Вплив релігій на культуру
- 21-01-2022, 01:32
- 368
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)
§ 91. Вплив релігій на культуру
ПРИГАДАЙТЕ
- Приклади духовної культури.
- Приклади матеріальної культури.
• Вплив релігій на світову культуру. Релігійний аспект має великий вплив на культуру - як духовну, так і матеріальну, що присутнє у вигляді певної системи в кожній значній релігії. Найвідоміші з них - це десять основних заповідей з Біблії - «не вбивай», «не кради», «не свідкуй неправдиво на свого ближнього», «шануй свого батька та матір свою» тощо. Деякі з них видозмінено й по суті використано вже як законодавчі норми, наприклад, у відповідних статтях Кримінального або Цивільного кодексу України.
Чимало етико-моральних настанов містить і мусульманство. Так, у Корані, зокрема, зазначено: допомагати іншим, бути правдивим, не грішити, пробачати іншим, не вбивати людей, не знущатися з інших, не лаяти їх, не обмовляти людей і не порушувати своєї клятви.
Цікаві моральні настанови пропонує і буддизм - лагідність, любов до всього живого, терпимість, співчуття, готовність до взаємодопомоги тощо.
Релігія вплинула величезним чином і на розвиток музики. Адже головним центром музичного професіоналізму аж до XVII ст. була церква. Релігійні сюжети послужили основою для створення багатьох творів світської музики (оперної, симфонічної).
Крім духовних, світові релігії вміщують й інші, матеріальні, пам’ятники: літературу, культові будівлі, живопис тощо.
Біблія, Коран, Веди - це релігійні письмові пам’ятники, що є досягненнями світової культури.
Біблія є найважливішим пам’ятником християнської літератури, створена в І тис. до н. е. Окремі її частини дописувалися поступово впродовж цілого тисячоліття, тому в них міститься величезний пізнавальний матеріал.
Коран - це історичний та літературний пам’ятник арабо-мусульманської і світової культури. Коран дозволяє простежити вплив древніх арабських та інших племен кінця VI - першої чверті VII ст. на розвиток культури інших народів.
Веди (дослівно з санскриту «священне знання») - найдревніша пам’ятка індійської релігійної літератури, що складалася впродовж багатьох віків (кінець II - початок І тис. до н. е.) у Стародавній Індії. Слово «Веда» означає, зокрема, «знати», «вінець знання», «вірогідні знання». Веди призначені для духовного розвитку людини.
Релігійна спадщина у вигляді культових споруд посідає особливе місце. Чимало храмів є свідченням минулих етапів розвитку світової культури.
В епоху середньовіччя величезне значення мали культові будівлі, церкви, абатства в Західній Європі, мечеті, мінарети - на мусульманському Сході.
Важливий етап в розвитку архітектури - архітектура Візантії, у столиці якої, Константинополі, з метою прославляння державного культу, яким стало християнство, створювалися грандіозні споруди: храми, палаци, укріплення. Зодчі Візантії вдосконалили мистецтво зведення куполів будівель, створивши самобутній архітектурний стиль.
У країнах феодального Ближнього Сходу, а також в Іспанії, що розташовувалася в зоні арабської експансії, склалися своєрідні типи споруд мусульманського культу - мечеті, мавзолеї, караван-сараї. Найцікавішим пам’ятником такої архітектури є Мавританська мечеть в Кордові (Іспанія).
Своєрідні архітектурні типи буддійських культових будівель були створені в Індії: ступа (сховище реліквій), печерні й надземні храми, монастирі, високі вежоподібні храми. У Китаї будівлями культового призначення також були вежоподібні пагоди, а також храми.
Світове значення мала також італійська культова архітектура. У епоху Раннього Відродження з’являється увінчаний куполом собор Санта-Марія-дель-Фйоре у Флоренції, величні палаци Ватикану, найбільша християнська церква у світі - собор Святого Петра в Римі.
Ще одним матеріальним представленням релігійної культури є іконопис: зображення Ісуса Христа, Богоматері та святих, яким приписується особливе значення.
• Вплив релігій на становлення та розвиток національної культури України. Християнство дуже вплинуло на становлення української культури, зокрема духовної. Християнські цінності - слухняність, терпіння, воздаяния на тім світі - стали своєрідним відображенням запиту на святе, чисте життя, що виникає в людини.
Протягом багатьох століть, навіть тисячоліть, норми побуту й моралі, традиції культури - усе це формувалося під сильним впливом християнської церкви.
Музика в католицькому храмі та церковний хор у православних богослужіннях мали значний вплив на музичну культуру українців. Біблійні афоризми, образи, сюжети, короткі та ємні поняття («важкий хрест», «шлях на Голгофу», цар Ірод, зрадник Іуда й ін.) століттями формували систему оцінок, моральних понять.
Християнство сприяло появі на теренах нинішньої України храмової архітектури. Краще, що створило українське зодчество, - церковна архітектура, - було покликано прославляти велич Бога та церкви. Однією з найвідоміших архітектурних споруд став величний київський собор Святої Софії в Києві.
ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ
Найвидатніші монументальні храмові споруди на теренах України занесені до Світової спадщини ЮНЕСКО - Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки. До Списку ЮНЕСКО потрапляють лише об’єкти, які мають загальносвітове значення і є культурним надбанням усього людства.
За додатковими джерелами (інтернет) з’ясуйте, що це за об’єкти й де в Україні вони розташовані.
• Релігійний туризм. Релігійний туризм пов’язаний з відвіданням святих місць і релігійних центрів. Щорічна кількість його учасників становить кілька сотень мільйонів. Але мета таких туристів може відрізнятися. Тому розрізняють два основні різновиди релігійного туризму.
Наймасовіший з них - це паломницький туризм, метою якого є поклоніння святиням, участь у релігійних церемоніях та молитва у святих місцях. Такими місцями можуть бути цілі міста, певні церкви або монастирі, а також джерела й річки, печери й гори тощо. Однак релігійні об’єкти в цих подорожах лише частина екскурсійних програм.
ПІДСУМУЄМО!
- Релігія має великий вплив, як на духовну, так і матеріальну світову культуру.
- В Україні найбільший вплив на культуру має християнство.
- Релігійний туризм, що є наслідком впливу релігії на культурне життя людей, - це подорожі з метою відвідання святих місць та релігійних центрів.
ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Біблія, Коран, Веди, ЮНЕСКО, релігійний туризм, паломник (прочанин).
ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!
- 1. Чи запам’ятали? Назвіть найдавніші пам’ятки релігійної літератури світового значення.
- 2. Чи зрозуміли? Чим паломницький туризм відрізняється від релігійного пізнавального туризму?
- 3. Чи можете застосувати? Знайдіть і покажіть на карті місце розташування найвідоміших релігійних об’єктів України.
- 4. Чи можете проаналізувати? Проілюструйте на конкретних прикладах вплив релігії на культуру знайомих вам людей.
- 5. Чи можете оцінити? Визначте об’єкти, які, на вашу думку, могли б зацікавити учасників релігійного туризму. Обґрунтуйте свій вибір.
ПЕРЕВІРИМО СЕБЕ
тематичний контроль очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності
Релігійний склад населення України та світу
Коментарі (0)