Географія основних видів транспорту світу
- 5-01-2022, 20:04
- 492
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 29. Географія основних видів транспорту світу
1. Якими видами транспорту користуєтеся ви і ваша родина? 2. Чи задоволені ви транспортними послугами, які надаються жителям вашого населеного пункту?
1. ГЕОГРАФІЯ ОСНОВНИХ ВИДІВ ТРАНСПОРТУ.
Транспорт — це галузь світової економіки, яка здійснює перевезення людей і вантажів з одного місця в інше. Основними видами транспорту є сухопутний (автомобільний, залізничний, трубопровідний, гужовий), водний (морський і річковий), повітряний (див. таблицю 1).
Таблиця 1
СТРУКТУРА СУЧАСНОГО ТРАНСПОРТУ ТА ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ
Слід зазначити, що трубопровідний транспорт є своєрідною складовою промисловості, що забезпечує її діяльність: транспортує енергоносії (нафту й природний газ) від місць видобутку до місць переробки. Також він є частиною сфери послуг, наприклад, коли забезпечує водопостачання житлово-комунального господарства. Причому і в першому, і в другому випадках принцип роботи й технологи трубопровідного транспорту різні.
СЛОВНИК
Каботаж — у пасажирському та товарному судноплавстві: плавання, що здійснюється вздовж узбережжя між портами моря (морів) однієї держави. Вантажообіг — кількість вантажу, показник обсягу вантажної роботи транспорту, що обчислюється як добуток кількості перевезених вантажів за певний проміжок часу (місяць, рік) на певну відстань. Одиниця вимірювання — тонно-кілометр (т • км) Пасажирообіг — показник обсягу пасажирських перевезень транспорту, що обчислюється як добуток кількості пасажирів, які перевозяться за певний проміжок часу (місяць, рік), на певну відстань. Одиниця вимірювання — пасажиро-кілометр (пас • км).
За допомогою додаткових джерел поясніть вплив НТП на розвиток транспорту.
Складіть у робочому зошиті схему структури транспорту.
Транспорт являє собою складну просторово-територіальну мережу взаємопов’язаних транспортних магістралей, засобів перевезення і транспортних підприємств, які охоплюють усю планету. Сьогодні загальна довжина всіх транспортних магістралей планети перевищує 35 млн км (без морських шляхів). На транспорті працює понад 110 млн осіб. Щороку цей вид послуг здійснює перевезення понад 1,2 трлн пасажирів і 120 млрд т вантажів.
Пригадайте, якою є протяжність екватора. Скільки «екваторів» уміщує довжина транспортних магістралей планети?
Спеціалізація різних видів транспорту чітко прослідковується на перевезенні різних видів вантажів і пасажирів. Наприклад, автомобільний транспорт доставляє людей і вантажі переважно на невеликі й середні відстані. Головним він є і в перевезенні сільськогосподарської продукції до магазинів, ринків і переробних підприємств. Міжконтинентальні перевезення вантажів здійснює переважно морський транспорт, а пасажирів — повітряний (мал. 1). Газ і нафту транспортують трубопроводами (мал. 2) та морським транспортом.
Мал. 1. Салон сучасного літака Боїнг 777-300.
Транспортна мережа планети, що сформувалася у XX ст., продовжує розвиватися, ускладнюватися, поширюватися в райони з екстремальними природними умовами. НТП сприяв не лише вдосконаленню засобів доставки вантажів і пасажирів, а й збільшенню пропускної здатності існуючих магістралей. Розширюється й географія транспорту. Практично всі його види проникають у нові райони планети, збільшується густота магістралей.
2. КРАЇНИ-ЛІДЕРИ У ВНУТРІШНІХ ТА ЗОВНІШНІХ ПЕРЕВЕЗЕННЯХ.
Найвищий рівень розвитку транспорту характерний для розвинених країн світу. Сучасна наука сприяє розвитку транспорту і створенню нових удосконалених його видів. Саме розвинені країни виробляють найбільшу кількість товарів, які треба перевозити до місць споживання як усередині цих країн, так і за їхні межі. Особливо високий рівень розвитку транспорту мають США, Японія, Німеччина, Франція, Велика Британія, Канада. На них припадає 78% загальної протяжності світової транспортної мережі та 85 % вантажообігу світу.
Значні обсяги внутрішніх перевезень у США, Канаді, Німеччині, Франції тощо забезпечує мережа річок та озер, з’єднаних каналами.
Мал. 2. Магістральний трубопровід.
У країнах, що розвиваються, транспортна система відображає територіальну структуру господарства — з’єднує райони видобування мінеральної сировини або райони плантаційного господарства й порти. Густота транспортної мережі в економічно розвинених країнах становить понад 50—60 км на 100 км2 території, а в країнах, що розвиваються, — лише 5—10 км.
3. ТРАНСПОРТНА ІНФРАСТРУКТУРА.
Світова система залізниць склалася на початку XX ст. Сьогодні залізниці є в 140 країнах світу. їхня протяжність перевищила 1,2 млн км. Найдовша вона в США (250 тис. км), Китаї (121 тис. км), Індії (115 тис. км), Канаді (90 тис. км) і Росії (86 тис. км). Найвищу густоту залізничних шляхів мають Швейцарія, Німеччина, Чехія та Бельгія. Для залізничного транспорту характерне поширення трансконтинентальних залізниць. Найдовші з них прокладено в Північній Америці та Євразії. У США, країнах Західної Європи, Південній Кореї, Китаї та Японії курсують швидкісні потяги, що здатні розвивати швидкість до 500 км/год (мал. 3).
