Войти
Закрыть

Харчові продукти та їх виробництво в Україні

9 Клас , Географія 9 клас Довгань, Стадник 2022 (повторне видання)

 

§ 34. Харчові продукти та їх виробництво в Україні

Ви дізнаєтесь:

  • про значення, склад, чинники розміщення та географію харчової промисловості України
  • про центри й найбільші підприємства України, де виробляють харчові продукти

Пригадайте:

  • яку продукцію виробляють із зерна, молока, м’яса
  • продукти харчування, які найбільше споживає ваша сім’я

Харчова промисловість виконує особливу роль у суспільстві. Разом із сільським господарством вона кожного дня «накриває стіл» для всього населення Землі. Частина продуктів, наприклад борошно, хліб, крупи, масло, цукор, належать до соціально важливих, їх виробництво контролюється, а запаси постійно поповнюються та відновлюються.

1. Основні виробництва харчової промисловості та чинники їх розміщення.

Харчова промисловість охоплює виробництва, що займаються переробкою продовольчої сировини й забезпеченням населення продуктами харчування. За внеском в економіку України вона поступається лише чорній металургії. Харчова промисловість тісно пов’язана із сільським господарством, тому що отримує від нього сировину (зерно, картоплю, цукровий буряк, молоко, м’ясо тощо) і постачає комбікорми та відходи.

Визначальну роль у розміщенні підприємств харчової промисловості відіграють сировинний і споживчий чинники. Частина виробництв тяжіє до джерел сировини (цукрове, олійне, виноробне, круп’яне, консервне, рибне). Це зумовлено тим, що такі виробництва використовують сировину, яка швидко псується або споживається у великій кількості. Так, найбільші підприємства з виробництва соків із місцевої сировини розташовані на півдні України.

Інша група виробництв (хлібопекарське, кондитерське, макаронне) орієнтується на споживача. Їхня продукція має обмежений термін споживання, малотранспортабельна, або витрати на перевезення готової продукції більші, ніж на перевезення сировини. Є виробництва, які мають подвійну орієнтацію — на сировину і на споживача, наприклад борошномельна, окремі виробництва молочної та м’ясної промисловості.

Загалом розміщення виробництв харчової промисловості визначається спеціалізацією сільського господарства (джерела сировини), розміщенням населення (споживач), характеристиками сировини й готової продукції (терміни зберігання), а також можливостями їх транспортування.

Мал. 1. Портовий елеватор. В Україні є понад 500 елеваторів, де одночасно можна зберігати до 30 млн т зерна. Найбільше елеваторів розташовано в Полтавській, Вінницькій, Київській, Харківській, Кіровоградській областях.

Різноманітність сировини та наявність споживачів у різних регіонах країни обумовили значне поширення підприємств харчової промисловості. Однак в одних місцях вони обмежуються забезпеченням потреб місцевого населення, в інших — спеціалізуються на продукції, яку поставляють до інших регіонів України, а також за її межі.

2. Географія харчової промисловості України.

Важливе значення не тільки в харчовій промисловості, а й в усьому господарстві має виробництво борошна (борошномельне виробництво) і різних круп (круп’яне). Їх підприємства розміщуються як у районах вирощування зернових культур, так і поблизу споживача. Найбільші з них працюють у Харківській, Дніпропетровській, Полтавській, Черкаській, Київській областях, а також у Києві. Для прийому, очищення, сушіння, зберігання і відвантаження сировини (зерна) використовуються елеватори (мал. 1). Вони розміщуються не тільки в районах вирощування зернових культур, але й у залізничних вузлах та портах.

Ви вже знаєте, що частина українського зерна продається до інших країн, частина йде на корм тваринам. Для виробництва борошна найбільше підходять окремі види (класи) м’якої та твердої пшениці. Так, для випікання хлібобулочних виробів використовують борошно, виготовлене з м’якої пшениці з додаванням борошна з твердої.

Головний чинник розміщення виробництва хлібобулочних виробів — обмеженість термінів зберігання свіжого хліба. Тому кількість і потужність пекарень співвідносяться з особливостями розселення: чим більшим є населений пункт, тим більше в ньому випікається хліба.

Мал. 2. Кондитерські вироби.

Мал. 3. Виробництво соняшникової олії. Рослинну олію отримують у результаті віджимання або екстрагування. Більш екологічно чистим способом є віджимання за допомогою преса (холодне віджимання). Нерафіновану олію отримують шляхом її фільтрації від механічних домішок. Вона використовується для приготування салатів та інших холодних страв. Для смаження і запікання необхідна рафінована олія, що проходить кілька стадій очищення.

