Гіганти «третього світу». Китай
- 5-01-2022, 20:38
- 433
9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)
§ 55. Гіганти «третього світу». Китай
Пригадайте, що вам відомо про Китай з уроків історії. Якою ви уявляєте цю країну?
Офіційна назва — Китайська Народна Республіка (КНР). Столиця — Пекін (понад 12 млн жителів). Площа — 9,6 млн км2 (третє місце у світі). Кількість населення — понад 1,3 млрд осіб (перше місце). Державна мова — китайська. Грошова одиниця — юань (мал. 1).
Мал. 1. Державні символи країни: герб і прапор.
1. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ.
Китай розташований у Східній та частково Центральній Азії. На сході він має вихід до Тихого океану.
На півночі та північному сході країна межує з Росією, на півночі — із Монголією. Північно-західні кордони відділяють Китай від Казахстану, західні — від Таджикистану, Афганістану та Індії. На півдні простягаються кордони з М’янмою, Лаосом та В’єтнамом. На північному сході Китай межує з Північною Кореєю.
Географічне положення різних частин Китаю оцінюється неоднозначно. Східні, особливо приморські райони мають дуже вигідне для господарського розвитку розміщення. Центральна та передусім західна частини країни значною мірою ізольовані від активного економічного життя. Країни, що оточують Китай, не є стабільними та економічно розвиненими, проте КНР будує з ними добросусідські відносини. Недоліком її економіко-географічного положення є незначна кількість транзитних шляхів, що проходять територією країни.
Знайдіть на політичній карті світу країни, які межують із Китаєм. Поясніть, чому транзитність території є перевагою географічного положення країн (на прикладі Китаю). Які природні умови заважають створювати нові транспортні шляхи в Китаї?
2. ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ.
Китай належить до найдавніших держав світу. Протягом історичного розвитку його очолювали різні імператорські династії, залишаючи після себе великий спадок цивілізаційних досягнень: винайдення пороху, паперу, друку, шовкових тканин, компаса, сейсмографа, бурильних установок, будівництво Великої Китайської стіни, Великого Шовкового шляху, створення металургійної технології тощо. У XX ст. комуністична влада на чолі з Мао Цзедуном почала проводити в країні різні соціально-економічні експерименти, які закінчилися повним крахом. Із переходом до ринкової економіки в Китаї розпочався бурхливий розвиток, який триває і донині (мал. 2).
Мал. 2. 1) Пекін за часів Мао Цзедуна; 2) сучасний Пекін.
3. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
Рельєф Китаю надзвичайно складний і різноманітний. Більшу частину країни становлять гори, плоскогір’я та нагір’я. Серед них виділяється найбільше у світі за площею та найвище Тибетське нагір’я (середня висота становить понад 4000 м). Захід і північ країни зайняті плоскогір’ями та рівнинами з висотами до 1200 м. На сході та північному сході поширені низовини.
За допомогою фізичної карти атласу назвіть основні форми рельєфу на території Китаю.
Величезна територія визначає і значне кліматичне різноманіття. На сході країни панують літні й зимові мусони, які впливають на розвиток сільського господарства. Із віддаленням від Тихого океану клімат стає більш континентальним. Кількість опадів зменшується до 250 мм на рік. У високогір’ях клімат суворий і сухий.
Пригадайте, які риси характерні для континентального клімату.
У східній частині Китаю, де випадає найбільше опадів, розташовані й найповноводніші річки — Янцзи, Хуанхе, Сіцзян, притока Амуру Сунгарі. Літній мусон, який дме з океану, приносить багато опадів і викликає катастрофічні повені на річках.
У долинах найбільших річок Китаю переважають родючі алювіальні ґрунти, на північному сході — бурі лісові, на заході — сіро-бурі пустельні. Південь країни займають жовтоземи й червоноземи.
Багатим і різноманітним є рослинний та тваринний світ Китаю. На північному сході ще збереглася унікальна далекосхідна тайга з поєднанням північних і південних видів рослин (даурська модрина, корейський кедр, маньчжурський горіх, женьшень, лимонник тощо). У цих лісах зустрічаються найбільший у світі амурський тигр, кабарга, ізюбр, соболь та ін. На південь від Янцзи ростуть вічнозелені субтропічні ліси, у яких водяться мавпи, носороги, тапіри. У пустельних районах живуть дикі верблюди й коні Пржевальського.
Китай добре забезпечений мінеральними ресурсами. Йому належить одне з перших місць у світі за запасами кам’яного вугілля, марганцевої та залізної руд, цинку, бокситів, вольфраму (60 % світових запасів), молібдену, сурми, олова, титану, кам’яної солі тощо. Є золото, уран, рідкоземельні метали. Запаси нафти та природного газу обмежені.
4. НАСЕЛЕННЯ.
Китай — найнаселеніша держава світу, де зосереджена 1/5 населення планети. Середня густота населення становить 140 осіб/км2, і воно розміщене по території країни дуже нерівномірно. Так, у східних рівнинних районах цей показник сягає 400 осіб/км2, а в горах — лише 10 осіб/км2.
У країні налічується понад 40 міст-мільйонерів. Найбільшими з них, крім столиці, є Шанхай (понад 16 млн осіб), Тяньцзінь (понад 10 млн осіб), Шеньян (понад 5 млн осіб). При цьому міського населення в країні менше, ніж сільського.
У Китаї за національним складом населення переважають китайці (хань) — 92 %. Ще 55 народностей живуть на своїх етнічних територіях, переважно в околицях Китаю (монголи, уйгури, тибетці, корейці тощо).
Знайдіть на карті атласу та назвіть найбільші міста-мільйонери Китаю.
