Войти
Закрыть

Електроенергетика України

9 Клас , Географія 9 клас Пестушко, Уварова, Довгань

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова, Довгань", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 22. ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА УКРАЇНИ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

• На яких річках України споруджені гідроелектростанції?

• Де в Україні розташовані центри видобутку вугілля?

• Сучасний стан електроенергетики України. Електроенергетика - це базова галузь економіки України й одна з найстаріших у країні. Вона представлена АЕС, ТЕС, ГЕС, а також електростанціями на поновлювальних джерелах енергії. Усі вони об’єднані лініями електропередач і разом утворюють Об’єднану енергосистему України (ОЕС). Так, ЛЕП Рівненська АЕС - Підстанція «Київська» з напругою 750 кВт дає змогу повноцінно забезпечити потужності для столичного регіону. Одним з найважливіших проектів в Україні є спорудження Південного напівкільця магістральних ліній електропередач 750 кВт. Вона з’єднає між собою Хмельницьку АЕС - Дністровську ГАЕС і Запорізьку АЕС (загальна довжина приблизно 1000 км).

ОЕС України не лише забезпечує енергопостачання власних споживачів, але й взаємодіє з енергосистемами сусідніх країн, здійснюючи експорт та імпорт електроенергії. ОЕС України має електричні зв’язки з енергосистемами Білорусі, Росії, Молдови, а також Угорщини, Румунії, Словаччини й Польщі.

Історія географії

Ще 1878 р. в Києві було встановлено першу електричну машину, а 1890 р. відбувся пуск перших електростанцій в Україні (Київ, Костянтинівка, Катеринослав, Львів). На рубежі 1920-1930-х років було споруджено першу повітряну лінію, створено перші диспетчерські центри та перші енергетичні системи. У 1964 р. сформовано об’єднану енергетичну систему України. У 2011 р. було розпочато інтенсивний розвиток альтернативної енергетики.

В Об’єднану енергосистему України входять ТЕС, АЕС, ГЕС, ГАЕС, а також ТЕЦ, ВЕС і СЕС (мал. 51). Донедавна провідна роль у виробництві електроенергії в Україні належала ТЕС. Проте тимчасова анексія Російською Федерацією Автономної Республіки Крим і збройний конфлікт на сході України у 2014 році, унаслідок якого зруйновано енергогенеруючі об’єкти та об’єкти електричних мереж, об’єкти вугільної галузі, об’єкти транспортної та соціальної інфраструктури, зумовили необхідність оптимізації паливно-енергетичного балансу України.

Нині понад половину виробництва електроенергії в Україні припадає на АЕС. Збільшуючи виробництво електроенергії АЕС, Україна прагне знизити свою залежність від імпорту дефіцитних марок вугілля. Ще понад 40 % виробленої електроенергії забезпечують ТЕС. Трохи більше 4 % від загального обсягу електроенергії виробляють ГЕС. Щодо СЕС та ВЕС, то їхня частка у виробництві електроенергії на сьогодні не сягає й 1 %.

Останніми роками виробництво електроенергії в Україні зменшується. Серед основних причин цього є скорочення попиту на електроенергію серед населення та бюджетних установ через підвищення тарифів, а також скорочення попиту в секторі промисловості через стагнацію важкої промисловості, зокрема металургійного комплексу та машинобудування. Крім того, впливає нестача вугілля енергетичних марок на складах ТЕС.

Мал. 51. Структура виробництва електроенергії за типами електростанцій у 2015 р.

• Теплоелектроенергетика - галузь енергетики, що виробляє електроенергію. Розміщення теплоелектростанцій визначають здебільшого два чинники - наявність паливних ресурсів і споживачів електроенергії. Поблизу джерел палива ТЕС розміщують, якщо економічно вигідніше передавати електроенергію. Якщо ж дешевше перевозити паливо, то ТЕС доцільно розташувати поблизу споживачів. Оскільки паливом для ТЕС є здебільшого вугілля, то великі теплові електростанції побудовано неподалік вугільних басейнів. Серед таких одні з найпотужніших в Україні - Вуглегірська в м. Світлодарськ Донецької області і Запорізька в м. Енергодар Запорізької області (кожна - 3,6 млн кВт), а також Слов’янська в м. Миколаївка Донецької області. Так само ближче до сировини розташовані й досить потужні Придніпровська ТЕС (м. Дніпро) та Криворізька ТЕС, що у м. Зеленодольськ Дніпропетровської області. Є теплові станції і на заході країни, де своєю потужністю вирізняється Бурштинська ТЕС, що біля м. Бурштин Івано-Франківської області. Споруджено ТЕС і поблизу великих міст, як-от: Зміївська біля Харкова (с. Слобожанське), Трипільська - неподалік від Києва (м. Українка), Ладижинська - неподалік від Вінниці (м. Ладижин).

ТЕЦ розташовують поблизу великих міст, промислових підприємств, які вони забезпечують електроенергією та теплом. Найбільші ТЕЦ побудовані в Києві, Одесі, Харкові, Миколаєві, Херсоні.

• Атомна електроенергетика. Завдання цієї галузі - виробляти електроенергію за допомогою ядерної енергії. Це здійснюють на атомних електростанціях. Україна багата на ядерне паливо, зокрема на уранові руди.

В Україні нині діє чотири атомні електростанції. За потужністю ядерно-енергетичного потенціалу наша країна входить до першої десятки ядерних держав світу. Найпотужніша не тільки в Україні, а й у Європі атомна електростанція - Запорізька АЕС (у м. Енергодар Запорізької області). Вона виробляє п’яту частину від річного виробництва електроенергії у країні і майже половину від частки українських АЕС.