Частина зерна використовується для виробництва круп та пластівців. Ці недорогі й корисні продукти традиційно посідають значне місце в раціоні жителів України. Географія їх виробництва орієнтована на сировину та споживача.

Для того щоб отримати високоякісне борошно, необхідне добірне зерно. Виробники беруть до уваги його вологість, наповненість, твердість. Велике значення має вміст клейковини — білкової речовини, завдяки якій при замісі пшеничного борошна з водою утворюється тісто. Саме клейковина робить його пружним та еластичним.

Макаронна промисловість використовує борошно з твердої пшениці. Виробництво здебільшого тяжіє до споживача, оскільки макаронні вироби малотранспортабельні. Найбільші підприємства розташовані в містах із великою кількістю населення.

На споживача орієнтується й кондитерська промисловість, оскільки багато видів її продукції мають обмежений термін зберігання (мал. 2). Найбільші підприємства працюють у великих містах і належать потужним компаніям, зокрема кондитерській корпорації «Рошен» (Київська, Вінницька, Маріупольська й Кременчуцька кондитерські фабрики), корпорації «Бісквіт-Шоколад», кондитерським компаніям «Конті» та «АВК».

Одне з традиційних виробництв — цукрова промисловість. Більшість її підприємств зосереджена в районах вирощування цукрового буряку (Вінницька, Київська, Полтавська, Кіровоградська, Черкаська, Хмельницька, Харківська, Тернопільська обл.). Це пов’язане з тим, що для виробництва 1 т цукру потрібно 7 т буряків. Їх необхідно швидко переробити, щоб буряк не втратив вагу та не знизився вміст поживних речовин. Тому переважна частина підприємств працює сезонно (осінь та початок зими) із максимальним завантаженням (цілодобово). До найбільших виробників належать: Лохвицький комбінат (Полтавська обл.), Гайсинський та Крижопільський (Вінницька обл.), Гнідавський (Луцьк), Добровеличківський (Кіровоградська обл.), Деражнянський (Хмельницька обл.), Збаразький (Тернопільська обл.), Пархомівський (Харківська обл.) заводи.

Мал. 4. На виробництво 1 кг якісного вершкового масла необхідно 30 л молока. Зберігати його можна за температури не вище +6°С. У складі справжнього масла мають бути тільки вершки або продукти переробки коров’ячого молока.

Олійна та жирова промисловість включає підприємства, які виробляють олію, маргарин, мило. Виробництво олії зазвичай розташовується поблизу джерел сировини, оскільки на виробництво 1 т олії витрачається від 3 до 8 т насіння олійних культур (зокрема соняшнику). Найбільші виробники — Дніпропетровський, Пологівський (Запорізька обл.), Кропивницький, Приколотнянський (Харківська обл.) олійно-екстракційні заводи, Одеський олійно-жировий комбінат (мал. 3).

Соняшникова олія необхідна для виготовлення не тільки маргарину й мила, але й консервів, майонезу, оліфи. У значних обсягах маргарин і майонез виробляють у Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Києві, Львові.

Найбільше плодоовочевих консервів виробляють на півдні країни, поблизу сировини. До потужних підприємств, зокрема, належать: Херсонський, Ізмаїльський, Одеський, Вінницький консервні заводи.

Промислову переробку молока (молочна промисловість) в Україні здійснюють понад 300 підприємств, серед яких основну роль відіграють середні та великі. Територіальна структура виробництва відображає його залежність від кількості та якості сировини (молока) і розміщення населення. Так, підприємства з виготовлення тваринного масла (мал. 4), твердих сирів, молочних консервів і сухого молока здебільшого розміщені в районах розвиненого молочного тваринництва. Заводи з виробництва тваринного масла працюють у Вінницькій, Київській (наприклад у Яготині) (мал. 5), Полтавській, Дніпропетровській, Чернігівській і Черкаській областях. Лідером із випуску різноманітної молочної продукції є Білоцерківський молочний комбінат. Це сучасне підприємство було побудовано за роки незалежності. Найбільшими заводами з виробництва сиру є Новгород-Сіверський (Чернігівська обл.), Шосткинський (Сумська обл.), Дубнівський (Рівненська обл.), Городенківський (Івано-Франківська обл.), Старосамбірський (Львівська обл.), Великобурлуцький (Харківська обл.).