Для розвитку внутрішнього залізничного транспорту та його мережі важливе значення має державна підтримка у вигляді фінансових субсидій. їхні розміри значно відрізняються в різних країнах світу. Так, державна підтримка розвитку залізничного транспорту в Німеччині складає понад 17 млрд євро, що більше ніж у 10 разів перевищує субсидії Польщі.
Лідерами за обсягами внутрішніх вантажних перевезень залізничним транспортом є Китай, США та Австралія, а пасажирських перевезень — Китай, Індія та Японія.
Знайдіть названі країни на карті світу.
Мережа автошляхів із твердим покриттям є найбільш розгалуженою в розвинених країнах.
Мал. 3. Салон сучасного європейського потяга.
Тут також найбільший парк автомобілів (80%). У США на тисячу жителів припадає 600 авто. У країнах, що розвиваються, близько 50% шляхів не мають твердого покриття. Як уже зазначалося, автомобільний транспорт перевозить вантажі в основному на невеликі й середні відстані. Його вантажообіг поступається залізничному і морському транспорту, а пасажирообіг більший, ніж у залізничного транспорту. В економічно розвинених країнах частка автомобільного транспорту перевищує 70%.
Морський транспорт забезпечує зовнішньоекономічні зв’язки, здійснюючи понад 75% усіх зовнішньоторговельних операцій. У США, Росії, Китаї, Канаді, Туреччині, Франції, Великій Британії розвинені внутрішні перевезення. Більшу частину вантажів складають нафта і нафтопродукти. У структурі морського транспорту переважають комбіновані та спеціалізовані судна — танкери, рудовози, рефрижератори, лісовози, контейнеровози тощо (мал. 4). У світі сьогодні налічується понад 2000 портів. Найбільші порти і найбільший морський флот мають США, Китай, Велика Британія, Японія, Сингапур, Німеччина, Франція, Ліберія, Панама, Греція і Норвегія. Шість із десяти найбільших за вантажообігом портів світу розташовані в Китаї: Шанхай, Тяньцзінь, Гуанчжоу, Циндао, Нінбо, Далянь. Колишній світовий лідер — порт Роттердам (Нідерланди) — зараз перебуває на шостому місці.
Знайдіть названі країни та порти на карті світу в атласі.
У світі нині налічується понад 600 міжнародних аеропортів на всіх материках (див. таблицю 2). Повітряний транспорт перевозить в основному пасажирів. Поступово зростає обсяг вантажних перевезень.
Мал. 4. Сучасний контейнеровіз.
Майже половина найбільших аеропортів світу розташовані в США.
Таблиця 2
НАЙБІЛЬШІ АЕРОПОРТИ СВІТУ (2016 р.)
Знайдіть найбільші аеропорти на карті світу.
Зазначимо також, що промисловий і вантажний транспорт, який обслуговує підприємства та промислове виробництво, часто номінально належить до вторинного (індустріального) сектору економіки, тоді як пасажирський транспорт — це сфера послуг.
4. МІЖНАРОДНІ ТРАНСПОРТНІ КОРИДОРИ.
Зараз у розвитку транспорту світу розпочався новий етап, ознакою якого є створення міжнародних транспортних коридорів (МТК).
СЛОВНИК
Міжнародний транспортний коридор — транспортна артерія, сукупність магістральних транспортних комунікацій різних видів транспорту з відповідною інфраструктурою, які забезпечують перевезення вантажів та пасажирів у міжнародному сполученні за напрямками їх більшої концентрації.
Їхнім основним завданням є доставка вантажів найкоротшим шляхом і якомога швидше.
Необхідність реалізації цієї ідеї вперше усвідомили країни ЄС. МТК у Європі мають випробувати принципи створення глобальних МТК. Концепція створення МТК була ухвалена на загальноєвропейській конференції в 1994 р. на острові Крит (Греція). Вартість проекту, що мав завершитися у 2010 р., становила понад 50 млрд євро.
Через територію України проходять чотири сучасні транс’європейські МТК. Це коридор №3 (Брюссель—Ахен—Кельн—Дрезден—Вроцлав—Катовіце—Краків—Львів—Київ), коридор №5 (Венеція—Трієст/Копер—Любляна—Марибор—Будапешт—Ужгород—Львів—Київ), Дунайський водний коридор № 7 (Австрія, Угорщина, Сербія, Болгарія, Румунія, Молдова, Україна) та коридор №9 (Гельсінкі—Виборг—Санкт-Петербург—Псков—Москва—Калінінград—Київ—Любашівка/Роздільна—Кишинів—Бухарест—Димитровград—Александруполіс).
Позначте названі коридори на контурній карті Європи.
ВИСНОВКИ
• Основними видами транспорту є сухопутний (автомобільний, залізничний, трубопровідний, гужовий), водний (морський і річковий), повітряний.
• Спеціалізація різних видів транспорту чітко прослідковується на перевезенні вантажів і пасажирів. Транспортна мережа планети, що сформувалася у XX ст., продовжує розвиватися й ускладнюватися.
• Найвищий рівень розвитку транспорту характерний для розвинених країн світу. У країнах, що розвиваються, транспортна система відображає територіальну структуру господарства — з'єднує райони видобування мінеральної сировини або райони плантаційного господарства й порти.
• Через територію України проходять чотири транс'європейські міжнародні транспортні коридори.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Охарактеризуйте різні види транспорту за їхнім місцем у вантажо- і пасажирообігу.
2. Порівняйте рівень розвитку окремих видів транспорту в регіонах і країнах світу. Зробіть висновки.
3. Поясніть, чому НТП впливає на розвиток транспортних засобів і шляхи сполучення.
4. Поясніть, що таке міжнародний транспортний коридор. Чому для України важлива їх наявність на її території?
5. Оцініть роль транспорту в розвитку світового господарства та господарства окремих країн.
Коментарі (0)