Основні терміни та поняття
- 14-01-2022, 13:07
- 317
9 Клас , Географія 9 клас Довгань, Стадник
Основні терміни та поняття
Агломерування — процес установлення та розширення стійких виробничих зв’язків між суміжними територіями, що зумовлює утворення виробничих агломерацій.
Аграрні відносини — особливий вид економічних відносин, що формуються в суспільстві щодо землеволодіння и землекористування, а також виробництва, розподілу та споживання сільськогосподарської продукції.
Аутсорсинг — передання підприємством ряду певних виробничих функцій іншим компаніям, що спеціалізуються на відповідній діяльності.
Валовий внутрішній продукт (ВВП) — сукупна вартість усього обсягу кінцевих товарів і послуг, вироблених на території країни за рік незалежно від національної належності підприємств.
Вантажообіг — добуток кількості перевезених за певний час вантажів на відстань перевезень (вимірюється в тонно-кілометрах, т • км).
Географічне (навколишнє) середовище — частина географічної оболонки, із якою людство безпосередньо взаємодіє в процесі свого життя та господарської діяльності. Географічне середовище, на відміну від природного середовища, включає як природні, так і антропогенні комплекси.
Глобалізація — складний процес, що охоплює всі сторони людського розвитку і втілюється у зростаючій взаємозалежності країн світу в результаті формування єдиного світового господарського простору.
Експорт — вивезення товарів і послуг за кордон.
Зовнішня торгівля — вид економічних відносин між країнами, який складається з експорту (вивезення) та імпорту (ввезення) товарів та послуг.
Імпорт — купівля та ввезення з-за кордону товарів і послуг для внутрішнього споживання.
Індекс людського розвитку (ІЛР) — інтегрований (комплексний) показник, що являє собою середнє арифметичне трьох показників: довголіття (здатність прожити довге й здорове життя), освіченості й валового національного доходу на одну особу (він використовується для оцінки матеріального стану).
Комбінування — поєднання взаємопов’язаних, але різнорідних виробництв на одному підприємстві (комбінаті).
Концентрація — зосередження виробництва на великих підприємствах або значної кількості підприємств однієї чи суміжних видів діяльності на обмеженій території.
Кооперування — організація виробничих зв’язків між підприємствами для випуску певної кінцевої продукції.
Кредит — надання грошей або товарів у борг за умови повернення та оплати відсотка за користування.
Міжнародна економічна інтеграція — процес господарського та політичного об’єднання країн на основі розвитку глибоких стійких взаємозв’язків та розподілу праці між національними господарствами, взаємодія їх економік на різних рівнях та в різних формах.
Міжнародний поділ праці (МПП) — спеціалізація країн світу на виробництві певних видів продукції та послуг, які пропонуються на світовий ринок.
Міжнародні транспортні коридори (МТК) — транспортні магістралі та сукупність різних видів транспорту, що забезпечують значні перевезення вантажів і пасажирів на напрямках їх найбільшої концентрації.
Національна економіка — історично сформована сукупність підприємств та установ, які працюють на території певної держави з метою задоволення потреб людей і підвищення їхнього рівня життя.
Обсяг перевезень — маса перевезених вантажів (або кількість пасажирів) за певний проміжок часу (добу, місяць, рік).
Офшор — територія з максимально сприятливими умовами для надання фінансових послуг.
Пасажирообіг — добуток кількості перевезених за певний час пасажирів на відстань перевезень (вимірюється в пасажиро-кілометрах, пас. • км).
Промисловість — складова матеріального виробництва, яка об’єднує підприємства, що виробляють електроенергію, знаряддя праці, предмети побуту, забезпечує потреби в паливі, сировині, матеріалах та різноманітних товарах.
Рекреаційні ресурси — компоненти природи та культурно-історичні комплекси, що сприяють відновленню та розвитку фізичних і духовних сил людини, її працездатності.
Ресурсозабезпеченість — співвідношення розвіданих запасів мінеральних ресурсів та розмірів їх використання.
Світове господарство — історично сформована сукупність взаємопов’язаних у результаті міжнародного поділу праці національних господарств країн світу.
Світовий ринок — система обміну товарами та послугами на міждержавному рівні.
Світовий фінансовий центр — місто з високою концентрацією найбільших банків, бірж та інших фінансових установ.
Сільське господарство — вид економічної діяльності, що займається матеріальним виробництвом: вирощуванням культурних рослин (рослинництво) та розведенням свійських тварин (тваринництво) із метою забезпечення населення продуктами харчування та промисловості сировиною.
Спеціалізація — зосередження діяльності підприємства на виробництві певної однорідної продукції.
Спеціалізація території — зосередження господарської діяльності території на виробництві певного виду продукції, переважна частина якої призначена для обміну (торгівлі).
Транснаціональні корпорації (ТНК) — великі господарські об’єднання, до складу яких входять первинне материнське підприємство та його закордонні філії.
Транспорт — складова третинного сектору господарства, результатом роботи якої є переміщення вантажів та пасажирів.
Транспортна система — територіальне поєднання взаємопов’язаних видів транспорту, що забезпечують перевезення вантажів та пасажирів.
Транспортний вузол — місце перетину або розгалуження трьох та більше шляхів сполучення одного або декількох видів транспорту.
Транспортні магістралі — найважливіші транспортні шляхи, що характеризуються високою пропускною здатністю.
Туризм — тимчасове переміщення людей у вільний час із місця свого постійного проживання в іншу країну або місцевість або в межах своєї країни з метою відпочинку, оздоровлення, пізнання навколишнього світу тощо.
Туристична інфраструктура — сукупність різних підприємств туристичної діяльності (готелі, туристичні комплекси, кемпінги, мотелі, пансіонати, підприємства харчування, транспорту, заклади культури, спорту тощо), які забезпечують прийом, обслуговування та перевезення туристів.
Чинники розміщення виробництва — сукупність умов і ресурсів, необхідних для вибору найбільш вигідного місця розміщення господарського об’єкта або групи об’єктів, які виробляють однорідну продукцію.
Коментарі (0)