Мал. 5. Кефір виробництва Яготинського маслозаводу. Кефір — це кисломолочний напій, який виробляється з незбираного або знежиреного коров’ячого молока шляхом бродіння. Він сприятливо впливає на мікрофлору кишечника й обмін речовин у цілому. Серед кисломолочних продуктів кефір виділяється значно більшою кількістю вітамінів.

Мал. 6. Продукція Куп’янського молочноконсервного комбінату. Тут виробляють різні види молочних консервів, згущених із цукром. Якісне згущене молоко виробляється шляхом випарювання зі свіжого молока частини води. Після цього сюди додається цукор у твердому вигляді або у вигляді густого сиропу.

Мал. 7. Харчова промисловість України.

Молочні консерви виготовляють Куп’янський (Харківська обл.) (мал. 6), Первомайський (Миколаївська обл.), Лубенський (Полтавська обл.) комбінати. Потужні підприємства з виробництва продукції з незбираного молока (сир, сметана, кисляк, кефір, вершки, ряжанка, йогурт) розташовані в містах. Серед них завод «Галактон» (Київ), Харківський молочний комбінат, Кременчуцький молокозавод, Миколаївський та Павлоградський молочні комбінати.

Великі підприємства м’ясної промисловості — м’ясокомбінати — працюють у великих містах і районах розвиненого тваринництва. У них поєднуються забій худоби, її первинна й вторинна переробка, виробництво різних видів м’яса, м’ясних напівфабрикатів, ковбас, м’ясних консервів, тваринних жирів. Потужні м’ясокомбінати розташовані в Києві, Полтаві, Харкові, Вінниці, Одесі, Черкасах, Дніпрі.

Рибна промисловість охоплює засолювання, коптіння, в’ялення морської та річкової риби; виробництво консервів, рибного борошна, напівфабрикатів. Найбільші рибопромислові потужності зосереджені на підприємствах, розташованих у портових містах. Частина продукції виробляється безпосередньо в морі.

Серед інших виробництв слід назвати пивоварну та виноробну промисловість, розлив безалкогольних напоїв та мінеральних вод (мал. 7).

Головне

  • Харчова промисловість охоплює виробництва, що переробляють продовольчу сировину й забезпечують населення продуктами харчування.
  • Визначальну роль у розміщенні підприємств харчової промисловості відіграють сировинний та споживчий чинники.
  • Різноманітність сировини та наявність споживачів у різних регіонах нашої країни обумовили значне поширення підприємств харчової промисловості.

Запитання для самоперевірки та колективного обговорення

1. Які чинники й чому найбільше впливають на розміщення підприємств харчової промисловості? 2. Розкажіть про значення та географію борошномельного виробництва. 3. Використовуючи карту харчової промисловості на мал. 7 (с. 188), поясніть географію найбільших центрів виробництва молочних продуктів в Україні. 4. Наведіть приклади підприємств харчової промисловості, поясніть чинники їх розміщення. 5. Визначте за картою на мал. 7 (с. 188) області з найбільшими (найменшими) обсягами виробництва продукції харчової промисловості на одну особу. 6. За допомогою карти на мал. 7 (с. 188) доведіть на конкретних прикладах, що на розміщення цукрової промисловості найбільше впливає сировинний чинник.

Поміркуйте

Які підприємства харчової промисловості доцільно розміщувати в малих містах, селищах міського типу і великих селах? Чому?

Набуваємо практичних навичок

1. Зберіть дані про переваги та недоліки продуктів швидкого харчування на прикладі мережі «Макдональдс». Зробіть висновки щодо їх споживання.

2. Відомо, що одні країни (наприклад США) у значних обсягах виробляють продукцію із генетично модифікованими організмами (ГМО), в інших (наприклад Японії, Італії, Австрії) на цю продукцію існує заборона. З’ясуйте, якими є погляди вчених щодо продукції з ГМО. Зробіть висновки.

Дослідження

Українські та імпортні продукти в споживчому кошику вашої родини

  • 1. Зберіть дані про вітчизняні та імпортні продукти, які найбільше споживає ваша родина.
  • 2. З’ясуйте, які переваги та недоліки мають окремі з них щодо ціни, смакових та якісних характеристик.
  • 3. Поясніть, чому необхідно розвивати вітчизняну харчову промисловість. Зробіть висновок.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду