхиляючись на південний схід. Лише поблизу міста Дніпро в найнижчій частині цієї височини він проривається на південь до Чорного моря. Колись тут були Дніпровські пороги. На острові Хортиця (територія міста Запоріжжя) стояла Запорозька Січ.
На сході країни здіймається Донецький кряж, а на південному сході — Приазовська височина. Найвищі їхні точки здавна називали могилами, на зразок скіфських і козацьких степових могил-курганів. Найвища точка Донецького кряжа — Могила Мечетна (367 м), Приазовської височини — Могила Бельмак (324 м). На Донецькому кряжі височать і рукотворні гори — терикони. Вони утворилися з гірської породи, яку десятиріччями викидали під час видобутку вугілля. На північному сході в Україну заходять відроги Середньоруської височини. Між річками Дністер і Прут лежить невелика за площею, але висока Хотинська височина. Тут розміщена найвища точка рівнинної частини України гора Берда (515 м). Передкарпатська височина здіймається на висоту 300-600 м, за нею починаються Карпати.
Знайдіть на фізичній та підпишіть у контурній карті височини України та їхні найвищі точки.
Гори в Україні. Окрасою рельєфу України є гори — Карпати та Кримські. Українські Карпати, розміщені на заході країни, простягаються кількома паралельними хребтами з північного заходу на південний схід. Хребти розбиті на окремі масиви різної висоти. Найвищий з них — Чорногора. Тут знаходиться найвища вершина України — гора Говерла (2061 м) (мал. 38). Понад 2000 м мають гори Піп-Іван, Ребра та інші. У Карпатах виділяються також гірські масиви: Бескиди, Горгани, Рахівські та Чивчинські гори.
Мал. 38. Говерла взимку
Мал. 39. Едельвейси
Чудовими краєвидами, висотою, обрисами Карпати нагадують американські Аппалачі. Їх перетинають декілька перевалів, через які прокладено автомобільні шляхи і залізниці. Укриті луками вершини гір називають полонинами. На них росте відома шовкова косиця — едельвейс (мал. 39).
Своєрідними й красивими є Кримські гори, розташовані на крайньому півдні України. Із заходу на схід вони простягаються на 180 км і стрімко спадають на південь до Чорного моря. На північ Кримські гори повільно спускаються трьома пасмами.
Дуже мальовничим є Великий каньйон. Він значно поступається за грандіозністю знаменитому американському, але теж вражає. У багатьох місцях у море видаються окремі скелі.
Дивує дикою красою вулканічний масив Карадаг (Чорна гора). Тут безліч окремих скель і гір з назвами, що характеризують їх зовнішній вигляд: Шапка Мономаха, Маяк, Чортів камінь тощо. Пласкі безлісі вершини найвищої частини Кримських гір звуть яйлами. У цих горах є багато печер. На узбережжі моря збереглися залишки колись грізних фортець. Найвища вершина Кримських гір — гора Роман-Кош (1545 м).
Знайдіть на фізичній та підпишіть у контурній карті гори України та їхні найвищі точки.
Річкові долини. Упродовж мільйонів років річки України пробили в її рельєфі різні за протяжністю, глибиною і шириною річкові долини. На рівнинних ділянках країни вони не виражені в рельєфі дуже сильно, однак у горах і на височинах формують стрімкі заглибини і каньйони. Особливо яскраво вони проявляються на Подільській височині. Тут ліві притоки Дністра ніби ножем прорізають височину, формуючи стрімкі береги. Спостерігається це явище і на Придніпровській височині, у долині Південного Бугу, а також у Кримських горах. Найбільшою є долина Дніпра. У районі Києва її ширина місцями перевищує 100 км.
З огляду на загальні риси рельєфу України поясніть, в якому напрямку тече більшість річок України.
Рельєф країни відбиває вже знайома Вам фізична карта України. На ній гіпсометричним способом відображені різні форми рельєфу суходолу і прилеглих до України морів. Крім нерівностей земної поверхні, на карті зображають річки і озера, водосховища, острови в морях, найвищі вершини, болота, піски, населені пункти та державні кордони.
Україна — переважно рівнинна країна зі сприятливим для ведення господарства рельєфом. Близько 70 % площі України — це низовини з висотою над рівнем моря не вище 200 м.
Найвища точка рівнинної частини території України — г. Берда (515 м).
Гори Карпати простягаються на заході України кількома паралельними хребтами з північного заходу на південний схід. Найвища вершина — г. Говерла (2061 м). Кримські гори (найвища точка — г. Роман-Кош (1545 м)) розташовані на крайньому півдні.
За мільйони років річки України пробили в її рельєфі різні за протяжністю, глибиною і шириною річкові долини, найбільша з яких — долина Дніпра.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Класифікуйте країни світу за формами рельєфу, які там переважають.
- 2. Назвіть та покажіть на карті основні форми рельєфу України.
- 3. Визначте за фізичною картою України основні напрями похилу рельєфу в різних частинах держави.
- 4. У якому напрямку знижується Причорноморська низовина? Як це підтверджує фізична карта України?
- 5. Поясніть, як впливає на характер течії річок рівнинний та гірський рельєф.
Коментарі (0)