Наступна за потужністю - Південноукраїнська АЕС (Південноукраїнськ, Миколаївська область), яка щороку забезпечує близько 10 % від загального виробництва електроенергії у країні (мал. 52). Найстаріша в Україні - Рівненська АЕС, що працює з 1980 р. Вона розташована в м. Кузнецовськ Рівненської області. Наймолодша і найменш потужна в Україні - Хмельницька АЕС, що в м. Нетішин Хмельницької області.

Утім, майданчик саме цієї станції залишається найбільш перспективним для розширення об’єктів української атомної енергетики.

Мал. 52. Південноукраїнська АЕС

В Україні працювала ще одна сумнозвісна АЕС - Чорнобильська. Однак після найбільшої техногенної катастрофи 1986 р., що там сталася, вона була у 2000 р. закрита через небезпеку подальшої експлуатації.

• Гідроелектроенергетика. Сумарна встановлена потужність ГЕС України нині становить 8 % від загальної потужності об’єднаної енергетичної системи країни. Середньорічне виробництво електроенергії гідроелектростанціями дорівнює 10,8 млрд кВт/год. Установлено, що економічні та технічні можливості використання гідроенергоресурсів України дорівнюють близько 20 млрд кВт/год, а нині використовується близько 50 %. Програмою розвитку гідроенергетики на період до 2026 року передбачається підвищення рівня використання в енергетиці гідроенергетичних ресурсів (до 15,5 % загальної потужності енергосистеми), що дасть змогу зменшити паливну складову і залежність країни від імпорту органічного палива.

Більшість ГЕС споруджено на Дніпрі - Київська, Канівська, Кременчуцька, Дніпродзержинська, Дніпрогес (найпотужніша) та Каховська ГЕС. Саме на ГЕС Дніпровського каскаду зосереджені основні гідроенергетичні потужності країни.

Гідроенергетичні ресурси України обмежені, тому їх використовують здебільшого для покриття пікових навантажень діючої енергосистеми. Із цією метою на річках створюють системи ГАЕС. До найбільших з них належать діюча Київська ГЕС - ГАЕС, Канівська ГАЕС, каскад ГЕС - ГАЕС на Дністрі, а також Ташлицька ГАЕС, що на р. Південний Буг.

В Україні ГЕС споруджені переважно на рівнинних річках і водосховищах, і при цьому вони затоплюють великі площі. Значна частина площі водойм, що утворюються, - мілководдя, де в літній час за рахунок сонячної радіації активно розвивається водяна рослинність, відбувається так зване «цвітіння» води. Греблі перешкоджають міграції риб, а багатокаскадні ГЕС уже нині перетворили річки на низку озер, де виникають болота. У цих річках гине риба, а навколо них змінюється мікроклімат, ще більше руйнуючи природні екосистеми.

• Відновлювані джерела електроенергії. Нині відновлювані джерела посідають скромне місце в електроенергетиці України. На них припадає лише 1,5 % загальної потужності електростанцій України і менше 1 % виробництва електроенергії. Проте Національним планом дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 р. передбачається збільшити загальну потужність вітрових електростанцій і сонячних електростанцій у кілька разів і досягти рівня 11 % енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, у загальній структурі енергоспоживання країни.

Найперспективнішою є сонячна енергія, хоча вона ще й не набула справжнього промислового використання. Це зумовлено тим, що сучасні СЕС після заходу сонця можуть виробляти енергію лише три-чотири години, до того ж спорудження СЕС дуже дорого коштує.

Мал. 53. Розташування сонячних електростанцій за регіонами у 2015 році

Загалом СЕС працюють у більшості областей України (мал. 53). Однак найперспективнішими регіонами країни для розвитку сонячної енергетики є Кримський півострів та степова Україна. Саме тому значні за потужністю СЕС уже працюють та продовжують будуватися в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. У 2011 р. у Криму поблизу села Ключі Перовської сільської ради було завершено будівництво на той час найпотужнішої у світі сонячної електростанції - Перове. Ще більша за потужністю СЕС нині споруджується у м. Нова Каховка Херсонської області. Загалом в Україні останніми роками розпочало діяти близько 75 СЕС різної потужності.

Нині в Україні активно розвивається так звана мала вітроенергетика. Найсприятливішими регіонами для будівництва ВЕС є гірські області й узбережжя морів, а також Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська і Київська області (мал. 54).

Мал. 54. Розташування вітрових електростанцій за регіонами у 2015 році

Мал. 55. Ботієвська ВЕС

Першу вітроелектростанцію у світі було збудовано в 1931 р. поблизу Севастополя. Найсучасніша та найпотужніша ВЕС України розташована на території Запорізької області поблизу села Приморський Посад. Ботієвська ВЕС входить у п’ятірку найбільших вітроелектростанцій Європи (мал. 55).

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5.1

Позначення на контурній карті України найбільших електростанцій та пояснення чинників їх розміщення.

ГОЛОВНЕ

• Електроенергетика - це базова галузь економіки України й одна з найстаріших у країні.

• Понад половину виробництва електроенергії в Україні припадає на АЕС.

• Значна частка електроенергії в Україні виробляється на ТЕС.

• У перспективі зростатиме частка електроенергії, що вироблятиметься за допомогою відновлюваних джерел енергії.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Де і чому збудовані найбільші ТЕС України?

2. Поясніть роль АЕС у виробництві електроенергетики в Україні.

3. Обґрунтуйте потребу у змінах в електроенергетиці України, що відбуватимуться в перспективі.

4. Визначте області - лідери за виробництвом електроенергії в Україні (за Додатком).

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова, Довгань", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова, Довгань", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду