Елементи змісту карти. Об’єкти та показники картографування
- 21-01-2022, 00:17
- 468
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)
§ 9. Елементи змісту карти. Об’єкти та показники картографування
ПРИГАДАЙТЕ
- Що вивчає наука картографія?
- У чому відмінність між загальногеографічними та тематичними картами?
• Елементи змісту географічних карт. Створення географічної карти називають картографуванням. Воно передбачає вибір тематики карти, розробку змісту, обґрунтування вибору способів картографічного зображення, додаткових елементів тощо. Одним з найважливіших етапів створення карти є визначення змісту карти та її елементів.
Зміст карти - це сукупність зображених на ній об’єктів і відомостей про них. Він залежить від теми та призначення карти. Складається з окремих географічних елементів з характерними тільки для них ознаками й властивостями, як-от, рельєф земної поверхні, клімат, внутрішні води, населені пункти, рослинний покрив, господарські об’єкти.
Усі ці географічні об’єкти, або об’єкти картографування, відрізняються за просторовим розміщенням, кількістю складових, структурою. Так, це може бути сукупність природних і соціально-економічних компонентів або окремий компонент природи чи економічної діяльності людини, наприклад, клімат, рельєф, ґрунти, водні об’єкти, види господарської діяльності.
Географічні об’єкти, що наносяться на карту, можуть бути конкретними та реальними (країна, населений пункт, гори, річка), абстрактними (густота населення, ресурсозабезпеченість країн, водозабезпеченість міст), передбачуваними (запроектоване заліснення території, система розселення).
Елементами змісту географічної карти можуть бути об’єкти, що сприймаються людиною зорово. Окрім того, елементами змісту карти можуть бути об’єкти, інформацію про які отримують за допомогою спостережень і вимірювань.
За особливостями поширення на земній поверхні, що картографується, розрізняють об’єкти: точкові (балка, пагорб, населений пункт); лінійні (океанічна течія, річка, шляхи сполучення); площинні (пояс, район).
• Показники картографування. Будь-який географічний об’єкт чи певна сукупність мають відмінні ознаки, за якими їх можна розрізнити, класифікувати, об’єднати, виявити певні особливості. Ці ознаки, за якими на карті подається об’єкт картографування чи його складові, називають показниками картографування.
Розрізняють якісні показники (наприклад, кліматичні пояси, типи ґрунтів) і кількісні показники (висота над рівнем моря, площа, густота річкової сітки).
Кількісні показники поділяють на абсолютні - такі, що отримані під час польових досліджень, вимірів, підрахунку кількості об’єктів. Їх записують у певних одиницях виміру - кілометрах, екземплярах. Також виділяють відносні показники - такі, що отримані в процесі певних обчислень (визначення відносної вологості повітря, густоти населення, частки орних земель; лісистість території).
Розрізняють також моментні показники (прогноз погоди на певну дату або час) та інтервальні (рух літосферних плит або зміни клімату за певний проміжок часу).
Об’єкт картографування може мати кілька показників, кожен з яких характеризує його з різних боків (табл. 1), але для певної карти відбирають лише ті показники, котрі відповідають її темі та призначенню.
Таблиця 1
Показники картографування річки
• Картографічна генералізація. На картах неможливо зобразити земну поверхню повністю, ураховуючи всі об’єкти на ній. Навіть створюючи найбільш детальну карту, учені-картографи застосовують особливий прийом - картографічну генералізацію, який передбачає відбір та узагальнення об’єктів, що відображені на карті, зважаючи на їхнє призначення, масштаб та вид.
Для того щоб зрозуміти сутність картографічної генералізації, потрібно порівняти між собою зображення однієї і тієї самої місцевості на аерофотознімку та на топографічній карті (мал. 13).
На фотознімку ми побачимо місцевість з усіма подробицями, однак їхній аналіз залежить від масштабу зображення. Так, у процесі зменшення його масштабу можна розпізнати меншу кількість об’єктів місцевості. Закономірно, що деякі з них узагалі стають малопомітними, тож ці зміни залежать від розмірів об’єктів.
Мал. 13. Приклад топографічного дешифрування аерофотознімка
На відміну від аерофотознімка, на карті виділяють і підкреслюють основні та найсуттєвіші об’єкти й характерні риси місцевості. Карта зазвичай правильно відтворює місцевість і досить точно передає розташування різних об’єктів, однак за таких умов на ній немає об’єктів і деталей, які через невеликі розміри й значення не викликають інтересу.
Така властивість топографічної карти є можливою завдяки тому, що в процесі її створення проводять картографічну генералізацію, тобто відбір, узагальнення, виділення всього головного й істотного залежно від призначення карти, її масштабу й особливостей місцевості. Прикладом картографічної генералізації є зображення в різних масштабах населеного пункту (мал. 14).
Якщо на першому з них (мал. 14, а) ми можемо розпізнати окремі будинки (їхнє розміщення та форму), то на наступному (мал. 14, б), зі зменшенням масштабу, ми бачимо, як збірними знаками позначають цілі квартали та загальний контур міста. На двох останніх зображеннях (мал. 14, в, г) це місто показано абстрактними знаками - пунсонами.
Мал. 14. Генералізація зображення населеного пункту
ПІДСУМУЄМО!
- Картографуванням називається процес створення географічної карти.
- Картографування передбачає вибір тематики карти, розробку змісту, обґрунтування вибору способів картографічного зображення та додаткових елементів.
- Усі об’єкти картографування відрізняються за просторовим розміщенням, кількістю складових та структурою.
- Географічні об’єкти, що наносяться на карту, можуть бути конкретними й реальними, абстрактними та передбачуваними.
- За особливостями поширення на земній поверхні, що картографується, розрізняють точкові, лінійні та площинні об’єкти.
- Розрізняють якісні й кількісні показники картографування.
- Географічна карта була та залишається важливим джерелом інформації під час виконання різних навчальних і практичних завдань.
ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Картографування, показники картографування.
ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!
- 1. Чи запам’ятали? Що таке картографування?
- 2. Чи зрозуміли? Які є об’єкти картографування та як їх класифікують?
- 3. Чи можете застосувати? Чи зможете виділити види карт за різними об’єктами картографування?
- 4. Чи можете проаналізувати? Яка різниця між реальними, абстрактними та передбачуваними географічними об’єктами, що наносяться на карту?
- 5. Чи можете оцінити? Яке значення картографічних зображень різного змісту та масштабу для господарської діяльності людини та її повсякденного життя?
Коментарі (0)