За допомогою додаткових джерел підготуйте інформацію про особливості релігійно-філософських сплетінь конфуціанства, даосизму й буддизму в Китаї. Доберіть крилаті вислови засновника конфуціанства — філософа Конфуція (мал. 3).
Велика кількість населення в країні створює багато проблем — житлову, продовольчу, забезпечення населення роботою тощо. Із 1979 р. в умовах загрози демографічного вибуху уряд Китаю проводив жорстку політику обмеження народжуваності. Як штрафи за її недотримання з населення було зібрано 314 млн дол., а природний приріст населення почав стрімко зменшуватися. Однак з’явилися інші проблеми: у 2013 р. було зафіксоване скорочення працездатного населення, де кількість чоловіків майже на 28 млн осіб більша за кількість жінок.
5. ГОСПОДАРСТВО.
Після ринкових перетворень індустріально-аграрний Китай розвивається найшвидшими темпами серед великих країн світу. За загальним обсягом ВНП він посідає друге місце після США. І це за умов, коли майже 60% зайнятого населення працює в сільському й лісовому господарствах, а в промисловості — лише близько 20%. Таким чином, можна стверджувати, що економіка Китаю має величезний потенціал для зростання (див. таблицю). Крім того, значна частка іноземних інвестицій у розвиток економіки країни надходить від етнічних китайців (хуацяо).
Таблиця
ТЕМПИ ЗРОСТАННЯ ВВП КИТАЮ ПОРІВНЯНО ЗІ США, %
У структурі промисловості переважають галузі важкої індустрії: добувна, чорна й кольорова металургія, розвивається виробництво електроенергії на ТЕС та альтернативних електростанціях (мал. 4). Основні центри чорної металургії розташовані в містах Аньшань, Ухань, Беньсі, Баотоу.
Розгалужене машинобудування Китаю виготовляє всю світову номенклатуру товарів (мал. 5). Підприємства галузі розташовані переважно в найбільших містах та вільних економічних зонах на східному узбережжі — Шеньчжень, Чжухай, Шаньтоу, Сямень.
Китайський військово-промисловий комплекс виготовляє майже всі види продукції — від атомних підводних човнів до міжконтинентальних ракет.
Хімічна промисловість представлена виробництвом мінеральних добрив, конструкційних матеріалів і продукції побутової хімії. Функціонує потужна нафтопереробна промисловість.
Світового значення набула легка промисловість. Вона спеціалізується переважно на виробництві тканин та взуття. Основним центром легкої промисловості є Шанхай.
Поясніть, чому Китай виробляє велику кількість взуття й тканин.
Сільське господарство разом із харчовою промисловістю забезпечують перш за все потреби населення країни. Китай посідає провідні місця у світі за обсягами вирощування пшениці, рису, арахісу, сої, бавовнику, рису, тютюну, цитрусових, чаю. У харчовому раціоні традиційно важливу роль відіграє рис. Зростає значення тваринництва: за поголів’ям свиней Китай посідає перше місце у світі, швидко розвивається птахівництво.
Мал. 3. Послідовники Конфуція.
Мал. 4. Сонячна електростанція.
Мал. 5. Китайський авторинок.
Загальна довжина залізничних колій становить понад 60 тис. км. У 1992 р. у Китаї було збудовано ще одну трансконтинентальну залізницю, що простяглася до кордонів із Казахстаном. Сучасна автомобільна мережа в Китаї перевищує 1,1 млн км. Приблизно такою самою є протяжність авіаційних маршрутів. Не втратив значення внутрішній водний транспорт (110 тис. км). У країні працюють майже 120 морських портів, які пов’язують її із понад 100 державами світу.
Стрімкий розвиток країни називають китайським «економічним дивом». Його причинами вважають: зменшення участі уряду в управлінні більшістю секторів економіки та збільшення повноважень місцевих керівників; зростання ролі й частки приватного сектору економіки; розвиток міжнародної торгівлі й залучення іноземних інвестицій; збільшення доходів населення як основного економічного чинника зростання частки сфери послуг та формування суспільства споживання.
Знайдіть у додаткових джерелах інформацію про сучасний Шовковий шлях. Поясніть причини його відновлення.
27 грудня 1991 р. Китайська Народна Республіка визнала незалежність України. 4 січня 1992 р. між двома країнами були встановлені дипломатичні відносини.
ВИСНОВКИ
• Китай — країна Азії, що належить до найдавніших держав світу. Її географічне положення оцінюється неоднозначно. Величезна територія має значну різноманітність рельєфу, ґрунтів і клімату, багаті запаси мінеральних та біологічних ресурсів.
• Це найнаселеніша однонаціональна держава, уряд якої проводить жорстку політику обмеження народжуваності. У країні понад 40 міст-мільйонерів, але переважає нерівномірно розміщене сільське населення.
• Після ринкових перетворень індустріально-аграрний Китай розвивається прискореними темпами. За загальним обсягом ВНП він посідає друге місце після США. У структурі промисловості переважають галузі важкої промисловості. Сільське господарство разом із харчовою промисловістю забезпечують перш за все потреби населення країни.
• У країні розвинена густа мережа внутрішніх і зовнішніх транспортних шляхів.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Визначте переваги й недоліки географічного положення Китаю за допомогою карт атласу.
2. Назвіть найбільші промислові центри країни та їхню спеціалізацію за допомогою економічної карти Китаю.
3. Поясніть причини швидкого економічного розвитку країни.
4. Охарактеризуйте роль транспорту в розвитку економіки Китаю.
5. Які риси китайців сприяли розбудові господарства країни?
6. За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника підготуйте повідомлення про культуру Китаю та її вплив на розвиток сучасної економіки країни.
Коментарі (0)